Jump to content
Българският форум за музиканти

Гриф! малко помощ


Doombringer

Recommended Posts

Здравейте може ли някой да ми даде съвет какво трябва да направя.

Значи китарата е LTD MH-1000 и наскоро забелязах,че грифа се е изметнал леко напред и реших да навия тръс род-а,но като отпуснах струните и грифа се изправи като стегна струните пак се измята леко.

Четох из интернет че лекото измятане било нормално,та въпроса ми да така ли да го оставя или да го напъна малко от тръс род-а. Стуните са 9-ки свиря в ре китарата е с флойд роуз,
Мерси предварително

Редактирано от Doombringer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е от това, че свириш в ре. Според мен настройката е ниска за 9ки..опъна на струните не е достатъчно голям и грифа се измята. Държа да кажа, че не съм експерт..просто изказвам мнението ми.

Редактирано от SynV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сам си отговаряш на въпроса. Няма някакво магическо положение, при което грифа се измята или не се измята.

Дървото, както и шиша вътре са от гъвкави материали, съответно се огъват в някаква степен.

Струните имат някакъв опън, следователно огъват цялата система в някаква степен.

Шиша противодейства на това и целта му е, да поддържа грифа в относително право състояние(съвсем леко извит напред), когато Е СЪС СТРУНИ. Естествено, че когато махнеш струните, ще се огъне назад. Да не е от масивна стомана? Това са естествени неща.

При огромни усилия на струните и много натегнат шиш, дари е желателно, като махнеш струните, да поотпуснеш шиша, за да не огъне грифа твърде силно назад.

Сега, дали грифа да е абсолютно прав, дали да е извит малко напред е компромис, който зависи от това, колко ниско искаш да са ти струните и с колко бръждене си склонен да се съгласиш. Колкото по-ниско са струните, толкова пповече браждене получаваш, а ако са твърде ниско - някои тонове изчезват вече. Всичко е компромис. Естествено, височината на струните се регулира и от други места.

Шиша в грифа наглася "дъгата" на грифа така да се каже.

Разтърси се из форума, има теми(включително и мои) как се проверява колко извит трябва да е грифа(относително), като натиснеш струна на 1-во - 14-то прагче примерно и гледаш на колко е високо струната над 6-то. Разстоянието не трябва да е голямо, не е желателно струната да се опира в 6-то, но колко точно е въпрос на предпочитания, вкус, сетъп и състояние на инструмента.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото те разбирам,китарата ти е както трябва да бъде(грифа да е леко вдлъбнат).

Ако в средата на грифа струните не са ти неудобно високо,не го пипай.

По спецификация на ESP,трябва да имаш минимална височина на първа струна на 24 праг от 1.5мм и 2.0мм на шеста струна.

Ако нямаш браждене по струните и имаш нужната височина всичко е наред.

Последните две седмици температурите доста си поиграха,имаше пролет после сняг сега пак се затопля...

Дай на дървото време да се успокои.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите.А относно височината на струните ми е много удобна и няма никъде бръждене,така че за сега ще я оставя така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.