Jump to content
Българският форум за музиканти

смяна на адаптери


Slash_bg

Recommended Posts

Здравейте колеги,наумил съм си да си сменя бриджовият адаптер на китарата,става въпрос за "хъмбъкар".Гледам има доста неща в нета и по сайтовете но забелязвам че има т.н F-spaced Humbuckers! ,доколкото разбрах от сайта на Димарцио за китари с Флойд- Роуз се използват F-spaced Humbuckers, по принцип моята е такава и съм се насочил към такъв модел, но тъй като правя това за пръв път бих искал да попитам за по компетентно мнение? ( оригиналният адаптер си работи перфектно но просто търся определен саунд) Попитах в български сайт но не можаха да ми отговорят много точно по въпроса...

Ще се радвам да прочета вашите коментари по въпроса.

 

 

поздрави:Пламен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Спести си труда да питаш търговци в България - повечето не знаят какво продават! Ето първия резултат в гугъл :

 

http://www.jag-stang.com/faq/general/what-is-an-f-spaced-pickup/

 

Това отне в пъти по-малко време, отколкото да пишеш тая тема и да чакаш отговор от търговци...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

F-Spaced, или Fender spaced се отнася до разстоянието между две най-крайни сърцевини (между първата и шестата) на адаптера. Това идва от дълбоката история, когато стандартите за междуструнни разстояния са били два - Gibson и Fender. Не помня конкретни цифри в момента, но това е цялата глупост около F-spacing-a. Ако си вземеш адаптер, който не е F-Spaced, 1-ва и 6-та сърцевини няма да са точно под съответните струни, а малко по-навътре, една към друга. Това резултира в леко "оглушаване" на адаптера, когато свириш на тези струни. Щом си с Floyd, вземай F-Spaced пикап за бридж-позиция. Тъй като струните не се движат в паралелна формация от бриджа към главата, а са в трапецовидна геометрия, neck адаптерът не е нужно (дори се препоръчва да не е) F-Spaced.

 

Т'ва е, дано съм бил ясен и полезен. ;)

 

EDIT: Сега се сетих, че има една малка особеност - имах стар Ibanez от RG серията, който идваше с Edge II тремоло и там спейсингът не е като на Floyd Rose (мерих с шублера и се оказа, че Edge е по-тесен от Floyd-a и изисква Gibson spaced адаптер). Така че внимавай, да не се нашиеш излишно! :) Хвани линията и кажи колко ти е дистанцията между 1-ва и 6-ста струна, измерено възможно най-плътно до седлата на тремолото.

Редактирано от Rammkopf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам,явно не е толкова проста работа колкото някои си мислят,ще измеря макар може би разстоянието отговоря за F - spaced ,поне така обесняват и от Димарцио ,след обстоен преглед на сайта... но всичко е възможно а наистина е кофти да се окаже че адаптера няма да пасва...

Благодаря ви все пак..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разстоянието м/у седлата?имаш предвид м/у двата главни болта на тремолото или външните ръбове на отделните легла на 1ва и 6та струна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разстоянието между парва и шеста измери, най-близо до седлата.

Yves, на 1-ва и 6-та е най-екстремно, другите попадат в общото поле на адаптера и не глъхнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

f-spaced - 53mm n-spaced - 50mm разстояние между центровете на винтовете между 1 и 6 струна

 

по настоящем има много гибсън тип китари, които са снабдени с f-spaced

 

надявам се да съм помогнал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В зависимост от ширината на нъта(43мм), може да се сложи и f-spaced адаптер и на нек позиция... Така, между другото.

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 43мм ... F-ка? Съвсем сигурен ли си? :) В сми - може, но сърцевините "леко" поизлизат навън, по мои скромни наблюдения и не е твърде оправдано, освен ако не ти е попаднал просто такъв пикап по случайност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Most tremolo equipped guitars that have a nut width of 1-11/16” (43mm) or more should also use an F-spaced pickup in the neck position."

От сайта на ДиМарзио.

Конкретно този модел го няма в нек и бридж разновидности, така че пробвах и съм доволен. Ако китарата беше при мен сега бих и снимал как седят бобините спрямо струните, не се забелязва разминаване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Пичове, за да не пускам нова тема, реших да продължа тази.

Вече от около година и малко имам Епифонче Лес Пол Стандарт. Всичко си му е сток и се замислям да взема да сменя адаптери. Разглеждах в нашенските сайтове и може да се каже, че има избор (поне по моите стандарти).

За, да не си навличам гнева на никой, първо искам да изложа моето виждане и да обясня подробно за какво иде реч.

Първо да попитам, дали някой от форума има такава китара и какво му е мнението за стоковите адаптери (алнико).

Свиря предимно на бридж адаптер в домашни условия с Роланд Кюб 20 XL, което само по себе си за практис амп си е ок, при положение,че не свиря на сцена. Проблемът ми е липсата на опит с други китари и адаптери като цяло.

По мое скромно мнение нек адаптера на китара е малко мътен (ясно ми е, че за тези пари толкова). Но при положение,че свиря само на бридж адаптер мисля все пак първо него да сменя. Та моля, ако има някой, който е правил тази гимнастика с такава или подобна китара да сподели мнение какво е сложил и какъв е резултата.

Стиловете са от Шадоус до Металика.

Друго забелязвам, че когато има малко повече дисторжън на първите две струни фалшивее на солата.

Пробвах различни струни, все така е.

Може ли от един адаптер това нещо да се поизбистри или самата китарка е с такива възможности.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кaкво влияние ще окaжaт aдaптрите нa звукa е субективно, зaщото тонa кaто цяло е комбинaция от дървесинaтa нa китaрaтa, хaрдуерa, aпaрaтурaтa (усилвaтел, ефектих и сaмия свирещ.

Товa, което могa дa ти кaжa е, че някои китaри приемaт смянaтa нa aдaптри много добре и зaзвучaвaт рaзлично (по-хубaво е субективно).

При други пък, инвестициятa от 250-300 лв зa сет aдaптри не окaзвa кой знaе кaквa рaзликa.

Aко не си сигурен кaкво дa очaквaш, пробвaй с aдaптри вторa ръкa - я нa Гибсън, Ди Мaрцио,СД. Всички имaт голям избор. Можеш дa рaзгледaш бaзaрa или Ибей.

Често комбинaции от рaзлични производитрли не сa зaдоволителни обaче

 

Колкото до фaлшивеенето - по-скоро имa проблем със сетъп - интонaция, нът, ключове, гриф.

Може с прaвилнa интонaция дa се опрaви. Може обaче дa имa непрaвилно изрязaни кaнaли нa нътa нa тия струни. Може въпросните ключове дa изпускaт, може дa имa проблеми с някои позиции, може и грифa дa е леко крив нa местa.

Кaто прaвиш бендове нa първите струни, зaмирa ли тонa рязко, изведнъж?

И имa ли сериозни рaзминaвaния в отзвучaвaнето нa рaзлични позиции? (Примерно нa 7мa позиция дa зaмирa зa 3 сек, нa 10 зa 4, нa 15 зa 2 и тн)

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.