Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукова карта


Notko

Recommended Posts

Здравейте,

 

Купих си 6 микрофона за барабани, пуснах ги към миксера, дотук всичко е ок. От там насетне - знам, че миксера трябва да се включи към звукова карта, записа да отиде в компютъра ми в съответната програма и каквато е целта ми - да излиза в програмата канал по канал, многоканално, за мога да смесвам.

 

Някой може ли да ми препоръча такава звукова карта и има ли такива за около 300 - 350 лева нови.

Виждам, че тези, които ползват повечето от вас са подобни на тази да речем -

 

http://www.core-sound.com/FastTrackPro/1.php

 

Картите като нея изкарват ли многоканален запис или тази, която ми трябва е различен вид?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш два варианта. Ако ти харесват предусилвателите на миксера, трябва да си вземеш карта с 6 линейни входа (line inputs). Така ще вземеш сигнала след предусилвателите на миксера и ще го вкарваш в линейните входове на картата, за многоканален запис. Другият вариант, ако не си харесваш предусилвателите на миксера, е да си вземеш карта с 6 микрофонни входа с прилични предусилватели и да не използваш миксера изобщо. Това в зависимост от картата, в повечето случаи е по-скъп вариант, тъй като микрофонните входове излизат по-скъпи.

Имаш и комбиниран вариант - карта, примерно с 2 микрофонни входа и 4 линейни. А при много карти има и варианта микрофонните входове да са комбинирани и да може да се ползват и като линейни.

 

За 300-350 лева нова карта с толкова входове, няма да ти е лесно да намериш мисля. Почват от около 450-500 нагоре. Но разтърси се все пак и питай ако не си сигурен за нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега остана да каже, какъв е миксера, че нещо не се сещам за бюджетен такъв със direct out на каналите....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра забележка. Аз все съм си мислел, че от инсъртите може да се взема изходен сигнал (поне инсърти повече се намират). Вярно ли ми е предположението или има някакви проблеми с импеданси и т.н.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/20443-yamaha-mg124c-large.jpg

 

Няма такова нещо като гледам на моя... С такъв миксер многоканалният запис отпада ли напълно?

 

Ако е така, все пак, ще търся саунд карта, колкото да хвана хубав звук от цялото нещо.

Цитираните от мен с по един, два аудио входа вероятно ще свършат работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нали искаш да хванеш 6 канала?! Как да стане с 2 канална карта?

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е вярващ, може да се обърне към Христос и вместо с три риби да храни народа, да му отпусне една професионална многоканална звукова карта...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра забележка. Аз все съм си мислел, че от инсъртите може да се взема изходен сигнал (поне инсърти повече се намират). Вярно ли ми е предположението или има някакви проблеми с импеданси и т.н.?

Мястото на вмъкването на външно устройство във веригата на сигнала на входните канали е на друго място и не става за пълноценно изваждане на директен изход.

Има разбира се и други особености.

Тук мога да спомена само, че от всеки пулт може да се извадят директни изходи, но трябва да се добавят още нещица, а трудът и материалите са в пряка зависимост от желаното качество. Което пък води до сериозно финансиране. А както се видя до тук, там е слабото място...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли да кажеш какви са недостатъците? Въпреки, че малко в off-topic навлизаме, мисля че ще е полезно за хората в раздела, доста основен проблем мисля че е.

 

След 40 минути четене в интернет, забелязвам че доста хора ползват insert-ите като direct line out без проблеми, по тяхни думи. Дори Ethan Winer го препоръчва в тази статия:

 

http://www.ethanwiner.com/mixer2daw.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, както е показано в статията ще има закъснение в изходния сигнал от пулта към евентуално озвучаване - монитори, централно някакво, слушалкови усилватели за мониторинг или каквото там е включено. Отделно микса, който се чува от изходите на пулта, ще зависи от направеното в съответната DAW и от друга страна се губи целия channel strip - т.е. EQ, AUX-ове и прочее благини на миксера. Ако ще се ползва така, то ще е единствено ако звуковата карта няма микрофонни входове. Друг смисъл аз не виждам, по-добре да се включат инструментите директно в картата.

Друг вариант е да се ползват AUX изходите и директните изходи от групите (ако има) вместо direct out от всеки канал. Тогава обаче трябва да се внимава с нивата, до колко оцветява EQ на пулта, pre/post fader send, кое към коя шина/група праща и как и т.н. проблемации.

Иначе бюджетни пултове с директни изходи има - behringer с повечко канали имат такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миксерът ти мисля, че има стерео групи. Можеш да рутираш сигнала към тях и от там с 4 канална карта (за посочените пари) можеш да запишеше едновременно 4 микрофона, което при оптимално озвучаване може да е достатъчно за барабаните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.