Jump to content
Българският форум за музиканти

много кофти звук при


Recommended Posts

Много странно. Аз се опитвам да създам този звук с моя Лайн Сикс , а други се опитват да се отърват от него :hysterical:

Да не съм Офтопик: Свири по-далече и с гръб към кубето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На клипа се вижда ,че Ван Хейлън има на китарата си монтирана Състейниак система

която позволява да се задържа неопределено дълго тона на китарата както и да се

създават/преливат хармоници.Фернандес Състейнер е почти същата система за контрол

на състейна на китарата.Използват се от цяла плеяда известни китаристи като се започне

от Ван Хейлън,през Кери Кинг ,та чак до Стив Вай,Джо Сатриани и Ди Едж от Ю Ту.

А за да съм по темата ,това писукане/пищене се нарича Микрофония и е нежелан ефект

както за китарите ,така и за микрофона при певците.Получава се когато адаптера/микрофона е много

близо до високоговорителя/колоната.При микрофоните се предотвратява или чрез отдалечаване от говорителя,

или чрез намаляване на гейна(силата) на усилвателя.При

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Само да те поправя, че и двете неща - желаното и нежеланото се наричат микрофония, и на български, и на английски :) Бедни езици, ко да прайш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На клипа се вижда ,че Ван Хейлън има на китарата си монтирана Състейниак система която

позволява да се задържа неопределено дълго тона на китарата както и да се създават/преливат хармоници.Фернандес Състейнер е почти същата система за контрол на състейна на китарата.

Използват се от цяла плеяда известни китаристи като се започне от Ван Хейлън,през Кери Кинг

,та чак до Стив Вай,Джо Сатриани и Ди Едж от Ю Ту.А за да съм по темата ,това писукане/пищене се нарича Микрофония и е нежелан ефект както за китарите ,така и за микрофона при певците.

Получава се когато адаптера/микрофона е много близо до високоговорителя/колоната.

При микрофоните се предотвратява или чрез отдалечаване от говорителя,или чрез намаляване на гейна(силата) на усилвателя.При адаптерите на китарата това може да се предотврати със

гореупоменатите приоми ,но е най-добре да се парафинират(wax poting) или да се сменят със

добри маркови фабрично парафинирани адаптери.Така парафинирани ,адаптрите стават неподатливи

на микрофония ,тъй като намотките им не се раздвижват от звуковите трептенията създавани от

набузен усилвател/комбо амп.Полезният ефект се нарича Фийдбек и е много подобен като принцип на действие ,но вместо да се разтрептяват намотките на адаптера ,звуковата енергия разтрептява струните. Така вместо гадно пищене се създава изкуствен състейн(задържане на тона) заедно със преливане във хармонични тонове(обертонове) при определени положения на китарата спрямо говорителя.Този ефект се създава със мощен добре усилен амп(комбо усилвател),изкривяване (от усилвателя или чрез дисторшън),приближаване на китарата до говорителя/тонколоната, или със система с активна електроника за създаване на контролиран състейн/фийдбек (Fernandes Sustainer,Sustainiac и др.).Можеш да си парафинираш адаптрите по този начин:

http://www.youtube.c...h?v=pk-_ATezQnk

http://www.youtube.c...&feature=relmfu

http://www.youtube.c...&feature=relmfu

Успех

^^ Да колега прав си ,че ме поправи ,но все пак за яснота са възприети подобни термини. :metalist:

microphonics-микрофония ,feedback-фийдбек(обратна връзка)

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха... "Скии брато китарата каква жестока акустична обратна връзка праи... дай една драсни-пални-клечица да пална една свещичка" :D Българското име, па и английското е резонанс - просто в двата случая резонират различни неща - в единия случай - струните, в другия - тялото на китарата / микрофона. :) Държах да отбележа, че една и съща дума важи за две понятия, щото горе хората се бъркат кое е желано и кое - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз единствено се чудя за какво му е на автора на темата да си усилва кубето до край. Горкичкото кубенце не е случило на собственик. Ако искаш да не пищи и да се чува по силно просто вземи го смени с по-голямо.

Аз имам 20 вата кубенце вкъщи никога не ми се е случвало да го усилвам на повече от половината. В репетиционната съм със 100 ватова глава нея не съм я усилвал на повече от 4 а може до 10.

Просто не иска да го усилваш за това пищи горкичкото!:)

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за полезната информация, ще изгледам материалите които ми дадохте и ще пробвам задължително довечера.

Колкото до това, защо ми е да го усилвам:

Да, прав си колега, нямам реалната нужда от това, но трябва ли да имам? Просто исках да го усиля да видя какво, колко се различава звука и какви други звуци "излизат" когато е силно, защото е много по-различно (много от грешките ми се виждат по-ясно и мога да ги поправя. Или пък от чисто лщбопитство. Не мисля, че е проблем това нито за мен, нито за съседите ми... за сега.. :) Така поне мисля аз.

Поздрави и благодаря на всички! ( =

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще стане проблем на съседите много скоро, не бой се. За мое голямо учудване бабата селяндурка на долния етаж явно няма нищо против целонощните чалгии които се вият почти всеки петък от съседите, но когато избера нормално време по обяд да подрънча, предвид, че повечето хора са на работа и да не им преча, най-много след 15 минути иде да ми мели колко била болна. Последния път вече ми кипна и я отпратих с традиционно българско теглене на майни да викне полиция да доведат ХЕИ замерват като искат. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аааа ти за това ли :), то редовно през деня някой все ми казва, че е шумно. Но аз отговарям: викай полицията аз имам право да съборя блока до 22:00 ако искам. В 22:00 си пускам покет пода на пандора и съм си ок. :D Все пак трябва да се съобразявам с хората.

 

даже един съсед (по-млад) се пошегува "Ще си зема барабани аз и ще видиш :) "

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съобразяване но с мярка. То едно момиче така се съобразявало съобразявало и накрая "не останали порти неразбити" :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само аз ли се дразня, че НЕ мога да постигна този ефект вкъщи :D Сигурно съм от малкото китаристи, които не ги кефи да е супер-силен звука обаче. :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чух и пипнах снощи гиъра на колегата. АМР-еца не е хич зле, макар да е относително скромен модел. Дори свири чудесно с акустичен сет барабани. Но пикапите на китарата правят описания от автора проблем. Който няма нищо общо с фийдбека, а си е баш гадна микрофония от лоши пикапи.

Ще пробваме да сменим единия за тест съсстария фабричен, пък каквото стане. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.