Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка на тръс род на Епифон ЛП


Recommended Posts

Наскоро си купих един Epiphone Les Paul Standard. Китарката попринцип е супер, звука е типичния за ЛП, прагчетата са отлично нивелирани,  само дето срещам малко трудности със сетъпа на тръс рода. Попринцип винаги съм си сетъпвал китарите сам и съм се справял, но тук ударих малко на камък. Грифът на китарата в момента е идеално прав, няма го препоръчителния релеф и това ми създава дребни проблеми. Попринцип някой хора обичат така да си сетват грифа, аз също обичам да е почти прав, заради екшъна. Но, при горните (плетените) струни се получава едно бръждене, което съм на 100% убеден, че е именно от липсата на извивка на грифа. Отпуснах тръсрода (завъртайки шестограмчето обратно по часовниковата стрелка) с около 1/8 - 1/6 от оборота. В рамките на няколко дни повторих тази процедура поне три пъти, като след всяко отпускате не го пипам поне няколко, часа, да не кажа ден. Никакъв ефект! Грифът си е идеално прав все още. Не е проблем да го отпусна и още, само че ме притеснява да не го повредя от прекомерно отхлабване (незнам дали е възможно, но си имам едно на ум!). Попринцип на другата ми китара (Squier strat) e напълно достатъчно да отпусна/затегна тръс рода с 1/6 оборот за да се усети ефект. Тук обаче нищо??

 

Въпросът е следния, първо някой има ли идея защо няма ефект? Дали ще се потвърди тезата ми, че опъна на струните не е достатъчен да огъне по-дебелия гриф, характерен за ЛП китарите?

Другото ми питане е, ако отхлабя още малко тръс рода има ли риск да го повредя, в резултат от евентуално прекомерно отхлабване? 

Въпросите са ми малко ламерски, за което се извинявам, но човек трябва да пипне за да се научи :slap:

 

ПС: струните на китарата са си стоковите - 10ки в Ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.ibanezrules.com/tech/setup/truss.htm

http://forum.muzikant.org/topic/12560-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D1%8A%D1%81-%D1%80%D0%BE%D0%B4-%D0%B0/

Слагам ти два линка с малко съвети и информация относно тръс род-а, надявам се да са полезни.

Моят съвет е да се консултираш с Диката или Костадин Димитров и да потърсиш компетентно мнение от тях.

 

Успех,

Марио.

 

п.п. Съжалявам, че не мога да ти помогна с повече, но не съм достатъчно компетентен по темата!

Редактирано от killer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дебелите струни на всички прагове ли бръждят или в определен участък?

 

Според мен част от компромисът с ниския екшън е това леко да бръждят дебелите струни. Просто трябва да намериш ситуация, в която и двете са в приемливи граници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

попринцип бръждят там където амплитудата на трептене на струната е най-голяма. Примерно, ако фретвам на първите прагчета, зъзне по средата на грифа, точно където трябва да е най-огънат. Бръжденето не е като това при недобре нивелирани прагчета, примерно да натиснеш на пета позиция и да зъзне на 6-то, 7-мо прагче. При леко чукване с перцето няма фретбъз, но при по-силно да. Примерно като свиря ритъм с power chords ще го има.

На долните струни екшъна е около 1.2-1.3мм без зъзнене, което е супер! На горните обаче съм го вдигнал до около 2мм (на Е струна). Аз мога и да експериментирам, като отхлабя още тръс рода... но несмея на този етап :)

Попринцип другото ми питане е при по-голямо отхлабване може ли да го повредя? Защото в завода го бяха позатегнали, сега след като правих някой настройки (безуспешни май), въртейки го с шестограмчето ми изглежда доста хлабав?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледни грифа каква дъга има като гледаш от задната част на китарата, където е бутона за колана, с поглед към главата. Нагласи си я на равнината на очите и най-лесно срещу дневна светлина. Би трябвало дъгата на грифа да е такава, че гледайки по описания вече начин двата края на грифа да са като брегове, а средата да е като долина между тях. Не като дефиле разбира се :D Говорим за лека дъга. Ако това е така според мен не бива да се пипа повече шиша, а да се играе с височината на бриджа.

