Jump to content
Българският форум за музиканти

Аматьорски акустичен бас


Recommended Posts

^Нито бук, нито дъб, присъстват в китаростроенето - поне в сериозното. По-добре потърси малко ясен. Не е най-подходящ, но пък се намира по-лесно от клен, явор, елша и т.н.

 

Към автора - за кои кантове говориш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нали има акустички с смърчов топ? Значи чамовия(иглолистен) матерял не е толкова неподходящ, така мисля де :) Днес заради този ясен много псувня много нещо отнесох май. Занесох грифа на комшията, той има оберфреза, обясних му какво искам и дали ще стане....той ми се изсмя и каза, че таз чамова клечка ще я изреже, та стой и гледай, и уверено заби фрезата в грифа....да ама не, фрезата взе да губи обороти и спря :) Повече не тръгна, ходих при дърводелец да довърши срезовете той каза че е ясенов грифа. За кантовете имах предвид тези бели пластмасови ленти, май bind се водеха, търся нещо да си ги изрежа и да залепя, някакви идеи? матеряла им е точно като на кофичка от кисело мляко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Силно се съмнявам грифът да е от ясен!!!

 За "binding" използвай оригинален такъв или сега се сещам за мебелен кант, но пък е доста непрофесионално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

tatkoogi , прав сте, обърках. явор каза, не ясен  Иска ми се нещо тъничко, като оригиналния бинд, ама кофички от мляко не става да режа, затова питах дали не се сещате за някаква тъничка пластмасова лента от нещо, която мога да изрежа или ползвам. То че за професионализъм тук и дума неможе да става, всичко е напълно аматъорско, ама ще гледам да го направя мааалко поне да му мяза дет се вика :) Та сега издирвам някаква много тънка пластмасова лента, по тънка от милиметър, около 8-9 мм широка, и дълга поне 1-1,20 м, да я лепна за bind преди да почна да баицвам и полирам :)

П.С. сега видях  ''оригинален такъв''. Откъде оригинален, ама пластмасов, по аматъорски?

П.С.2 Заради голямата помощ, която ми оказвате тържествено обещавам, че товаа нещо yдържи ли си струните в Ми ще му сложа лого на главата ''Сбирщайн'' и ще го покрия с 5 ръце авто лак, да не може да се махне

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мебелния кант е с дебелина - 0.4мм 0.8мм 1.8мм. Широк е 22мм. Дължината му е "безкрайна", колкото си купиш. Цветовете също са многобройни, но предполагам става дума за бял bind. Измерваш си колко ти е необходим, разцепваш го на ширина, която ти харесва и го лепиш. Добре залепва с полихлоропреново лепило, а именно - "Момент" на Хенкел, "Прома", "Хелмевект" или каквото ти е по джоба. Намазват се с тясна четка и двата детайла. Изчаква се няколко минути /да не е "мокро"/ след което притискаш. Използваи подходящо трупче да притиснеш добре двете части. Формата на китарата има както външни, така и вътрешни извивки. При слепването бъди изключително внимателен при ВЪТРЕШНИТЕ!!!. Важно е да се отбележи, че за поставянето на bind е необходимо предваритилно да се направи фалц /легло/ , за да не стърчи от основната линия. Ако можеш испълни го така. Айде успех и покажи каква си я свършил! Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мооля те недей с чам, той определено не е за китаростроене.По-добре бук, дъб :secret: .

 

Чама се използва в китароструенето много отдавна! А специално за този случай и тази китара е все тая дали там ще е чам, дъб или бук!

При бука ще му е трудна обработката в домашни обстоятелства защото това е доста твърд материал и се обработва трудно, също така тежи много. Без подходящите инструменти ще падне едно ****** ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трупчето спокойно можеш да направиш от чам или бук. Дъбът наистина не "свири". Иначе на времето Орфей и Кремона бълваха китари с букови грифове. После отнякъде набараха много клен и естествено го съсипаха. Грифовете бяха като сапове за мотики. Твоят е от същото време и като гледам материалът е читав.

