Jump to content
Българският форум за музиканти

Звук


Otveqn

Recommended Posts

Напоследък много сериозно се замислям да си купувам нова ел.китара, което постепенно ме наведе на въпрос. От какво всъщност зависи звука на китарата (изклучваме всякакви усилватели педали и междинни стъпала демек секва техника). 'Уникалния' и 'неповторим' тон - след като не е нормален акустичен инструмент, логично е почти всичко да зависи от дължината на струните (не съм сигурен но различните китари май се различават по дължината на опънатата струна) и най-вече от адаптерите (Естествено за да има разлики от хиляди долари, едва ли е само това :) ). Кажете си мнението, аз съм невеж и се интересувам живо.

Идеята ми е да си взема някакъв ибанез sga и да му поъпгрейдвам електрониката и адаптерите -Е ли това възможно :-)

Ако имате нещо да кажете за серията SGA -давайте . Изглеждат ми качествени за парите си, ама като не си ги пипвал, може само да си изглеждат :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

освен посочените фактори от колегата, дебелината на струните също оказва влияние върху звука, ако искаш стегнат и ясен тон - слага дебели струни(особено подходяще ако искаш да свириш на клиин канал)....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

GSA е серията

 

тя е ниско бюджетния вариант на С класата

която ме побърка ( ит драйвз ми КРЕЙЗЕЙ - малксо ала кис)

казват че ги инспектирали сериозно

не съм пробвал

 

фен съм на всякакви скъпи айбанез китари

 

досега не съм попадал на добър такъв от ефтините

но това не значи че принудени от другите конкуренти _епифон-уошбърн- олп

и ибанез (на испански) вече да са вдигнали качеството на ниските серии

 

съвета ми е - ако вече знаеш как трябва една китара да се чувства в ръцете ти и ГСА - я чувстваш добре - адаптери лесно се сменят

на сайта виждам само гса 60 - модел

ако е до 500 лв - пробвай(макс600 )

идея си нямам колко чинят - ти би трябвало да си проучил - сподели

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много относителен въпрос питаш.

1. добри адаптери

2. струни - дебелина и тн

3. дървения материал от който е изработена китарата

4. тремоло/бридж

5. мостче

6. състейн - китара без състейн е все едно кола без мощен двигател

 

много още има ......просто е въпрос на усет

и не забравяй - тук ще си позволя да цитирам еидн колега - 'дори да имаш най-скъпата китара на света, няма да има особена разлика ако не я боцнеш в готин амп' - нещо от сорта беше, мързи ме да търся :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много относителен въпрос питаш.

1. добри адаптери

2. струни - дебелина и тн

3. дървения материал от който е изработена китарата

4. тремоло/бридж

5. мостче

6. състейн - китара без състейн е все едно кола без мощен двигател

 

много още има ......просто е въпрос на усет

и не забравяй - тук ще си позволя да цитирам еидн колега - 'дори да имаш най-скъпата китара на света, няма да има особена разлика ако не я боцнеш в готин амп' - нещо от сорта беше, мързи ме да търся ;)

http://www.visiarts.com/IbanezEK006.htm

За тези модели говорех - 475лв, толкова са общо взето по онлайн магазините, че даже и по-скъпи. Верно, че е GSA, объркал съм се.

 

Относно струните -там е ясна работата, не съм баш начинаещ :-) Сега свиря с 10-ки, мисля да мина на 11-ки - звука е несравнимо по-плътен.

Интересно е как влияе дървото, след като няма акустика. Резонанса на дървото не би трябвало да влияе по какъвто и да е начин на звука.

Относно адаптерите. Искам голям диапазон от комбинации (за тва и искам да знам какво е под пикгарда и дали мога да разместя пикъпите и да шибна още един хъмбъкър-ше стане манджа с грозде :) ). Повечето време ще свиря на чисти канали и понякога с малко повече gain, но няма да е жица. Относно тва в кво ще я включа... там положението е зле, но тва няма значение за момента.Трябва ми разнообразие на блендите и удобен мек гриф. За озвучаване ще се мисли по-натам :-)

С две думи треа ми китара, която лесно да мога да променя след това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дървото влияе на звука и то много. Имам китари от различно дърво и с един и същи адаптер звучат доста различно. Разбира се влияние оказва и бриджа - дали е фиксиран, обикновенно или плаващо тремоло и т.н.

