Jump to content
Българският форум за музиканти

5way switch схема - преработка


Recommended Posts

Здр.

Имам китара тип страт, с 3 сингъл койл, 5 позиционен ключ.

Позициите на ключа са както следва>

1 нек, 2 нек и среден, 3 среден, 4 среден и бридж, 5 бридж.

Идеята ми е позидия 3-среден да я направя нек+бридж.

По този начин да имам 3 небръмчащи бленди и да оставя само по изразителните и контрастни нек и бридж като сингъл койл бленди.

---

Това да го постигна без добавяне на екстра ключета - някой правил ли го е?

---

Искам да помисля върху схемата преди това и да го направя бързо. Не ми се разглобява китарата сега да разучавам, макар че ще се наложи да го отворя и видя как е точно, но няма на какво друго да дрънкам в момента:).

Не знам дали в позициите по двойки имам последователно или паралелно свързване при фендерите и техните знайни и незнайни производни с 5 позиционен ключ :)

 

Предварително Благодарим

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С нормална фендерска галета няма да стане. Трябва ти super switch.

Освен това нек + бридж пак ще шуми. защото са навити по един и същ начин за разлика от средния.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам, какво му е различното на навиването и ефекта върху брума.

Хъмбъкера не е ли 2 еднакви намотки свързани последователно?

---

Също, при паралелно свързване има ли анти брум ефект?

На моята адаптерите ми звучат по скоро като последователно свързани, тона е с малко повече бас.

Но за класическата фендер схема чета че е паралелно. Все пак не е истински фендер, не знам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2-ра и 4-та позиция няма брум, защото средният адаптер е намотан и намагнитен на обратно (RW/RP - Reverse Wound/Reverse Polarity) спрямо бридж и нек адаптерите - т.е. те са намотани и намагнитени по един и същи начин, т.е. комбинацията няма да анулира брума, т.е., ако само това ти е целта, няма смисъл да преправяш нещата ;)

 

Иначе мисля, че можеш да направиш комбинацията на бридж + нек с обикновен ключ, но, доколкото си спомням, трябва да играеш и с тон-потенциометрите - единия напр. да е мастър-тон, а другия да прави комбинацията като е завъртян докрай в едната посока. Пак казвам, не съм сигурен за това - върти ми се спомен, че съм срещал из нета някаква такава схема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mерси.

Значи трябва да видя дали са свързани последователно или паралелно по двойки, това ми се губи все още

Нек и бридж ако ги свържа и обърна посоката на кабелите, трябва да стане същото както със средния "обратен", само не си го представям как да стане със един превключвател :( ,да е по просто.

---

При паралелно свързване стандартното е да са сфазирани, нали? Това влияе ли на брума?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ще дефазираш сигнала при това решение което не е гот.

 

Или друго яче казано: няма как при единични адаптери да се получи така, че ако преден със среден и среден със заден са хъм кенсълинг, то и заден с преден да са хъм кенсълинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а да ползвам темата, със дефазирани адаптери има ли хъм кенсъл, и може ли да се докара този тип драйв>

line6

- pop setting

пробвал съм да го докарам със хъмбъкер адаптер и драйв с лек гейн, но както обикновенно маже супер гадно при лек драйв и замазва на границата между чист тон и изкривяване, абе супер зле

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По конкретизирано:

- паралелно свързване и хъм канселинг - при сфазирано, при дефазирано свързване. Има ли хъм кенсъл при паралелно свързване, щото на моята китара ми се струва, че като ги свързва 2 по 2 е последователно, не паралелно (позиции 2 и 4), накрая ще се хвана да я разглобя.

---

саунда там за крънчтон ще го пробвам сега на сингъл койл и паралелно свързване с някакви драйвове дали ще стане нещо подобно без кубе за 1000 лева. С мощен класически хъмбъкер - мноо бас и мазал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако дефазираш адаптерите (нек + бридж), няма да се анулира брума, защото те са намагнитени еднакво; като бонус ще получиш по-слаб и тънък звук ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...дали ще стане нещо подобно без кубе за 1000 лева. ...

Аааа, сега вече стана ясно! Пак ще се прави опит за онождане на дявола във въздуха!

Пустият му Буров, колко е актуален и днес!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси

значи като цяло не си струва занимавката

евентуална замяна с хот райл в единичен корпус и 3 позиционен суич за простота

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип май яко се зарибявам по сингъл койл звука, тука с един прост fxbox на компа и намален волум от китарата такова дрънчене му удря че не е истина.. Досега съм имал само хъмбъкер китари.

Правилно ли си въобразявам, че хотрейла дава звука на сингъл койл без брума или не съм разбрал нещо?

Адаптерите ми са някакви супер нискък клас EMG сингъл правени за китайците и звучат нелошо, но си бръмкат по отделно

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.