Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросите ви на тема домашен звукозапис.


Recommended Posts

Здравейте, тази тема е предназначена за тези от вас, които имат положителна оценка за работата ми и смятат, че опита ми в областта на звукозаписа и звукообработката и похватите, които използвам, могат да са от полза за собствените ви начинания.

 

За тези, които нямат впечатления, давам линк към собствения си (метъл) проект, тъй като записите са осъществени точно по начин, който не е свързан с непосилни инвестиции:

http://www.facebook.com/BuriedByIgnorance

 

Предстоят ми записи по нови песни и ако се съберат достатъчно въпроси ще се постарая да направя няколко пояснителни video tutorial-а.

 

Важно е да отбележа от сега, че идеята на тази тема е да ви помогна да запишете песните си сами по начин, който дава максимална свобода на човека отговорен за смесването/обработката. Въпросното смесване обаче, както и мастеринга, силно ви препоръчвам да ги оставите на човек с нужния опит, и направил съответните инвестиции, освен ако самите вие искате да станете такъв (или с други думи сте мазохисти ;) ).

 

Редно е да предупредя, че вокалите, както и всякакви акустични инструменти мога да представляват известна трудност и в доста случаи е желателно след като се запишат пробно с подръчни средства, колкото да се финализира самата музика, да бъдат записани повторно, този път в студио с подходящата акустика и микрофони.

 

Ако се доверите на мнението ми и изпълните всички стъпки прилежно, то е напълно възможно вашите песни да се сдобият със звук съпоствим с този, който ви представих малко по-горе, без да затъвате в дълбоки дългове.

 

За барабаните ще ви трябва единствено software за писане на midi + семплер с подходящи ориентировъчни звуци (с достатъчно различни томове/чинели например и със сравнително реалистично звучене). Подборът на окончателните звуци е добре да оставите на смесващия.

 

За бас китарата и ел. китарата ви трябват съответните инструменти, по комплект нови струни и:

Вариант 1:

- 1 бр. инструментален кабел

- аудио интерфейс с възможност за работа с достатъчно ниска латенция (закъснение), тоест от 5 милисекунди надолу и инструментален input (т.е. микрофонен предусилвател с висок импеданс, препоръчително ~1Mohm)

- software за емулация на китарни усилватели и колони (има множество добри, безплатни такива) с цел мониторинг (преслушване) на това, което свирите

Вариант 2:

- 2 бр. инструментален кабел и 1 бр. микрофонен кабел.

- обикновен аудио интерфейс с микрофонен предусилвател

- DI box

- инструментален усилвател

 

Вече споменах за вокалите и акустичните инструменти. От там нататък почти всичко е в ръцете на смесващия и мастериращия. Това не значи, че нямате да имате контрол над звученето, ако работите с подходящия човек, просто е необходимо всеки да си знае ролята за да се постигне наистина качествен краен продукт. Съсредоточете се над правенето на музика и качеството на изпълнението и.

 

Възможно е по невнимание да съм пропуснал да напиша нещо, а някои неща умишлено не ги споменавам на този етап. Очаквам въпросите ви. Ще се опитам да отговоря на някои, а други директно ще ги добавям към списъка, който ще следя когато правя помощните клипове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее от кога чакам такава тема! :hooray:

 

Поздравления за добре свършената работа и за желанието да споделиш идеи и опит! :godbless:

Очаквам с нетърпение някой tutorial, особено в областта на смесването на всичко инструменти и вокали, и как да звучат, като песен а не отделни тракове.

Китари, бас, amp modeling, абе всичко ще е полезно, убеден съм, и то за много хора. Също темата за dobleb tarcking-а е интересна и мисля, че ще бъде от помощ.

:godbless: :godbless: :godbless:

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала за идеята!

Аз лично много се кефя на записите и миксовете ти. Мисля че едни такива туториали, за записване в къщи, биха били доста полезни на начинаещите и не толкова начинаещите. А хич не е лоша идеята и да се продължи серийката с микс туториали, ако ти се занимава.

 

ПП. Малко ме е изпреварил колегата, ама да де.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вметна за записа на вокали в домашни условия, тъй като едва ли са много тези, които могат да отделят една стая и после да я третират професионално.