 

Адаптерите можеш да ги сменяш (на мен това ми е любимо занимание), само че на тази китара няма как да промениш конфигурацията. Няма пикгард, който лесно да изрежеш и да сложиш нормални хъмбъкери вместо единични адаптери - адаптерите са закрепени директно към тялото. Има разбира се хъмбъкери с големината на сингъл койл адаптери, така че имаш опции. Във РФ има една камара Seymour Duncan и Dimarzio адаптери. На сайта на Duncan можеш да погледнеш и за какво дърво, кои адаптери са подходящи, макар че то е и въпрос на личен вкус.

 

Другият важен момент е, че тремолото е обикновенно и китарата няма заключване при нъта. До колкото разбирам не ти трябва плаващо тремоло тип Флойд Роуз (нали не харесваш напудреният рок който S.Vai свири :) ), така че това не би трябвало да е проблем.

 

Щом ще свириш основно чиста китара вероятно повече ще ползваш сингъл адаптерите, така че добре си се ориентирал към китара с такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно е как влияе дървото, след като няма акустика. Резонанса на дървото не би трябвало да влияе по какъвто и да е начин на звука.

Ти както го каза излиза че китара от фазер или талашит примерно ще звучи както китара от някое супер рядко и скъпо дърво.

защо си мислиш, че няма акустика, защото повечето китари са със солидно тяло ли?? напротив - акустиката е от основно значение за звука, а и оттам идва характерния звук на различните типове ел. китари, определян не толкова от адаптерите, а от дървото на тялото, грифа, какъв е моста, как са закрепени струните в него, как е закрепен грифа към тялото и т.н.

Резонанса на дървото влияе МНООГО на звука и на състейна(ако не влияеше китарите щяха да са пластмасови че е по-евтино).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нищо не каза. Тва че има значение е очевадно- въпроса ми е как влияе. (чисто любопитство,няма реална практична стойност тва знание)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

офффффф написах нещо ма го изтрих че ми се е*ава нета исе получи гаф

 

моля извинете :D:D

Редактирано от AFTER-THE-RAIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... след като не е нормален акустичен инструмент...

друже, от тук трябва да започнеш: ел. китарата Е акустичен инструмент! в противен случай може да монтираш струни и адаптори на винкел ;-)

 

на тази база се гради всичко останало, което е необходимо този акустичен звук да бъде трансформиран в електрически посредством индукция и след това усилен и шейпнат.

 

:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... след като не е нормален акустичен инструмент...

друже, от тук трябва да започнеш: ел. китарата Е акустичен инструмент! в противен случай може да монтираш струни и адаптори на винкел ;-)

 

на тази база се гради всичко останало, което е необходимо този акустичен звук да бъде трансформиран в електрически посредством индукция и след това усилен и шейпнат.

 

:bravo:

Друже, аз казах ел китарата не е Нормален акустичен инструмент, а не не е акустичен инструмент (дори и в това не съм убеден). Чети по-внимателно.

Днес ще ходя при един лютиер, да видим той какво ще каже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още един опит за формулиране на отговор,на първоначалния въпрос.

 

1.Звученето на електрическата solidbody китара(сама по себе си) е в първостепенна зависимост от акустично-резонансните качества на материалите,от които са направени тялото и грифа(най-вече дърво).Тези си характерни звукови качества ,материалите проявяват,когато им въздейства комплексът 'струни & вид закрепване на струните'.

 

2.Звукът на ел.китара(от всякакъв тип) е равностойно зависим от звуковите качества на инструмента,от една страна и от усилващата апаратура&звукоизлъчващи компоненти - от друга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.