Jump to content
Българският форум за музиканти

Аматьорски акустичен бас


Recommended Posts

Брей, за тази работа ако не ми бяхте обърнали внимание и щях да се оакам буквално.сега ще я мисля как да подложа на среза от фрезата на грифа около 1,5 мм в задния край, а в предния край на среза да го оставя на нула, че струните много в тялото ще дойдат нещо. Принципно няма как да го хвана този ъгъл (абсолутно аматъорски се занимавам и нямам подходящи инструменти), но ако този ъгъл дойде по-голям тогава ще имам ли проблеми? струните ще дойдат по далеч от деката, бриджа ще стане по висок, но откъм звук ще изгубя ли? И пак да питам, да подсиля ли двете деки с надлъжни ребра? Между другото по ми се нрави да не е с отделен струник и отделен бридж, а с общ такъв, като този

200U-728_bridge.jpg

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Недей с рога. Направи си струнник и подвижен бридж. Просто горната дека няма да издържи опъна и ще те плесне по челото. Ако много ти харесва гледай картинката от време на време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нрави ти се, ама с този, който ти предлага Fats ще имаш възможност за регулиране! Предложението е много разумно - не го пренебрегвай. За горната и долната дека - оребри ги /имането не е като нямането!/ няма да сгрешиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Днес най накрая успях да отделя малко време за китарата. Като за начало се разбрах с един мебелист да ми изкопа грифа под наклон с фреза, да не си играя да подлагам камички, за да дойде ъгъл малко, освен това ще ми направи летвички 8х15 мм, за да оребря деките. Това обаче след няколко дена ще стане, а днес се заех да изтъркам царгите и останах много разочаован. Освен че е имало очукани места още при производството, царгите са така изшкурени, че на места се виждат долните пластове фурнир в шперплата, което ме отказа от идеята само да лакирам. Сега се чудя дали да не ги боядисам, или да карам царгите с някакъв байц докато потъмнеят съвсем.Ако боядисам ще си спестя играчката от канал за бинд-а, щото нали основа, боя...ще се натрупа,  ако байцвам трябва да се изкопае и канала. Нещо ме притеснява да копая канал с фреза по царгите, въпреки че мебелиста ме убеждаваше че 0,4-0,5 мм не е проблем да стане, притеснява ме да не се разроши шперплата просто. Иначе си поиграх днес с мебелен кант 0,45 и стана прилично. Чудя се дали да не го оставя така пък и да си боядисам между двата бинд-а просто с черна боя? Ето това са местата които ме изнервиха днес, има на още 2-3 места такива работи

029754656.jpg?r=0

029754724.jpg?r=0

 

Самия бинд иначе не е кой знае какво, но на мен ми харесва, мисля че се получи добре. Като имам напредък пак ще пиша :)

 

029754780.jpg?r=0

 

029754627.jpg?r=0

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, напредък все още няма никакъв, но утре така и така ще ходя да си взема грифа, та да попитам, докато съм там да сваля нулевото прагче и да ми изкопаят канал за нъта на неговото място? Като налагам грифа върху този на електрическия ми бас виждам, че прагчетата вървят заедно и на двата грифа (позициите са с еднаква дължина), само дето нъта на cort-a  е там където е нулевото на кремоната.
И друго да питам, пробвах 2-3 евтини акустични баса, на свободни са настроени съвсем точно, но на 12-то бягат с половин тон и нагоре на някоя струна, на друга са си окей, това как се оправя? Трябва на всяка струна да може да се регулира дължината (мензурата) поотделно ли? Ако е така мога да си поиграя по нататък да направя нещо като split saddle

А има ли опасност ако се понатрупа малко боя върху царгите да се поубие звученето? На деките няма да има, но царгите ще ги боядисам, и то дебеличко, да може бинда да се скрие навътре?

Поздрави

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Не пипай нулевото прагче. Направи легло за нъта зад него, на 2-3 мм от него. 

2. Ако направеш бридж като този, който ти показах ще можеш да променяш спокойно мензурата за фина настройка.

3. За какво звучене си седнал дасе притесняваш. Боядисвай смело, така или иначе басът има акустични качества като капак за улична шахта. От шпиерЦплата не можеш да очакваш чудеса. Гледай да я дакараш поне визуално.

Кантът е станал много добре, поне колкото виждам на снимките. Но щеше да е по-лесно ако първо боядисаш, после кантът и накрая общо лакиране. А сега ще трябва даси играеш за да го изолираш прецизно и равно с някаква лепенка. Използвай бялата хартиена, с нея се работи най-лесно в такива случаи. 

