Jump to content
Българският форум за музиканти

каква е ползата ?


StewN

Recommended Posts

Изключително удобство за бендване без да натоварваш толкова пръстите, помага малко за чисто и отчетливо свирене на горните позиции.

От друга страна - малко странно се хващат акорди в ниските позиции, затова и под 7 прагче не виждам смисъл да се дълбае. В началото също е малко странно, че пръста ти виси във въздуха, а не опира фретборда. Абе общо взето трябва да пробваш една такава китара и да усетиш как е, но за мен е един от най-смислените модове, който съм правил по китарата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

не съм особено съгласен с горните твърдения

бендването както го наричате е еднакво лесно(просто и елементарно) както на китара с дълбани позиции така и на китара със стандартен гриф

чисто свирене във високите позиции няма никаква връзка с дълбаните такива

 

тоноизвличането определено е различно

вибратото (като съществена част от тоноизвличането) е много различно

усещането за инструмент е много различно

акордите, както казва 7thString се хващат различно

под 7ма позиция има много голям смисъл да се дълбае - там може да си играеш със звука и тоноизвличането най драстично(според мен разбира се)

за протокола свиря на китара с дълбани позиции както и на такава с нормален гриф

Редактирано от jordantcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бендването не е еднакво лесно за хора с дебели пръсти или хора със специфична постановка. Много китаристи (в това число Ричи Блекмор например) твърдят, че "изпускат" струната при повдигане, защото не могат да "вкопаят" достатъчно пръстите си под нея. Издълбания гриф помага доста в това отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими, недостатъците са основно временни - да свикнеш, особено ако издълбаеш ниските позиции - тогава още нямаш навик да не натискаш надолу, а понеже надолу е въздух, а не дърво, има тенденция да изфалшивяваш акордите като натискаш по-силно.

 

Друг недостатък е, че на теория малко или много изтъняваш грифа и е възможно минимално да промениш звука на китарата.

 

Трети недостатък е, че губиш инлеите по грифа - моята основна китара има много яки инлеи и колкото и да ме сърбят пръстите да я издълбая, не ща да заносвам инлея :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По логиката на Блекмор,този човек трябва да свири с изкопан до тръсрода гриф,па некак не е така,а как се справя преценете сами :) -

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите са дълбани като на Блекмор и честно да ви кажа не ми прави впечатление разликата между обикновен гриф и дълбан,нямах проблеми със свикването.

P.S.пръстите ми са по дебели!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Неговия е по-специфичен. При първа позиция под 5-та и 6-та няма изобщо отнет материал.

Постепенно нагоре по грифа издълбаването става по-дълбоко. Освен това при него издълбаването не е симетрично, а по-близо до прага, който "звучи".

 

Pf4iVoT.jpg

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Което ми напомни на още нещо - ако някой е решил да прави такава процедура, да внимава да не стърже близо до прагчетата, защото впоследствие ако се наложи да се сменят, може да "висят" в дупката ръбовете им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly

КкБлагодаря  за този чудесен музикант,колкото и странно да ти звучи за пръв път го чувам супер яко ме изкефи :godbless: ебаси цара ! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,моля,всъщност обърках линка - 

 

Та, някакви изказвания,от сорта - не мога да опъна струната,че не ми е дълбан фингърборда звучат като "на крива ракета и космоса и пречи",да не употрбявам по циничния лаф.. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.