Jump to content
Българският форум за музиканти

Нестандартен мод на Vester Super Strat от 80-те.


Recommended Posts

Китарите Vester са (били) много добри инструменти за времето си, на прилична цена и все по-трудно се намират в нета.

Марката има много къса история, с летален край благодарение на Фендер.

Покрай празниците реших да съживя първата си електрическа китара - Vester Super Strat от края на осемдесетте.

Масивно дърво, много бърз и удобен гриф, изключително приятна за свирене, с един сериозен проблем обаче (впрочем общ за Vester) - кьопава електроника.

Активни адаптери H-S-S, с три SPDT ключета --->

 

img0784xl.jpg

 

И отвътре --->

 

img0789wo.jpg

 

Предвид леко странната схема, след известно мислене и чесане по главата се спрях на тройка нови адаптери на Seymour Duncan:

класическия JB SH-4 (bridge) + Little '59 (middle) + JB Jr (neck).

 

С три 3PDT (on-on-on) ключета, всеки адаптер се дели на сингли, или работи като хъм, но с избор на серийно или паралелно свързване. 

Схема, неграмотно нарисувана, не се смейте, все пак съм архитект, толкоз мога :) --->

 

hhhschematics.jpg

 

Ето го и крайният резултат --->

 

img0806pt.jpg

 

img0836q.jpg

 

img0839ly.jpg

 

Китарата наистина оживя - плътен, агресивен тон, хармоници... това което търсих се получи.

Многообразието от звуци и комбинации на адаптери... още го изучавам :)

 

Пускам темата поради доста нетрадиционната схема на свързване и борбите на колегата elec7ricu7ed

с неговата китара :) Може и на някой друг да му е от помощ :)

 

А, и да не забравя щипката вълшебен прашец ръсната както винаги в края на проекта от наш известен съфорумец.

За да не му правя скрита реклама, само да загатна, че ника му има нещо общо с парни машини и асфалт :))))

 

Честита Нова Година на всички !

 

Пи.Ес. Новите Vester-и, (които можете да намерите и по нашите магазини) нямат нищо общо със старата марка и просто експлоатират популярността й...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много странно тремоло. Напомня ми за една Ария Про, която имах, макар визуално да приличаше повече на Флойд. Гледам има заключване горе, а сякаш струните се поставят отзаде, през металната пластина, като на стандартно синхронизирано тремоло.

Много запазена иначе е китарката. С типична форма (Soloist) за тоя период. Само така и не обикнах китари с ЦК ключета за адаптрите, вместо "5-way", но имат своето приложение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с ключетата на адаптерите е като на Warwick басовете схемата, практично и функционално е :)  Аз лично не намирам особено приложение на серийно и паралелно свързване обаче...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Аз лично не намирам особено приложение на серийно и паралелно свързване обаче...

 

Има, има - S1 switch-a на Телекастер Делукс сериите прави точно това. Ефекта е много сериозен, нужен и осезаем!

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата е още по осезаема ако е между два различни адаптера. Аз така съм си направил телето. Имам серийно/паралелно между нек и бридж - Ричи Котцен хава. Звучи мнооо яко :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, точно - и моето Теле е точно така, но фабрично. 

 

Когато двата адаптери са в серия (и ривърс на нек-а) звучи като хъмбъкер с раздалечени половини - доста по-плътно и цветно от стандартния телекастерски войсинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не точно. 

Направих един, който в работен вариант изглежда така:

img0862wj.jpg

Има още доизпипване по дизайна :)

 

Тук е правилното място да спомена с голяма благодарност bluelemon (добре че и той се включи :), който абсолютно безвъзмездно ми помогна 

с направата на дециматора, аз просто изкопирах направеният вече от него. Още веднъж, да си жив и здрав приятелю, жестове като твоя осмислят

съществуването на форума :)

 

Апропо, дециматорчето тръгна от раз и работи страхотно :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер е станало!

 

Не виждам обаче смисъл да се екранира кухината за тремолото. По-добре (ако липсва) е да има парченца медно фолио под всеки адаптер. 

 

Друго което не ми допада е липсата на тон контрол. А той при китарите е изключително полезен.

Така вързани трите потенциометъра ще товарят много адаптерите. Общо става 500/3 - около 160 килоома. Това няма да се усеща много при двойни, но при сингли звукът е по-гот с 500к пот - звучи по-отворено. При теб сумарно е около 160к.

 

алтернатива: да се помисли за стандартна галета тип страт и трите пота да се преправят като при страт. Хубаво е да има опция сингъл/двоен, но за китара това с паралелно и серийно връзване ми идва малко ненужно. 

 

 

И последно - ако си ползвал стандартно он-он-он ключе с такива връзки:

on_switch.jpg

То схемата май е леко сгрешена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти Ники,

Абсолютно си прав за он-он-он ключето, схемата взех оттук:

 

http://www.1728.org/guitar.htm

 

след което се наложи да я преправям в движение... но виждам че в бързината съм начертал първия вариант на свързване (от нета). Сори.

 

Беше останало фолио от другаде и реших да карам по метода на Мечо Пух (колкото повече-толкова повече:))

Какво имаш предвид под "галета" - петстепенен суитч ли, с един волюм и два тон пота?

Приемам всякакви предложения и критики, ей го де е поялника :)

 

Само да не се налага пробив по тялото на китарата ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм за твърдението на Мечо Пух. Аз също като него обичам изобилието :)

 

Под галета имах предвид точно 5 степенен суич. Галета май е по-точен БГ термин на тая щракалка.

 

Пробвай да откачиш среден и заден адаптер от изхода към жака и виж как звучи предния адаптер като сингъл. После свържи обратно двата адаптера и чуй дали има разлика. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabs супер си го барнал :) радвам се че всичко е ОК!

За серийното свързване и за тон пота не съм съгласен Ники с тебе, но всеки си има вкус и уши   :greenangel:  Аз съм си махнал тона и съм щастлив. На негово място съм боднал двупозиционна галета да ми включва серийно нек и бриджа. :coolp:

 

tele-series.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.