Jump to content
Българският форум за музиканти

Yamaha P90 към PC (MIDI) - help!


acc

Recommended Posts

ОК, за втори път пускам подобна тема, но преди проблемът се разреши, а сега остава :(

 

Става дума за свързване на дигитално пиано Yamaha P90 с компютър за работа с MIDI.

 

Проблемът:

 

При свързване на пианото с компютъра (и стартирана на програма за МИДИ едитинг) се появява следнто съобщение:

 

7969499_orig.jpg?709

 

Пианото е свързано с MIDI към usb interace.

 

Тестове, които направих, за да разбера от къде идва проблема.

 

С неуспех:

1. Опитах с друга програма на PC.

2. Опитах с друг PC (единия на Vista, втория на XP)

3. Опитах с два други инструмента - Яамаха и Роланд. При Яамаха системата работеше едностранно. Пианото просвирваше миди файлове от компютъра само, но не можеше да изпраща сигнали към компютъра успешно. При Роланд, освен просвирване, работеше и out (от пианото към PC), но с много грешки.

4. Опитах с друг MIDI-usb interface (на Roland)

5. Намерих си даже servie manual за Yamaha P90 и опитах да стартирам тест 37, но нещо не стана, не знам дали го направих както трябва...

 

С успех:

1. Свъзах двата инструмента - моя Yamaha P90 с Roland със стандартни MIDI кабели петици (in и out) - инструментите комуникираха безпогрешно помежду си и в двете посоки.

 

 

Допускам, че е нужна добра саундкарта (каквато имах, но изгоря), вместо тези интерфейсове, но все пак допреди няколко дни всичко работеше без проблем.

 

 

Може ли някой да помогне?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я обясни точно с какъв кабел MIDI 2 USB го вързваш? Към DIN 5-иците отзад на пианото или към специалния конектор To Host на пианото? Щото онова съобщение по-горе май излизаше само във втория случай. Аз съм имал P90 и съм го вързвал все към 5-иците и не съм имал такива проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам петици.

Тези двете:

 

Roland UM-ONE USB MIDI Interface

 

M-audio

 

Роланд-а,който купих днес сработи на друга клавиатура, но не и на моята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да превключиш HOST SELECT SWITCH, а ако не е от това, да вържеш кабела на друг USB-порт (пробвай ги всичките). На Уиндоус обикновено драйверът за такива неща се инсталира само за порта, на който е бил вързан кабелът, когато за пръв път е включено устройството, а на останалите не работи. За друго не се сещам в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж и дали не си разменил Midi IN и Midi Out... - звучи тъпо, но често се случва.

 

На Уно-то си пише "to Midi in " и "To midi out" и не би трябвало да се бъркат..

ако пише само "midi in" "midi out" това означва, че трябва да включиш "midi in" на кабела в midi out на клавира.

 

^ Да, проблема може да е и в драйверите

Имам една стара миди клавиатура Маудио Radium, на която всеки път като я включвам трябва да трия дивайса и да инсталиарм на ново драйверите..

с другите 2 клавиатури маудио(O2 и Axiom) нямам никакъв проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

програмиста, преди година имах същия проблем, водих пианото на сервиз, тестваха го - всичко беше наред. Оказа се, че съм включил захранването му вмесо на 12 волта, на 9 :)

 

Сега, опбаче всичко съм проверил. Ръчках малко "to host" копчето, което си беше правилно настроено, и взе че тръгна, но пак заби. Сега в момента работи :) Да видим.... Тъпо е, пак да хамалувам да го водя на сервиз и да ми кажат, че всичко е наред....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Колеги имам същото пиано. Дали мога да го включа към нормално PC чрез неговата букса (нещо като малка петица) към 9-пиновия в компютъра. Взех такъв кабел, но не сработва май. Променях копченцето на Хост-а - нищо. Пипах настройки в Cubase - тц. Идея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този за монитора НЕ е 9 пинов. 9 пинови са само серийните портове, каквито от известно време не слагат. "Другият" е най-вероятно MIDI, ако е жълт на цвят, но за него трябва по-особен кабел. Дай да видим твоя кабел какъв е.

Редактирано от Петьо Бояджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.