Jump to content
Българският форум за музиканти

...за електролитните кондензатори, за трансформатори и изправители


Recommended Posts

~1.414 е корен от две. Това е отношението между ефективната стойност на напрежението и амплитудната такава(при синусоида) - примерно в мрежата 220V AC = 311V пик.

Останалото, което пишеш са аргументи изсмукани от пръстите.

1.45 от какво? От твоите очаквания? А паразитни ефекти, точност на уреда?

Ако можеше напрежението на кондензатора да е по-високо от пиковото амплитудно напрежение на синусиодата, то това щеше да означава, че наличието на кондензатор повишава напрежението(което щеше да работи и при прав ток - зареждаш кондензатор с 5 волта, мериш напрежението върху него - 5.5 волта ! :metalist: ).

Не стига, че стойността на напрежението при тези схеми не може да надхвърли 1.414 от ефективанта стойност на входното напрежение, ами освен това, винаги е по-малка от 1.414 * UAC, понеже имаш диоди, които "изяждат" по един пад в права посока.

 

Освен това - подобни измервания са надеждни само при наличие на свестен и точен AC/DC волтметър, какъвто в евтините мултицети няма.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи при номинален товар и грец, кондензатори тр. да имаме съотношение АC:DC 1:1, a при по малък товар сигурно има някаква корелация, но най-добре да си го измеря опитно с конкретен траф :D.

Уреда е най-обикновен, все пак получавам десетина волта над AC*1,414, празен ход.

Сигурно и точността му е различна на ACV и DCV....

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, винаги може да си го донагласиш с делител на напрежение, кви корелации ще търсиш.

Седни и пробвай.

Трябва да дава еди колко си волта, товара ти дефакто е 2,3 пъти по-малък от номинала на трафа, получаваш някаква X*10 волта разлика, кво да му смяташ.
Бараш резистора за пад на напрежението и си гледаш кефа :D

Сори за спама :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И с каква цел - за да се увериш, че се занимаваш с глупости?

Това е като да измерваш корелацията между това колко далече хвърляш камък, в зависимост от песента, която върви по Z-Rock.

И винаги накрая ще установяваш, че никога не може да отиде по-далеч, отколкото си го хвърлил.

Хайде стига глупости.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи че не знаеш, стига с локумите.
Аз ще го направя на практика да е ок и без да ми излиза точно по сметките :P
п.п.

Да, но между теоретично най-надалеч, и от теб, до къде точно ще стигне, ако имаш неточни данни за тежестта на камъка или нещо пропускаш във формулата?

АC - AC*1,414, някъде по средата

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде стига си се лигавил. Изходното моментно напрежение при тази схема не може да надхвърли входното, трябваше отдавна да се досетиш, вместо да пишеш 100 поста.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изходното напрежение DC приемаме че не надхвърля AC in *1,414 (за да не се възмущаваш)
АC на вторичната без товар e по-високо от сметнатото за трафа - факт.

---

Изследваме напрежението от:

- напрежението, при товар осигуряващ номинален ток (както е смятан трафа) 

До:
- напрежението без товар

В случая напрежението DC варира от стойността на AC до max AC*1,414, с много марков мултицет :P
---
I = V/R, V=I*R
Измерено напрежение без товар, V=0*+ (??, мн. абстрактно взе да ми става....)

----

- Както и да е, Има конкретна стойност за напрежението без товар
- Имаме напрежение и ток, при някъв товар под номинала (измерени с насран мултицет)
- остава да взема един мощен тример, и да измеря напрежение DC = AC, съответно какъв е товара и отговаря ли тока на спецификациите.
- съответно, ако не отговаря (насран траф, насран мултицет), приемам стойността на тока който съм измерил при DC=AC

---
От там нататък строя графика на функция, при ток, от така откритата стойност, до ток = 0

(поне на изхода на захранването, в трафа не знам) т.е. case без товар.

​x - I, y - V, може и обратно

---
После от кривата да се изведе математическа функция - линейна, логаритмична, експоненциална, asymptote.
Последната така и никога не я усетих близка до схващанията си, но имаше нещо общо със стойности наближаващи безкрайност...
---
"Какво неясно има??"  :D  :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неясното е - с каква цел?

При всеки траф / кондензатори ще получиш различни стойности и различна "крива".

Плюс това, напрежението няма да е постоянно, а ще пулсира на всеки полупериод, особено при по-големи изходни токове.

Изобщо, цяла вечер пишеш небивалици с неясна цел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С цел да си сметна захранване и да знам колко волта ще ми даде при определена консумация,

като консумацията е по малка от номиналната за трафа .2,3, да не и 4 пъти.

Само че, по закона на ом, ако почна да смятам от без товар, нещо не ми се получава, плюс, че трафченцето дава малко повече без товар.

---

Напрежението е високо, тока е малък и няма да пулсира особено.
Съответно разликата между стойността на AC и пика DC e 100 волта. Oдмах :D

---
Мислиш ли, че щях да го чопля, ако нямах конкретна цел :D :D
п.п.

Абе ще го натоваря с някъв реостат, мощен потенциометър и така, до тока който му дават, и до dc=ac.
Ай лека и сори ако нещо ;P

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това можеш да провериш чисто експериментално за точно определени компоненти.

Иначе, колкото трафове, толкова разлики.

 

Всичко зависи от изходното напрежение на трафа с малък товар или на празен ход.

Щом тока е малък, няма да се доближиш до номиналния ток, стига трафа да не е някакъв микроскопичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емо, ако беше оползотворил времето от 19h до 22, 30h за четене, вместо за писане на глупости, сега щеше да си наясно с повече неща, и работата по захранването щеше да ти върви, и на Евтим времето нямаше да губиш.... Не знам защо човека ти се връзва ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми откъде да знам как се нарича и какво да чета.
Първата асоциация на Volgate Regulation ми е някакви схеми за стабилизация на напрежение, изобщо нямаше да се сетя да търся с това в гуугъл.
По горните статии засягат точно как се променя волтажа при различен товар, от номинален до по-малък.

---
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_9/6.html

As we saw in a few SPICE analyses earlier in this chapter, the output voltage of a transformer varies some with varying load resistances, even with a constant voltage input. The degree of variance is affected by the primary and secondary winding inductances, among other factors, not the least of which includes winding resistance and the degree of mutual inductance (magnetic coupling) between the primary and secondary windings. For power transformer applications, where the transformer is seen by the load (ideally) as a constant source of voltage, it is good to have the secondary voltage vary as little as possible for wide variances in load current.
---
Т.е. товара и опростените изчисления на схема приемат че трансформатора дава постоянно напрежение, но не е така.
---
Защо приемаш писане на глупости доста точно определение на проблема, изведено чисто логически???
Най вероятно защото има значение не какво е написано а кой го е написал.

Пълно е с теми, които са 100% разтягане на локуми без никаква конкретна информация, цел и полза.
И няма да има и никакъв конкретен резултат от тях, като нещо направено.
Включително темата, от която тръгна моя въпрос като офтопик.
- Особено такъв тип премъдри теми, където личи целия образователен бекграунд на пишещите и темата води до много конкретни и ефективни резултати :D . Въобще, идеалното място за такава тема в раздел Изработка и Ремонт.... ?????
---
Пак благодаря на Евтим, дължа почерпка при възможност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.