Jump to content
Българският форум за музиканти

Късане на струни :)


Dilian Nedev

Recommended Posts

Току-що ми се случи най-гадното - скъсах струна , а нямам никакви резерви за този размер . Нито ползвах тремолото , нито нищо !?! Както и да е ...

 

 

1. Колко време издържа при вас нов комплект докато се скъса някоя струна ? Говорим за китари с всякакви тремолота

2. Как може да увеличим времето , в което струните да са все още струни , а не парчета тел

3. Откъде се късат при вас струните ?

4. Защо се късат изобщо ???

 

 

Аз мога да си отговоря на тези въпроси по странен начин :

1. 2 Месеца

2. Ако знаех , нямаше да питам ...

3. От топчето

4. Може би защото ръцете ми се потят ужасно много , или ги натискам много при мютинга с дясната ръка , може би не трябва изобщо да ползвам тремолото ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

1. 7 месеца

2. Зависи си от качеството на струните и условията в които се намира китарата (температура например). Можеш да си купиш от xxxx някакъв лубрикант за струните, но ще ти излезе толкова, колкото и да си кпупуваш по-често струни B)

3. При главата. По-конкретно при ключовете, или ниско долу при задния мост.

4. Защото като се оптегне струната тя се разтяга малко или много и нейната издържливост се скапва и намалява. Пък и като я блъскаш с перото струната пак се изхабява. Нали знаете, ... капката дълбае камъка с постоянство, а не със сила ;)

 

П.С. Тремолото също има роля в изхабяването на струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 различно

2 фаст фрет - 10 кинта, аз съм много доволен

3 долу при флойда

4 ми при мен се късат щото при флойда нали струната се извива и така след време се причупва....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Различния размер струни издържат различно време. Нормално е по-тънките да се късат по-бързо. Аз примерно свиря с .009 и:

 

1. Средно месец, но ми се е случвало и на първия ден да скъсам;

2. Мазилата за струни - Фаст Фрет примерно;

3. Най-често ми се късат на мястото където опират в долния мост на китарата. Мнооого мразя. Аз процедирам така, за да мога да 'закърпя' струната ако нямам налични средства за нова: Като слагам нови струни не ги режа, за да не стърчат от ключовете, а ги оставям да се мандахерцат или ги подпъхвам една под друга за да не дрънчи. Грозно, но като се скъса струната от моста там после се изтегля надолу и се увива струната около откъснатото топче. Безценен трик, с малко тренировка и два чифта клещи става за минутки цялата процедура;

4. Аз ги късам щото много пера с дясната ръка на моменти. Неправилна ми е постановката сигурно, пък уж не свиря металии.

 

п.с. имам наблюдения само на китари без тремоло;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега лятото, с тая пот дето се стича... малко!

 

последните ми струни са на 2 месеца и оня ден скъсах една - не бях късал струна от 3-4 години. Направиш един як бенд с флойда и тя изпращя - явно е ръждясала от потта и се е скъсала...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много рядко късам струни. даже не си спомням кога ми се е случило за последно. сменям ги, защото остаряват и се скапва звука. при една от предишните ми китари (ибанец) яко късах струни, даже съм забирал по 2 на веднъж (при бенд). после пилнах малко столчетата на тремолото, щото точно на тях се касаха струните, явно от това, че евтиното тремоло не е изпипано добре. сега с хубави китари нямам късане, а дори свиря значително по-динамично, в това число и по-силно дърпам струните от преди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип всички струни се изхабяват за една седмица,така че няма смисъл да ползваш един комплект повече от месец.Просто им пада хрома и след това не стават за ништо.Свиренето на китара си е доста скъпо удоволствие ако не ти е професия,откъдето и да го погледнеш!!!

 

Под всички струни имам предвид,всички марки и размери!!! :violin:

Редактирано от Smokejack
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сменям струни на всеки 1-2 месеца, и никога не късам - вероятно поради честата смяна.

 

Свиря с D'Addario .9-.42, настроен съм в Е. Преди години това съм ползвал и други марки - Fender Bullets, SIT, Гашевска, xxxx. Последните бяха ужасни - на една репетиция скъсах 3, и толкова много избеснях, че си наритах ефекта - DOD Attacker... горкия - вече не проработи, а аз толкова се радвах, когато си го взех...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено сменям струните на всеки 2-3 месеца, но последните с които съм траят вече 6-7 месеца /не ме питай защо още не съм ги сменил/

Ползвам 9-46 D'Addario и късам доста рядко, почти винаги първа струна, и то когато при бенд пръста ми по невнимание се изплъзва и закача струната. Късат се предимно отзад при флойда.

Фаст Фрет и продуктите от сорта вършат доста добра работа, но ако ги използваш още от началото...на вече остарели струни не дава особен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имеет тремоло - имеет проблема.

Нет тремоло - нет проблема!

 

Не късам струни от години, ма те мойте повече от 3 месеца не седят на китарата и са 10, 11

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Колкото го държа издържа

2.Като ги пускаме в пералнята всяка седмица :bravo:

3.Горе при ключовете - от много сваляне и слагане, другаде НЕ се късат

4.Явно имате проблеми с китарите - ползвам едни струни по 2-3 месеца и никога не съм късал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко съм скептичен по отношение голямата превантивна полза от Фаст фрет срещу късането на телта...

Просто Фаст фрет ти поддържа струните и грифа да не клеясат зловещо.

Но чак да предпазват струните от късане.?...

Редактирано от sa6tiat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може... ако предпазва струните от солта която се садържа в потта, лично при мен това е най големия проблем, защото малкото струни които съм скъсал през живота си съм ги късал лятно време, и винаги са се късали там където ми е дясната длан - на флойда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко съм скептичен по отношение голямата превантивна полза от Фаст фрет срещу късането на телта...

Просто Фаст фрет ти поддържа струните и грифа да не клеясат зловещо.

Но чак да предпазват струните от късане.?...

оффффффф

 

а 'е, пък аз си помислих, че фаст фрет е марка струни. мноооо зле...

 

Абсолютно подкрепям Smokejack - в активен период на 1 месец е задължително...

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми нали точно от това клеясване се получава по-лесното късане на струните :curse:

 

1.(сега малко ще шашна с отговор сигурно) Веднъж съм късал струна. преди 3 4 месеца сигурно беше. откъсна се топчето. С обикновено тремело съм. Но струните ми бяха на една година и малко :singer: смених само скъсаната първа струна с нова и още пиля с тия струни вече година и половина :dance:( мързи ме да ги сменям а и невиждам смисъл на тоя Орфей и златни да сложа звука си е същия :cheers: )

 

2. Според мен опеделено не трябва да хващат и съвсем малко ръжда (мойте са толкова ръждиви че не се виждат на фона на черния фингърборд(дайте БГ дума за туй че тая ме нерви)) С разни препарати трябва да има някъкав ефект.

 

3.Е както казах при топчето дето го държи тремелото.

 

4.Е нормално е да се късат. От тоя чекнеж по цял ден и аз да съм и аз ще се скъсам :dance: А и с времето си позагубват физикомеханичните качества.

Редактирано от Child^in^Time
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.