Jump to content
Българският форум за музиканти

Ако знайте що стана


Recommended Posts

Вчера си правих кабели като използвах насоките на Nikifena (там със термо шлаухче и т.н.).

Направих два и реших да ги пробвам,нямаше проблеми.Никакви шумове.

Направих други два включих китарата и занемях.Звучеше мноо зле,като че ли гейна и беше много затворен.Мислих,мислих накрая махнах термошлауха ,който бях сложил,китарата се отпуши и си звукна както си пише по книгите.Останаха озадачен,за пръв път ми се случва нещо подобно.

Ако някой има някакво логично обяснение.Аз щото нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има някакво обяснение, ама то е много сложно сигурно :ph34r:

С кабелите шега не бива, аз самия се убедих, когато си направих 2 кабела с чисто нов кабел проел и жакове нойтрик, и таман се радвах колко яко ще звучи китарата и се оказа, че моят предишен 10 годишен кабел звучи 10 пъти по-добре..... И сънят си отиде.... Започнаха се едни пробги на кабели.... марки.... В момента свиря с Ърни БОл от Фактор, не е лош, не е и скъп. Това ми реши проблема времеенно докато си купя истински кабели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И моя кабел е проел и жаковете са проел и ........ :ph34r:

 

 

 

'га сварихте та я преместихте таа тема бре?

Ей големи сте бързаци :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значи има няколко неща които са много важни при правенето на един кабел независимо какъв е особено пък ако е за китара. първото важно нещо е с какъв поялник го запояваш - нетрябва да е много силен да на стопи или пък не трябва да е много слаб защото няма да стане добра спойката и пак 6те стопи изолацията защото просто трябва да задържи6 поялника повече време на спойката. второ задължително правило за мен е с едно уредче да си замеря съпротивлението. при китарните кабели трябва да се внимава много защото изолациите са много специфични и лесно се топят и се появява едно много малко съпротивление и това е причината да падне геина от инструмента. това правя аз винаги и досега не съм имал проблем с нито един кабел и с термошлаувките, ползвам предимно proel кабел и съм много доволен - няма шум, много е мек кабела. надявам се да съм бил полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали не става въпрос просто за кофти спойка:

а) прекалено студен припой за спойката

б) не си изчистил талка от ширмовката

в) не е хванало на жака добре спойката припоя

 

и прочее все от тоя сорт... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ви благодаря за мненията...каквото и да е ,като се прибера,ще ги направя отново и ще ги замеря с уреда,да видим :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи - моята теза - като си сложил термошлауха, той е притиснал проводниците, и металните части, и двете жила са се опрели едно в друго. мисля, че ако първо изолираш всичко, а после сложиш шлауха няма да има проблем.

 

Относно запояването - за да не стане студена спойка е задължително първо жиците на кабела да се потопят в колофон, след това припоя си се разтича сам по кабела. Важно е и да не използваш припои от по левче от пазара. Много от тях имат твърде висока температура на топене и нежелани примеси. Вземи си една макара SOLDEX 200 грама например за 6 лв. Местата на жака, където ще се запояват жиците е хубаво също да се калайдисат добре, и да се разлее хубаво припоя и по тях. След това, когато и двете повърхности са добре покрити с припой само се допират и са нагряват за около 2 - 3 секунди, и спойката е много надеждна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи - моята теза - като си сложил термошлауха, той е притиснал проводниците, и металните части, и двете жила са се опрели едно в друго. мисля, че ако първо изолираш всичко, а после сложиш шлауха няма да има проблем.

Може би си прав,ще ги преправя,няма начин....ще пробвам и да ги изолирам поотделно.И жака калайдисах....Все пак не правя кабел за пръв път,но с това се сблъскавам сефте. :ph34r:

А припоя ми е....... навремето такъв е използван във Варна в радио завода ,а там правеха военна техника,така че си прави сметка ....а е доста добър е.За съжаление ми остана съвсем малко от него.

Редактирано от Sad But True
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за съпротивлението - не мисля че е от значение какво е, защото тока който тече по този кабел е много малък и това не му оказва никакво влияние, още повече спрямо съпротивлението на адаптерите 5-15к това нищо не е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля си, че имаше предвид съпротивлението между двете жила.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей по кротко 'е 'ора. Кабели са т'ва, не микро процесори. окъсил ги е някъде и толкоз...

Почти съм убеден 4е и с 4 квадрата за инсталация пак ше излезе звук.

 

Не че съм пробвал ама ей така за простотията ше опитам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам в вкъщи един кабел с 3 жила : 2 малки кабелчета и намотка около тях . кой трябва да запоя ,че да проработи ???

 

- хм запойх го ама нещо не получавам сигнал,като барна някоя струна и се получава някакъв брьм като я пуска ичезва ???? :greenangel:

Редактирано от One_Voice
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да са похваля,

Снощи презапоих кабелите.

Преди да ги разбутам измерих съпротивлението между "плюса" и "минуса",беше под 20кО,измерихго и на безпроблемните кабели ,отиваше към 60кО.След преработката достигна съпротивление 88кО за всеки кабел,китарата си звукана ,както си пише по книгите.Мноо съм доволен. :););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съпротивлението между жилото и ширмовката в действителност е мегаоми, а капацитета - няколко пикофарада :) само да ви кажа, да не си мислите че с нормален уред се мери :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека може да е мерил собственото си съпротивление, понеже сигурно е държал пробниците за контактните площи. И като е стискал повече или по-малко, отчетеното съпротивление е съответно различно ( а ако е пил една бира междувременно електронно-йонния баланс му се е променил...). Ако е имало късо съединение между активния проводник и ширмовката, не би могло да е 20Кома. А може да е мерил и при включен кабел, и е измерил други неща, а не изолацията. Но така или иначе се е преборил, за което ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.