Jump to content
Българският форум за музиканти

Изгорял дисторшън


Recommended Posts

Ако не помниш какъв тип е диода ,то може да сложиш 1N4001 ,1N4004 или от същата серия 1N400x.И тук е важно диода да е поставен в правилна ориентация.Иначе :icon_shithappens: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако svet.k не е много сигурен какво прави, съветвам го да намери техник който разбира - така може да си спести още неприятности.

 

Второ, може в случая аз да съм некомпетентен, но не бях чувал за защита с паралелен диод. Може и да са измислили нещо, но доколкото аз съм ръчкал педалчета - защитата е била с последоватено вързан към схемата и батерията диод. Ако захранването е правилно, диода пропуска и схемата бачка. Ако захранването е неправилно диода не пропуска и схемата не бачка. Само че в този случай нищо не изгаря и като се сетиш да вържеш правилно захранването, всичко си тръгва нормално.

При паралелен диод, при правилно свързване през диода не тече ток и всичко бачка. При неправилно свързване на практика става късо съединение през диода. Каква е гаранцията обаче че малка част от тока не минава през схемата? Освен това в този случай ако не се сетиш да изключиш веднага захранването има шанс да изгори я диода я нещо в захранването. А и дори само един диод да изгори - все пак това е неудобство - отиваш на концерт със скъп ефект (и скъпите ефекти имат защита, нали), обръщаш батерийката и после концерта се проваля щото трябва да търсиш техник да ти смени диода?

И това е вариант на защита, но когато е свързан последователно върху диода пада 0,6V напрежение, което при батерийно захранване си е важно, затова не се практикува често.

 

Честито на svet.k , спасихме камиончето :) Да си свири със здраве! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и как звучи: https://soundcloud.com/svetlio_k/nux-hg5-sound Използвал съм кабинет и микрофон симулации от Гитар Риг. Сега отивам за горепосоченият диод и ще пиша пак като го поставям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успях да намеря 1N4002, от магазина ми казаха че последната цифра отговаря на волтажа - 1 за 100v, 2 - 200 и т.н. Всички били на 1 ампер и то май от там дойде проблема, аз му пуснах 1,3. Изглежда като на ефекта само дето не е прозрачен. Има същото означение като на схемата - правоъгълник разделен на две неравни части, така че ще го свържа по тоя начин. Какво ще стане ако все пак объркам посоката: ще пусна "кофти" ток през схемата или ще дам батерията на късо и няма да има сигнал? 

п.п. струва 4 стотинки, нормално ли е или да търся по скъп?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодът който си самерил си е ОК. На него е маркиран светъл пръстен по -близо до единия край. Това е катодът, той в случая  трябва да бъде свързан към плюса на захранването, а другото краче-на маса. Като го запоиш направи пробата не с адаптер, а с батерия, тя няма да се повреди при пробата а и няма да изгори диода ако си го  свързал неправилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си свързал правилно батерията и неправилно диода нищо няма да му стане на ефекта ,но няма да работи ,докато не сложиш правилно диода.При неправилно свързана батерия и диод ще изгори ефекта....завинаги!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що го сложих диода и посвирих малко след това, даже сега ми се струва че по добре "свири" :)

Това ще ми е за обеца на ухото да не правя друг път подобни "експерименти"

Огромно благодаря на всички които помогнаха да излекувам животинчето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.