Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв трябва да бъде барабаниста ?


Recommended Posts

Без да се дразните. Може да не съм разбрал добре, но аз научих, че подозренията ми са основателни.

Барабанистите се стараят да правят техника, а не да свирят. Познавам и такива китаристи.

 

Мисля, че е задължинетолно да познаваш отчасти, това което вършат другите около теб, независимо дали си общак на строеж, системен администратор (оня ден пичовите ми провалиха половин работен ден), офис геройче или музикант в бенд или оркестър.

 

ОБАЧЕ!!!

То т'ва дето аз го мисля за свирене за повечето хора е елементарно, боза и пр.

:D:D:D

 

Аре сега наздраве.

Рокенрол без барабани няма...

И да СЛУШАТЕ!

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте пичове ! Много благодаря, на тези, които се придържат към темата !

За мен, барабаниста трябва да е преди всичко МУЗИКАНТ !

Той трябва да знае във всеки момент, какво става в парчето и да подкрепя колегите си, а не да им пречи ! В този ред на мисли барабаниста не трябва да е егоист !!! Свиренето е ОТРАЖЕНИЕ НА ЖИВОТА НИ ! Какъвто си в живота, такъв си в свиренето (това важи не само за барабанистите)!

Не може да мислиш,че може да подчиниш музиката, на своето его и на своите желания ! Когато се смириш и станеш проводник на музиката, тогава ставаш истински музикант !

Солирането на барабани не трябва да е по различно, от солирането на който и да е друг инструмент ! Във всички случаи трябва да казваш със солото си нещо! Трябва да расказваш !!! Не трябва да демонстрираш само техника и пинизи !

За това дори не трябва да мислиш когато солираш!

Барабаниста е разпределителя на "отбора"! Никой не може да не се съобразява с него ! За това нека осъзнаем отговорността си и погледнем към музиката ! Все пак , заради нея май свирим !!! (или греша?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ! Провокиран от темата за триковете с палките ,реших да попитам всички вас !

Какъв трябва да е барабаниста ?

Какви качества трябва да притежава ,какво да знае и умее ?

Барабаниста музикант ли е ? Той циркаджия ли е ?

Каква е ролята му в групата?

Какво казва със солата си ?

И как трябва според вас той да солира ? Или трябва ли изобщо да солира ?

Моля отговорете на тези въпроси а и на други провокирани от мойте такива !

Моля уважавайте мнението на колегите !

Трудно може да се даде то4на дефиниция какъв трябва да бъде един

 

барабанист при положение 4е комплекта е приложим в доста стилове и дори

 

барабанисти само в един стил строго се профилират към някои елементи от

 

съотвтния стил и в сте4ение не времето достигат до някакъв тип виртуозност.

 

Така 4е когато се дават препоръки те са то4но към това с което се занимава

 

или работи барабаниста,защото например това което ще кажеш на един

 

джазмен е напълно противоположното на това което ще кажеш на един

 

металист.

 

 

Първото и основно нещо което трябва да може един барабанист е да държи

 

едно ТЕМПО от краи до краи на пър4ето което свири.

 

Второто е да бъде ритми4ен.

 

 

/дори и да збърка някоя шеснаистинка по би могло да се замаже положението отколкото ако неможе да задържи темпото и се лашка напред назад/

 

 

Относно ка4ествата трябва да може да работи в екип-тоест без зна4ение кои

 

ще му доидат отпред трябва да може бързо да се разбере/да се сработи/ със

 

тях,да може да слуша-тоест да не свири сам за себеси"ето аз си го изсвирих

 

моето вярно" а да е наясно какво се слу4ва покраи него и да разбира

 

музиката която свири например при джаза е много трудно ако

 

неразбираш,неси слушал такъв тип музика само със техника няма как да се

 

оправиш.