За кантовете виж по магазините за строителни материали, продават листове бял материал (едно време го използваха да покриват бюра с него). Обработва се лесно, лесно се лепи с лепила на ацетонова основа, както и с всички моментни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам какво пък чак толкоз те притеснява колега. Ако автора на темата мисли трезво и се информира правилно всичко ще е точно при закрепването!

Хубаво е да ползва водоустойчиви лепило за дърво (има такива и на Момент) Епоксидната смола и туткала също върши работа но вече сме в 21 век и има много други решения различни от конски дреболии и смрад. Задължително трябва да ползва и други елементи заздравяващи конструкцията. Китароструенето е трудоемко начинание, което включва много хамалогия и познания. Още от сега трябва да се определи и ъгъла на грифа спрямо тялото, което при този тип китари е много важно. По-скоро това е за притеснение отколкото закрепването на грифа към тялото. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ги разгледам тези мебелни кантове и този матерял по стой-магазините.Трупчето ще е чамово, както ме съветвате, а петата каква да я правя? по лесно ще я оформя с чам пак.А трупчето да го залостя ли между двете страници, като на последния чертеж на 1-ва страница....а и за надлъжните се чудя още, дали да слагам? Май няма да сложа този път, пък да видим :) И да не стане няма да ме е яд, дал съм 15 лв за гриф, 5 за китарата, 3 за фрезоване и 80 ст. за шкурка дотук. А и 3 за шеллак. Грифа малко ме притеснява обаче, прагчетата са нови, но ми се виждат малко некадърно набивани, едва ли ще се справя ако се наложи да ги пипам, ама ще го мисля по нататък това. За съжаление немога да работя всеки ден по китарата и ще върви бавно, но поне се радвам че получавам постоянно съвети и помощ тук от вас.

^Защо те притеснява сглобката гриф-тяло? Ще има още едно трупче зад оригиналното, ще има и пълноразмерна пета отпред. Този червения орфей от 1-вата снимка е правен така и държи електрически струни, на моменти натягани с тон и половина
Благодаря ви за съветите на всички

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трупчето и петата трябва плътно да притискат стената на кутията, отделно грифът натиска горната плоскост и отдолу му се противопоставя минимум една царга, най-често няколко в конфигурация. Тези елементи трябва да ги имаш и да са оразмерени за новото натоварване. Това са ми притесненията.

 

Не знам какво има в червения Орфей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трупчето трябва да опира плътно в горната и долната дека. През него ще хванеш грифа с четири винта, като при плътно тяло. Няма притеснения от отплесване, имал съм 12-струнни акустичникитари с такава сглобка, там опънът на струните е доста по-голям.

Като стана дума за ъгъла между тялото и грифа, той е стандартно 3 градуса. Чак след окончателното фиксиране на грифа ще определиш височината на бриджа. Ако имаш търпение може да сътвориш бридж от тоя тип, не е чак толкова сложно.

 

662ac27f202e71c2.jpge37b1e7d3f25efe3.jpg9423d5bc7525de91.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в червения орфей има това:

029707205.jpg?r=0

029707207.jpg?r=0

029707211.jpg?r=0


откъм външен вид е много некадърно направено, но е гладко около петата и сатна здраво. Тогава гонехме здравина, а не вид, както и се експериментираше звук ще има ли изобщо някакъв. Е сега ще гоня и здравина, и добър външен вид. Ще опитам да не си личи толкова много сглобката гриф-пета. Освен тов двете страници са дооребрени така:

029711334-big.jpg?r=0

 

Бихте ли ми разяснили за ъгъла гриф тяло? ако няма какъв ще е проблема? Сега като гледам струните ще са на около сантиметър от тялото при нормален екшън. Благодаря

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно ъгъла - не съм го измислил аз, приемиго като аксиома. Иначе струните остават много близо до горната дека. Ъгълът се постига лесно  - ако не можеш да скосиш грифа, ще подложиш малко дървено парче. И ще имаш по-висок бридж с възможност за регулация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.