Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да махна боя от фингърборд?


Recommended Posts

Здравейте. Имам една китарка от доста време (почти 15 години), която е в доста окаян вид. Напоследък нещо ме засърбяха пръстите да посвиря на нея, но за целта трябва да и се направи лек ремонт.

Китарата е правена в Кремона в началото на 90 по поръчка на мой приятел. Като цяло сегашното и състояние е поносимо добро, като изключим няколко ожулвания и паднала боя.

Основното което искам да променя в нея е да изтъня малко грифа, което няма да е проблем за мен понеже не го правя за първи път, и другото което е , да махна дразнещата черна боя от фингърборда и смяна на прагчетата разбира се .

Та питането ми е , някой има ли идея как да махна боята по възможно най безболезнения за фингърборда начин. Четох за един препарат -Goof Off, но не го намерих на нашия пазар.

Ето и снимка на китарата:

e7c2d29ca9ef2ec38e559d1377671982_610x0.jpg

 

Забравих да спомена, дървото от което е направен борда е тъмно, но не мога да го определя какво е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали тази ще помогне, но нямам други в момента. Довечера , като се прибера, мога да я снимам по детайлно.

 

ee802deefce19a1a1df553cda9301d11_610x0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За нула време ще махнеш боята със шкурка. Препаратите само напукват и отлепят боята ... няма да падне като с магическа пръчка ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най лесно ще е да махна прагчетата и да мина борда с шкурка. Но се притеснявам да не повредя дървото. Ако все пак го направя по този начин, какви шкурки ще са най подходящи и дали само шкуренето ще е достатачно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще махаш прагове и ще шкуриш с шкурка фингърборда и после ще ги поставиш обратно праговете и ще лакираш може би -браво :bravo:

Ето къде ще си носим китарите на поправка :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да му стане на фингърборда.Имай впредвид,че доста ще потъркаш докато свалиш боята.Започваш с едра шкурка докато я свалиш и след това заглаждаш с водна,без да ползваш вода.

rockfire защо си мислиш,че е невъзможно да свалиш праговете здрави,да лакираш грифа и пак да ги сложиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще носиш китарата на майстор за смяна на праговете защо той не ти изравни грифа?

Винаги е по добре комбинирани операции да се извършват от един човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Май нещо не съм се формулирал правилно. Това което искам да направя е лек освежителен ремонт на ,,кремоната,, - сам , без да я нося на майстори. Това което не знам как да направя, поради оскъдната и противоречива информация в нета ( едни махат боята с препарат, други с шкурка, трети с паста за зъби, четвърти с фина домакинска тел) и молбата ми беше да дадете съвет, как е най добре да се направи, за което благодаря на golfabitch и ultramega.

Ето и малко по детайлни снимки на самият гриф:

 

d941b64e8023b4d7ac801824fa2dfe4e_610x0.jpg

 

8210bce8f5355c5d1afb8e7ca314949f_610x0.jpg

 

dc54a9578bba6a0cb34314e660cb57f2_610x0.jpg

Редактирано от deadman_walking
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Захващаш се с нещо, което ще отнеме много време, ако искаш да стане като хората и го правиш за пръв път!

При подмяна на прагове борда се шкури задължително! Друг е въпросат колко но това зависи от състоянието на инструмента!

Трябва да знаеш че:

1. При махане на прагове се използва поялник, иначе рискуваш да стане мазало!

2. Фингърборда се шкури с дъга и трябва да знаеш каква е тя!

3. Правят се по дълбоки нарези за праговете!

3. За набиване на нови прагове ти трябва преса или нещо подобно, слага се лепило! (само с чук ще направиш чудеса)

4. След слагането на новите прафове те се шлайфат по 4 различни начина!

Аз съм сигурен, че всеки може да си махне праговете от китарата, да хване един гумен чук и да набие нови! Но въпроса е какво ще се случи когато набие новите и сложи струни на китарата! :greenball:

Но поне инструмента е идеалния на който може да се научиш как става номера!

УСПЕХ!!!

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Има си определено лепило за тази цел, но пак зависи от състоянието на инструмента. В случая ще му е нужно! :greenangel:

А линиите са много общи из между точките, които съм описал има много под-точки, които гласят следното:

Има си майстри за тази цел!

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.