Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвети относно разположение на ефекти


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте, смятам идната година да изпълня един много амбициозен проект - аналогов процесор за китара, с вградени симулации на кабинети, усилватели, вградени дисторшън/овердрайв схеми, еквилайзери и компресор преди и след чейна, както и възможност за паралелна работа на 2 дисторшъна/усилвателя/кабинет симулатора, както и евентуалното им разделяне в стерео(чрез специализирани изходи, излизащи непосредствено след кабинет симулаторите, пропускайки времевите ефекти)за както и цифров DSP модул за модулационни/времеви ефекти.

 

Превключването ще се осъществява посредством Jfet транзистори, управлявани от 32-та изхода на микроконтролер, чиито входове се управляват от педалите за избор на пресет. Все още се двуумя дали да слагам уа-уа, или да се включва като външен ефект.

 

 

В този си вид ефекта е много сложен за изпълнение, и ще е наложително да го изпълня с SMD елементи. Разбира се това не е краен вариант. Пиша темата, за да ме посъветвате кои функции няма да ми трябват, и как според вас е най-хитро да подредя ефектите.

 

Прилагам блокова схема. Основното в нея е, че два сиви блока в една колона не могат да се използват едновременно. Повторения на ефекти има, защото самите ефекти се управляват от потенциометри, и даден ефект, може да ми потрябва в 2 различни варианта, които само да превключа. Затова има повторения на амп-симулаторите и еквилайзерите. Всеки ефект в дадена колона, както и цялата колона, могат да бъдат изключвани от веригата.

При дистерите има стрелки, защото тежките дистери са непрложими при маршал-тип усилвател.

block.JPG

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за идеята.. Мисля, че ако направиш не с фет превключване а с цмос ключове ще е по-добре. Така ще имаш и по-голяма гъвкавост като място на ефекта в чейна и тн...

Мисля, че най-добре е да ги направиш всичките ефектчета поотделно, после да ги пробваш в различни вериги и да видиш кой с кой не се харесват и тн.. С това ще разбереш горедолу на къде да ходиш като правиш комутацията..

 

Остава един пик и едно LCD. Това ще ти е най-големият проблем с програмирането на пика според мен...

 

Другото което е можеш да ползваш цифрови потенциометри вместо тези и енкодери (всичко минава през процесора) На този принцип са на сансамп три АЦ и дист машината на амт (оова с цифровото управление)

 

Така вече си става на процесор и ще е доста по мултифункционално :) .. ако ти се занимава и ги разбираш цифровите схеми, че на мен ми е мъгла маането на код :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

По-конкретно по твоя проект бих припомнил, че многото транзистори по пътя на звука внасят известно "оцветяване".

 

Може би защото ползвам само 3-4 вида саунд не виждам смисъл да бъде толкова сложно, но иначе подобна идея е добра. Макар и в по-опростен вид, и на мен ми се въртеше из главата от доста време.

В резултат на това вече е налице първия плод на тази идея - с един познат разработихме 5 канален хибриден /2х12АХ7/ предусилвател /педален процесор/ - нещо като модифициран вариант на Marshall JMP-1. Целта беше устройството да е компактно, лесно преносимо и гъвкаво като звук и да може да се включва директно към пулт - било за репетиции или за свирене на живо.

8 на брой дигитални потенциометъра /с опция за още 8/ се управляват чрез енкодери. Процесора естествено помни настройки и има изход за ъпдейтване на софта през COM порта на РС-то. Има и опция за LCD, както и за повече банки и пачки, но това остава за малко по-нататък за по-усложнения вариант на проекта. Освен това има и кабинет симулатор с 4 опции, изход за слушалки и Noise Gate. В момента все още го тествам и в най-скоро време като го "затворя" ще постна снимки и клипове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Chorus, Flanger и Phase обикновено са в една група и се ползват по един наведнъж. Следва Delay и накрая Reverb.

Не забелязах да си предвидил Noise Gate. За МТ-2 и подобни според мен си е направо задължителен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал съм ноиз гейта, понеже ще ползвам ефекта с адаптери със малко над 100db сигнал/шум, и не знам дали ще е необходимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал съм ноиз гейта, понеже ще ползвам ефекта с адаптери със малко над 100db сигнал/шум, и не знам дали ще е необходимо.

Евтиме, имам едно предложение. Защо не направиш процесора на модулен принцип както са компютрите. Идеята е, че хората ползват да речем средно до 5 ефекта наведнъж. Представи си имаш 5-8 независими слота, които се свързани предварително в различни комбинации (последователно и/или паралелно) и различните ефекти са на отделни платки с еднакви размери и интерфейс. Единственото, което трябва човек да направи е да си закупи "дъното" и платките съобразно ефектите, които му трябват. По този начин процесорът няма да има "излишни" неща и ще е лесен за конфигурация. Разбира се трябва да си направиш дигиталната част за управление, което не е сложно, но времеемко. Може евентуално да ти помогна по въпроса.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това е много добра идея! Можеш ли като за начало да ми дадеш някаква информация за цифровите потенциометри?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ако е модулно (така са новите камиони на лайн6) не виждам за какво ще е цифрово управление, след като ръчно ще се сменят ефектите :godbless:

 

Иначе в комет продават на микрочип потенциометри от серията MCP41ххх (примерно MCP41100 - 100к моно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Chorus, Flanger и Phase обикновено са в една група и се ползват по един наведнъж. Следва Delay и накрая Reverb.

Не забелязах да си предвидил Noise Gate. За МТ-2 и подобни според мен си е направо задължителен.

почти съм съгласен с теб :godbless: според мен хорус и флейндж трябва да са отлделни, а фейзъра може да е заедно с някой от тях. Поне на мен ми харесва звука от комбинацията от 2-та ефекта :D

 

ако успееш да го направиш както каза Емил на модули и да има пресети без да променяш параметрите на ефектите(е ако може и това да прави няма да е лошо но става много сложно като че ли), само комбинациите от тях, ще стане чудна машина. А ако му направиш и единия драйв лампов ... чакай, че много се размечтах :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ако е модулно (така са новите камиони на лайн6) не виждам за какво ще е цифрово управление, след като ръчно ще се сменят ефектите :rolleyes:

 

Иначе в комет продават на микрочип потенциометри от серията MCP41ххх (примерно MCP41100 - 100к моно).

Цифровото управление и пресетите остават! Но аз ползвам най много 2-3 вида dist и 1-2 clean, но с различни корекции. Някои ползват само един вид. Няма нужда да имам още 10 вида които да не се ползват и само да усложняват устройството. Най-готино е сичко да се управлява с МИДИ педалиера :dance:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напомням, че дигиталните потенциометри "понасят" амплитуда на сигнала най-много равна на захранващото напрежение, след което кривят много неприятно. В това отношение ANALOG имат предимство, но всичко е в корпуси TSSOP, т.е. възможно най-малките SMD-та.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напомням, че дигиталните потенциометри "понасят" амплитуда на сигнала най-много равна на захранващото напрежение, след което кривят много неприятно. В това отношение ANALOG имат предимство, но всичко е в корпуси TSSOP, т.е. възможно най-малките SMD-та.

Ако захранването им е 5V например, то това е напълно достатъчно. Размаха на сигнала при повечето усилватели тонкоректори и т.н. е от порядъка на 1-2V максимум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.