 

 

Да музикант е както вси4ки останали/обикновенно наи-шумния в групата/. :greenangel:

 

Ами ролята му в групата е акомпанираща /съпровождаща/сори за тези които

 

мислят да се изявяват или да стават велики.Подобно на корепетиторите

 

пианисти в кл.музика кадето важен е соло инструмента а не акомпанимента

 

на пианото.Добрия барабанист на трябва да се забелязва, а не да изпъква в

 

групата като някаква кръпка.

 

 

А за солата те трябва да садържат нещо от самите пър4ета в които свириш

 

немогат да бъдат нещо тотално разли4но и неземно,също едно соло трябва

 

да е добре обмислено а не да е претрупано със всякакви пинизи,номера и

 

техники които си зау4ил.А какво ще кажеш със солата си -предимно трябва да

 

изразиш твоето отношение към музиката.За едни това е агресия и само

 

агресиа за други make fun за трети друго...

 

 

Не е нужно да солира непременно, има достатъ4но на4ини да покажеш себе

 

си и стила си на работа.

 

 

Основното което би трябвало да се о4аква от един барабанист е да

 

под4ертава това което прави фронтмена или китариста на групата.

 

Има и друго пове4ето хора които по4ват да се занимават със барабани го

 

правят от газария да покажат какъв нов 4инел са си купили или имат кардан

 

ама вносен,или "идвам да се правя на мъж" и само си избиват комплексите за

 

малоценност,а други "хлопат" барабаните само зада си намерят гадже

 

мислеики си 4е ако за барабанисти ще е много ефектно и виси4ки ще се

 

тълпят пред тях.

 

 

Много малко по4ват да се занимават заради музиката защото харесват

 

барабаните или планират да стават музиканти на професионално ниво. :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЖИВ, трябва да бъде жив най-вече ! Демек да има вид на жив докато свири, дано ме разбрахте.

 

P.S. Не коментирам техника и т.н. тъй като се предполага, че може да свири !

Редактирано от F.I.N.E.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Барабаниста трябва да акомпанира, да подчертава и отграничава отделните елементи на композицията, която съпровожда, като чрез своята пулсация, възможности и интелект спомага за възприемането и от слушателя. Той трябва да има ясното съзнание, че свирейки на нехармоничен инструмент, твори за поднасянето на една хармонично изградена композиция, в която той не е главния герой. Ако на един барабанист не му е ясно, че под вокална партия или китарно/клавирно (и каквото и да е било) соло е абсолютно забранено да се бурят умопомрачителни брейкове, то тогава да си смени инструмента. Ако иска да покаже колко е велик - да си направи соло, което да изпълни пред публика. Не на последно място: барабаниста не бива да вкарва в един албум всички технически похвати, които умее (камо ли в едно паче!!!), защото музиката е изкуство, а за олимпиади и световни първенства има други критерии и друга публика.

Освен това, трябва да му е ясно, че цялата банда слуша него за да се събере, а той слуша цялата банда + себе си, заедно с другите, което означава, че той се е нагърбил с отговорната задача да бъде обединяваща, а не блестяща фигура на сцената/в записа.

Затова другарите хармоници да ни уважават повечко, 'щото и ние поназнайваме от пеенийце, китарка, бас, клавир и други не толкова потни инструменти, ама не раздаваме акъли... :beer::greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

супер :beer: само с едно не съм съгласен - че барабаниста има обединяваща роля, според мен обединяваща роля има баса, а не барабаните... сам каза че барабаните са нехармоничен инструмент :greenball: - обединяващото хармоничния (китара примерно) и нехармоничния ( барабани) инструмент :arrow: бас ( полухармоничен инструмент :greenball::o, примерно.... :beer: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако хармоничните запляскат в различно темпо кво става?

