Jump to content
Българският форум за музиканти

Микрофонен проблем


AXE

Recommended Posts

Абе пробвах оня ден да се запиша през кубето с един Sm58 и останах доста изненадан - :-(

 

Очаквах някакъв доста готин (доколкото може да се очаква от такова кубе и такъв китарист :green: ) звук, а резултата беше един смотан и без каквито и да било ниски звук :think: Честно казано от един стаен компютърен микрофон за 5-10 лева се вади по-готин звук сигурно ;)

Микрофона е Shure Sm58, саунд картата ми е SB Live! 5.1 Digital и съм с KX драйвери. В друг компютър, с друга карта и други драйвери пак е така. А в пулт микрофона си звучи ОК.

Ръгам го в Mic In-a с един преходник канон -> малък стерео жак.

 

Предусилвател ли иска? Или?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С микрофона на Милена ли пробваш?

Ако е така ще ти трябва преамп. Освен това е много важно на каква позиция и каква дистанция от кубето записваш. Мисля, че synchu беше пуснал някаква такава тема как се записват китари с микрофон. Освен това майката му са експериментите ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ти трябва непременно преамп. аз записвам без такъв и се получава. слагаш микрофона точно пред говорителя, само че го извърташ малко да не сочи директно към шуплата

другия вариант е микрофона да е прецакан ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С микрофона на Милена ли пробваш?

Аха :-(

 

Това за позицията на микрофона е отделна тема. Проблема в случая е, че самия звук си е без ниски и това не е от позицията. Явно има нужда от предусилвател. А защо? ;) Защото е динамичен и има някакво разминаване в електрическите характеристики между микрофона и картата? Или това прословуто фантомно захранване (за което трябва да се образовам)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вероятно може да е нещо от кабела. пробвай с друг кабел, евентуално с друг микрофон

сложил ли си 20 дб бууст на микрофонния вход?

сега ми стана интересно като си помисля че и аз се опитвах едно време да записвам с един лариос - нали такова ампче имаш - ако не греша

и резултата беше същия- остър звук без ниски

после каот си взех ямахата всичко стана ОК ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай сега ;)

положението на микрофона естествено, че има значение. Например аз съм установил, че в центъра микрофона дава повече високи за сметка на ниските докато ако го сложиш да сочи успоредно на кубето ще имаш повече високи за сметка на ниските. Това на какво разтояние е от къбето също е важно. Преамп ти трябва ако искаш да получиш по-як сигнал. От там неможе много да пипаш честотните корекции. Но за хубав запис си трябва преамп. Другото нещо за което се сещам - дай му малко повечко баси на тоя Лариус :-(

Честно ти казвам голяма играчка си е да намериш точното положение на микрофона спрямо усилвателя ти. Поиграй си малко и ще видиш.

 

А относно фантомното захранване - касае те ако ползваш кондензаторен микрофон но в твоя случай ползваш динамичен. Имай в предвид, че и честотните характеристики на 58-цата са направени за вокали и нищо чудно и от там да ти изчезват част от ниските. Ама чак пък толкоз ;) За това компенсирай с повече баси от усилвателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами Милена също се оплаква, че в компа звучи без ниски, а тя не пее през Лариоса :)

Пък и в крайна сметка аз чувам как звучи кубето и звука, който се записва, е доста осакатен спрямо реалния. Позавъртях микрофона, но мисля, че не е там проблема.

А съм гледал графики с честотни характеристики на Sm57 и 58 и разликата е доста малка, предимно при високите.

 

Ето ги:

sm58frequency.jpg

sm57frequency.jpg

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ръгам го в Mic In-a с един преходник канон -> малък стерео жак.

Това ти е проблема.

Щом имаш пулт си включи микрофона в пулта и изхода на пулта го вържи към линейния вход на картата и няма да имаш проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ръгам го в Mic In-a с един преходник канон -> малък стерео жак.

Това ти е проблема.

Щом имаш пулт си включи микрофона в пулта и изхода на пулта го вържи към линейния вход на картата и няма да имаш проблем.

TRUE, TRUE ;)

 

Освен че SM58 не звучи на китари по принцип...въпреки сходните картинки ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, нямам пулт бе. Просто когато е включван в пулт, микрофона си звучи ОК.

 

Явно други хора не са имали моя проблем :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, нямам пулт бе. Просто когато е включван в пулт, микрофона си звучи ОК.

 

Явно други хора не са имали моя проблем :think:

Лошото е ,че единственото микрофонно на тази крта е надписа на входа ;)

Няма да стане просто не се мъчи.

 

Ако имаш line out на китарния усилвател вземи сигнал от него и го включи към линейния вход на картата,ще е доста по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено не е по-добре.

 

И щом други хора нямат такъв проблем, значи проблема не е в Mic In-a на картата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.