Успех в следващите действия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За нулевото разбрах, няма да се пипа, а канала за нъта е на 3-4 мм от него без това. Бриджа ще е такъв, отделен от струнника, но си мислех за индивидуална настройка на всяка струна по дължина просто. А за канта идеята ми беше такава, че боядисам ли при залепен кант боята ще навдигне повърхноста на царгите и канта няма да стърчи толкова. Наистина е по-трудния варянт, с повече играчка това. Иначе грифа е готов, смятах наклона в проценти, дойде около 4, което е между 2 и 3 градуса, но няма да имам проблем със струните в тялото вече. Кофтито е, че ще трябва да дупча петата на грифа, че дупките идват точно на слепката между старото и новото трупче. Не обръщайте внимание че седи накриво сглобката, просто не е на равна повърхност отдолу :)

029798310.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямаш нужда от индивидуална настройка на всяка струна. Това се постига като местиш целия бридж, така че да не е перпендикулярен на струните. Ще му намериш точното място, не се притеснявай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, разбрах за какво става дума. Днес най-накрая успях да закрепя грифа, уж временно, а то стана нечовешки здраво. Май само ще намажа с лепило и ще оставя така, само още едно трупче върху новото, да опре в долната дека. Крепежните елементи са малко несвойствени за китаростроенето , видии 6 х 35 мм, ама те така и така няма да се виждат. Лошото е, че сега при здраво закрепен гриф забелязах, че е леко изметнат, дано нямам големи ядове с това нещо и да може да се коригира с прагчетата по някакъв начин. След като дадох ъгъл на грифа при магаренцето струните ще идват на около 20-25 мм при нормален екшън, и няма да има проблеми да се направи магаренце, каквото ми препоръчахте. Самия струник съм го замислил от неръждавейка, какъвто беше оригиналния на тялото,с ъгъл към задното трупче. Сега гледах в гаража на баща ми се търкалят няколко парчета, хвърлил съм око на една 2 мм, ще се работи по-трудно,но поне ще тежи и ще пооправи малко баланса. Ето тази сутрин докато глътна кафето какви ги сделах :D

029805390.jpg?r=0

029805391.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, напредък има съвсем малко, важното е че успях да оправя грифа. Оказа се че не е изметнат, а просто фингърборда е малко настрани спрямо петата, но с подлагане се оправи всичко. Трупчето и то е готово вече, сега си търся малко явор да мога да направя пета отпред, че с друго дърво незнам дали ще изглежда добре.Иначе доста мислих преди да затворя тялото и реших все пак да лепна една пиезо пластина отвътре, под магаренцето, пък ако ще да свири. Просто тези дупки отпред за потенциометри няма какво да ги правя.Ако не свири като хората-здраве да е, без това едва ли ще я вклучвам в усилвател някога,ама да има :) Планките цял ден си играх да ги направя от неръждавейка,знам че има лазерно рязане,ама откъде пари за такива екстри. Просто при финалната сглобка ще ги полирам и това е. Преампа е onboard-a на Albert Kreuzer ,потенциометрите са волуме и тон, а двете клучета - мид кът. На царгата под капачето ще е батерията и преампчето, ще пробия и дупка за жак после. Чудя се само каква стойност да избера за волуме потенциометъра, мисля си че трябва да е по-голям (1-2 мегаома). Ето 3-4 снимки от днешната занимавка

029842029.jpg?r=0

 

029842028.jpg?r=0

 

029842027.jpg?r=0

 

029842034.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де защо трябваше да слагаш тая грозна пластина с тези капачки, при това накриво.  

Нали идеята е акустичен бас! Дори да е електроакустичен не е нужно да е надупчен със 100 000 дупки за копчета и врътки. :crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе така е,прав си за 100000те дупки, ама иначе старите какво да ги правя? Просто да седят там и да не ги забелязвам ли? А иначе пластината е сложена така, че да не правя нови дупки, мога да я изправя винаги....просто ползвах съществуващите дупки. Що са ги сложили така-незнам...иначе си остава пак акустичен,не вярвам тези работи да се отразят на звука му....просто исках не само да запълня дупките, а да сложа нещо което ще функционира....знам ли, някои ден може и да се наложи да го вклуча в усилвател

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накрая ...  на метеното. За какво са ти тия тенекии по тялото. Дупките се запушват много лесно, за уменията, които придоби покрай строежа на баса. Пък и нали се каниш да го боядисваш. Същото важи и за грозното парче, което си праснал отстрани. Китарата почна да изглежда много добре, но ти не мирясваш. Пиезото е абсолютно нефункционално без предусилвател. По-добре намери някакъв адаптер, с него пак ще имаш тон близък до акустичния. Съжалявам, че раздадах старите, които се търкаляха из къщи, но ако се помолиш на хоратаот форума, все някой ще ти подари нещо старо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами съжалявам, че въпреки напътствията не оправдах очакванията Ви. Дупките ясно, ще ги запълня, но от 1-ва страница казах, че искам деките да ги оставя само френско-лакирани, а да боядисам царгите единствено, заради грозния фурнир, който се появи под боята. Дефакто не виждам какво съм развалил, все още мога да махна всичко, но оригиналните дупки на топа какво да ги правя? Страничното грозно парче ламарина е само хванато, нищо не е рязано под него. Там бях замислил да поставя батерията и този преамп, който имам направен отдавна
http://www.albertkreuzer.com/preamp_onboard.htm

П.С. И може ли да ми обясните как с електромагнитен адаптер ще постигна акустичен звук, с бронзовите струни за акустичен бас, които мисля да сложа?

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да ползваш пиезокристал и да му го лепнеш вътре за да не се вижда. Лепнат на различни места на инструмента свири по различен начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.