Сйщо и динамиката на барабаните е много определяща.Мисля че за това става въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Барабаниста задава темпото,той задава и динамиката, той има и най-голяма свобода в групата,не трябва да се съобразяваме с хармонии и тоналности.Това е положителна черта,стига да не прекалява с тези си качества.Той е главната фигура в една РОК група,заедно с китариста,който измисля рифовете и има претенции към барабаниста и басиста:P.Ако барабаниста спре да свири всички ще спрат,съответно той има най-отговорната задача в групата,ако барабаниста прави соло трябва да си знае възможностите и никога да не се раздава на 100 %,защото след това става лошо(от личен опит)Барабаниста трябва да се съобразява с всички и всички да се съобразяват с него.Колектива е много важно нещо,както и акомпанимента,защото има солиращи и акомпаниращи инструменти,в 90% случаите барабаните са акомпаниращ инструмент.Така че или се съобразяваш с другите или сформираш вторите Dream Theater. :)

Редактирано от bonzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ееее това за мацките все искат да го припишат на китарджиите,тия нарциси,но нашия човек е този който ще свърши работата накрая но....аиде това е за друг форум?!

Аз пък да кажа две думи за един дръмер който макар да не е взел и един урок по музика в живота си,не му пречи да остане в историята,без да бъде вкаран в никакво определение или клише просто щото си е ТОЙ,-KEITH MOON!!!forever!

...така че за това става дума според мен- БЪДЕТЕ СЕБЕ СИ, пък даже и да ви се цупи вокала че си му надул главата с ТИЯ чинели!!

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/16/15292_434.GIF

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:dance: ама тои какво прави на тая снимка излита ли?!?

 

нещо като опит за летене маи

 

ина4е хубаво е сложил тия гонгове отзаде да нему духа :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се чудих по какъв начин да пиша по тази тема,и понеже имам всички права да се самоопределям като барабанист ще дам най-доброто от себе си,малко на майтап,но все пак сериозно.Първо и основно правило за всеки барабанджия е да бъде естет.Като се започне от това как ще си нареди барабаните и се стигне до впечатлението оставящ у нежния пол.Относно свиренето и посланието в него,възможностите са безкрайни.Всеки сам по себе си е индивидуалност,носеща собствен заряд,емоционалност и музика.Критерийте на човека в случая,са важни(не случайно казах,че трябва да бъде естет),започва се от това какво свириш,какво искаш да бъде внушението от свиренето ти,и какви са чисто музикалните ти възможности(не ме е страх от талантливите,страх ме е от трудолюбивите).От там нататък най-важен е баланса между свирене и всичко останало.Ако дадения човек се е насочил преди всичко към музикалната страна на нещата,той трябва да може да грабне публиката със свиренето си най-напред,но тук опираме до нивата на която се оре(възможности на стила и други такива),все пак дадени стилове имат естетически ограничения и не е уместно да се пркалява с ръсенето на картофи(получава са нещо като-Много хубава музика ,ама барабаниста ми наду главата).Балансираното съотношение музика-шоу,винаги дава най-добър резултат,естествено когато можеш да си го позволиш :dance: Масовата публика слуша с очите си,и колкото по-рано се осъзнае значението на това толкова по-добре.В интерес на истината и на мен ми е неприятно да гледам добре,че и виртуозно свирещи хора който изглеждат като завързани на кола на мъчението,и кола е на мястото на столчето.Относно всичко останало,барабаниста винаги трябва де е може да носи хардуеър и групата на гърба си,да изглежда винаги добре(основно правило) и по възможност да е пич(иначе е просто човек тропащ на барабани).Изобщо цялата съвкупност опира до това,дали и днес ще успеем да бъдем с най-хубавата мацка от публиката,(за количествените натрупвания си има певци)щото сме естети а един естет не може да си позволи слабо! :read:

Редактирано от HanSolo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен барабанисТЪТ (пълен член, подлог в изречението-върши действието. за справка: българска граматика, раздел пълен и кратък член) трябва преди всичко да може да държи ритъма, да не го променя, както някои правят, започваме да свирим четвъртини, а накрая се оказва че свирим шеснайсетини :curse: трябва добре да владее ритъма, да го променя, но това да е съзнателно, а не защото не може да го държи правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.