 

Екшъна, който смятам за нормален на дебелите струни е такъв, че като натиснеш 6та на 1ви и 14ти праг да е към милиметър...някои казват, колкото 2-3 листа, някои колкото кредитна карта, "мерила" всякакви.

 

Но по принцип и да го отхлабиш повече от необходимото не е фатално, още повече ако наистина действаш внимателно с по 1/8, 1/4 оборот. Действието е обратимо, ако разбира се тръс рода действа нормално и няма дефект.

 

И пак ти казвам, според мен е нормално на по-дебелите струни да има бъз, не бива да те притеснява. Но не такъв, че да пречи на струната да отзвучава или резонира нормално. Ако се загледаш в някои от клиповете снимани зад кулисите на известните музиканти ще чуеш, че и те като свирят се чува доста сериозно потракване в праговете. Особено при по-силовите от тях.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Сега стана малко сложно?? Нали като отпускам тръс рода (обратно по часовниковата стрелка) се намалява противодействието му спрямо опъна на струните => грифа се накланя напред и се увеличава дъгата.

Обратно, като го затягам (със завъртане на шестограмчето по часовниковата стрелка), се увеличава противодействието му спрямо опъна на струните и грифа се изправя. Аз попринцип така знам че е? :)

 

^ Yves, попринцип така си проверявам дъгата на грифа както си описал и почти не се вижда дъга. А иначе като натисна горната Е струна на първо и 17 (22) прагче има минимален релеф, но е толкова малък, колкото дебелината на лист хартия. При тънките струни почти също не се усеща разстояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не гадаем и да се чудим как точно беше пускам инфо от менюалите на Ibanez. Всичко си е обяснено:

 

NeckAdjust.jpg

 

The neck bears the tension of the strings. The curvature of the neck is subtly affected not only by the state of tuning and the string gauge, but also by changes in temperature and humidity. For this reason, the neck contains an internal truss rod that allows the curvature to be precisely adjusted. Tune the strings accurately, hold the guitar in playing position, and press the first string at the first fret and at the fret that is nearest to the point where the neck joins the body, as shown in Figure 5. (It is convenient to use a capo at the first fret.) Measure the gap between the string and fret at the eighth fret. Do the same for the sixth (lowest) string. For each string, the gap should be in the range of 0.3~0.5 mm (a slight bow in the neck). Although the symptoms may vary depending on the type of neck and on how the neck is joined to the body, problems such as excessive string height, string buzz for high notes, or intonation difficulties may be due to an excessively bowed neck (Fig.6A), which will cause this gap to be larger. Conversely, problems such as insufficient string height, string buzz for low notes, or muted notes may be due to a neck that is bowed in the reverse direction (Fig.6B), which will cause this gap to be smaller. Do not simply make a visual judgment of the situation. Rather, determine the problem based on the symptoms that occur, and make the appropriate adjustment. The truss rod nut is located at the head-stock end of the neck. Using the Allen wrench or socket wrench included with the guitar, tighten the nut toward the right (Fig.7A) if you want to bend the neck in the convex direction, or loosen the nut toward the left (Fig.7B) if you want to bend the neck in the concave direction. Make adjustments in quarter-turns, alternating steps of tuning and adjustment.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич да не ти пука ако не се чува бъза в усилвателя и ако не ти гаси състейна. И двете ми китари имат бъз, но той е в рамките на допустимото. Зависи и от радиуса на фретборда. Ако искаш повече състейн вдигаш струните и нямаш бъз, ако искаш шред машина бъз до дупка  :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя пич е музикант, лютиер, производител на ампове и разяснява доста тънкости. В портала му ще видите любопитни неща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.