Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно сглабяне на предусилвател в домашни условия.


Recommended Posts

http://blog.makezine.com/2011/12/20/collins-lab-diy-contact-mic/

 

Давам директно линк със схемата която трябва да направя. Мога да боравя с поялник, разпознавам елементите по схемата, НО чертежа не мога да навържа, колкото и да е елементарен. Елементите ги имам, сглобих ги снощи, но нещо не съм направил като хората, защото не, че е кофти ефекта, а ефект няма, от кубето само брум.........

 

Първото ми питане е относно коментар в предната ми публикация в която събирах информация какво ми трябва за да свирне китарата през кубето,...

 

http://img823.imageshack.us/img823/2072/kond.jpg

 

на долната схема, т.е. на моята платка - ограденото в зелено всичко е хванато на едно място, а червният кръг (+ на батерията) е вързана към + на 10uF и към 1,5К кондензатор пак на едно място... правилно ли е ?

 

 

Довечера мога и реална снимка да прикача...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да! Специално се разрових в нета да видя кой крак къде е, и в клипа към схемата е описано как.... това е ОК....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ограденото в зелено всичко е хванато на едно място, а червният кръг (+ на батерията) е вързана към + на 10uF и към 1,5К кондензатор пак на едно място... правилно ли е ?

 

Правилно е. На "зеленото" се свързва и минусът на батерията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е транзистора да не е в режим и да работи в режим на насищане или да е напълно запушен.

Първо провери напреженията с измервателен уред. Захранващото напрежение и напрежението на дрейна на транзистора.

 

Направи си един кабел с жак(откъм страната на кубето), щипка(оплетката на кабела, 'земя', от страната на ефекта) и някаква пробка(откъм ефекта, средната жица на кабела), с която при намалено кубе да "слушаш" къде ще се изгуби звука от ефекта. По пътя на сигнала(активната жица на кабела), сложи последователно един кондензатор, примерно 100nF, за да не подаваш прав ток към кубето. Свържи щипката на кабела към "земя" на ефекта, включи самия ефект към звуков източник и с пробката "слушай" точки по схемата, да видиш къде ще изчезне звука.

 

Много е вероятно да трябва да пипнеш сорсовия 560-омов резистор и/или дрейновия 1.5К. В сорса можеш да сложиш 1К тример, вместо този 560-омов резистор.

 

По принцип JFET-транзисторите се разминават много по параметри и при схеми с тях, донастройката е почти задължителна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Включваш мултицета на 20V vDC режим.

2. Проверяваш напрежението на крачето "D" на транзистора, като червената пробка свързваш към него, а черната към земята (на творението, не истинската :) ).

3. Пишеш напрежението тук

Това е първата част от това, което Евтим ти предложи. За втората част трябва повече четене :)

4. Слагаш една реална снимка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не разбрах, видяло се е, че ще търся някой комшия майстор да ми провери "творението"...

 

Хайде , чакаме снимки на творението в близък план -отгоре и от долу .

Има възможност и да си повредил транзистора по време на запояване .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.