 

ТА - ползвайте параван (или нещо подобно) както и различни видове одеяла - памучни или родопски. Не с обграждайте изцяло. Няколко проби ще ви покажат къде да открехнете завесата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очаквам с нетърпение някой tutorial, особено в областта на смесването на всичко инструменти и вокали, и как да звучат, като песен а не отделни тракове.

Китари, бас, amp modeling, абе всичко ще е полезно, убеден съм, и то за много хора. Също темата за dobleb tarcking-а е интересна и мисля, че ще бъде от помощ.

Ще засегна темата за броя китарни писти. Въпросите свързани със смесването на този етап няма да са основна тема на дискусията, единствено доколкото даден похват за запис бива обоснован с последващите възможности за обработка. Ако държите на добрия звук - намерете човек, който да го постигне, ако просто искате да се запишете с някакъв звук потърсете в нета, опитайте нещо и каквото стане. Ако искате да бъдете професионалисти - практика, четене и самолишения до припадък.

Не изключвам напълно възможността да дам и някакъв ориентир за смесването, но основата идва с опит и знания, не с вълшебни формули и preset-и.

 

Да вметна за записа на вокали в домашни условия, тъй като едва ли са много тези, които могат да отделят една стая и после да я третират професионално.

 

ТА - ползвайте параван (или нещо подобно) както и различни видове одеяла - памучни или родопски. Не с обграждайте изцяло. Няколко проби ще ви покажат къде да открехнете завесата.

 

Да, има сравнително добри, евтини решения за записването на вокали, ще обърна внимание на опциите, но трябва да се има предвид, че повечето от тези решения помагат единствено за акустиката. В случаите, които не разрешават запис на вокали, поради липсата на изолация (съседи или близките в собствения ви дом) едно от малкото решения е DIY вокална кабина, но и за нея има много взаимно определящи фактори - цена/ниво на изолация/комфорт. Може би ще представя моята кабина накратко.

 

В списъка на нужния hardware, бих добавил и чифт затворени слушалки.

Ако включваме запис на вокали и акустични инструменти - да. Китарите, басът и миди барабаните не го изискват.

 

Благодаря за дискусията и въпросите, очаквам следващите :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като спомена миди барабаните, би ли споделил - примерно за Steven Slate - каква обработка им правиш, ама ако може - по-подробно. Естествено тук не споменавам работата със семплера, как да си наредиш мидито или как да го "мултитракнеш" в някой DAW.Въпросите ми са по-скоро в раздела на смесването на барабани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ако включваме запис на вокали и акустични инструменти - да. Китарите, басът и миди барабаните не го изискват.

 

Имах предвид по-скоро, някакво устройство за прослушване, както в реално време, така и на записаните тракове. Спрях се на слушалки, просто защото при крайно ограничен бюджет, това е най-доброто решение с олед цена/качество на звука. За затворения тип е ясно, ако няма да се ползват микрофони, не е нужно да са затворени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, имат си плюсовете, още един е, че не се пречи на живеещите наоколо, но в интерес на истината и повечето обикновени колони биха свършили работа за записи, стига да не замаскирват сериозни шумове и пукания например.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно, стига да дефинираме понятието "обикновени колони". Подозирам обаче, че за по-голямата част от хората, за които е предназначено това указание, "обикновени колони" означава чифт пластмасови изделия, с обем около 500 мл всяко и цена от 15 до 50 лв, закупени от верига магазини за компютърен hardware. Наричат ги галено "колонки". Според мен, такива изделия са абслютно неадекватни за целите на музикалната продукция в домашни условия, по причини, които и ти си посочил по-горе. Мисълта ми беше да се обърне все пак някакво внимание на минимално необходимите мониторни устройства, които са в състояние да възпроизведат груби грешки при записа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой слуша любимата си музика на псевдо-колонки или говорителчета на лаптоп, не трябва изобщо да предявява претенции за постигане на добър звук, а да си преосмисли приоритетите. С такова отношение и най-добрите слушалки няма да помогнат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готови са записките за първата част от урока по звукозапис или евентуално за първите няколко части, зависи как ще ги разделя. Ще бъдат качени в Youtube, започвам да редактирам клипа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.