Jump to content
Българският форум за музиканти

Drumkit Panning


Recommended Posts

В записите си ползвам доста голям сет - 2 kick drums, snare top, snare bottom, 3 toms, 2 floor drums, hi-hat, и overhead - 3 crash, 2 splash, 1 china, 2 ride

 

Та въпроса ми е как най-удачно да ги панна, то за касата, барабанчето няма кво да се мисли толкова, овърхеда е стерено, но томовете и флор дръмовете не мога да ги наредя както трябва. Предишния ми сетъп позволяваше да панвам трите тома на 1 канал и двата флора на още един. Но сега "ъпгрейднах" и имам контрол над всеки инструмент и пробвах да направя някаква по-широка картина. Паннах 5-те канала на равно разстояние един от друг в 180 градусова панорама, от дясно на ляво високите към ниските.

 

Нещо такова

 

Флор2 ---------- Флор1 ---------- Том3 ---------- Том2 ---------- Том1

 

Но нещо не ме кефи как звучи, особенно факта че двата флор дръма освен че са близки по честота са близки и по панорама, та си мисля за някакъв вариант в който резултатите да са по-добри.

 

Някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами според мен няма смисъл от много пан за да не звучи комплекта прекалено разпръснато. Щом имаш повече томове не ги слагай на равно разстояние а пробвай да са паннати близо един до друг ,не е задължително да ги сложиш централно,просто стесни панорамата. след това можеш да дръпнеш най-високия и най-ниския леко встрани но така че да ги има и в двете колони. Според мен е хубажо с повече пан да изведеш встрани някакви характерни звуци които имаш,примерно ако използваш допълнителни перкусионни инструменти или както в случая казах двата контрастни тома. При толкова много чинели може да сложиш още един оувърхед и да да си поиграеш с картината, ще се получи интересно,но пак не ги разпръсквай прекалено а ги дръж близо и подчертай по-характерните звуци. Може втория оувърхед да го използваш за озвучаване само на 2-3 чинела (примерно китаеца единия сплаш и единия райд ако са близо един до друг в комплекта ти) и да ги дръпнеш встрани, а другия да го сложиш така че да хваща не само другите но и тези и така ще ги има и в двата канала но ще преобладават в единия. Ако тоя snare bottom микрофон е кондензаторен и особено ако е хиперкардиоиден ти препоръчвам да го сложиш по този начин като оувърхед.

Слушай на слушалки някой готов албум, който харесваш и прилагай това което ти харесва в твоя сет. Препоръчвам ти "Synergy" на Dave Weckl

 

Успех :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен ще е гот ако ги направиш така:1том 60-40% ляво,2том 55-45%ляво,3том-50-50%,1флор55-45% дясно,2флор 60-40%дясно.Нещо от сорта:

 

Ляво-----------------------------------------------------дясно

-------------1том----------3том----------2флор------

--------------------2том----------1флор--------------

Редактирано от bonzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Барабаните са семплирани, ползвам семплите от ДФХ но с лично мой сет... аз ако имах такъв комплект и необходимото оборудване да го озвуча... ехееее :rolleyes:

 

Сега опитвам една нова конфигурация...

 

-- Флор1 -------- Том3 --------- Том2 ---------- Том1 ---------- Флор2 --

 

Имайки 2 флора в двата различни канала позволява постигането на някой интересни ефекти.

 

 

bonzo - виждам че си предложил вариант обратен на моя първи, според мен е по логично барабаните да се озвучат все едно някои свири на барабани пред тебе, а не все едно че самия ти свириш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bonzo - виждам че си предложил вариант обратен на моя първи, според мен е по логично барабаните да се озвучат все едно някои свири на барабани пред тебе, а не все едно че самия ти свириш...

Които и да е от двата варианта да избереш няма да сбъркаш, въпрос на предпочитания е. Наистина изглежда по смислено да са от перспективата на слушателя, но пък някой хора се кефят да си свирят барабаните във въздуха като слушат музика :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bonzo - виждам че си предложил вариант обратен на моя първи, според мен е по логично барабаните да се озвучат все едно някои свири на барабани пред тебе, а не все едно че самия ти свириш...

На мен главната идея ми беше,че ще стане добре ако ги сложиш с някаква по-малко процентова разлика:60-40,55-45,50-50.Разбираш ли,защото иначе ще се ошашавиш от томове ляво,дясно ,ляво,дясно.Цаката е като мине леко в лево или в дясно,слушателя да си каже:"абе тука майче единия том е леко в луево" и да се заслуша докато разбере,а не да е ушевадно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз предпочитам звука да мине през главата на слушателя и той да си каже "малеее копеуеееееее", но все още съм далече от истината, като постигна свесни резултати ше ги постна да чуете...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...но пък някой хора се кефят да си свирят барабаните във въздуха като слушат музика :D

:green: :green: :green:

 

 

ДФХ цепи мрака!!! Респект!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз предпочитам звука да мине през главата на слушателя и той да си каже "малеее копеуеееееее", но все още съм далече от истината, като постигна свесни резултати ше ги постна да чуете...

За целта звукът първо трябва да мине през главата на слушателя,а не да хвърчи из стаята,нали :D

ако разшириш прекалено панорамата точно това ще стане. Дали ще сложиш първи флор от ляво и втори отдясно или обратното няма никакво значение - по важно е да не дразнят,защото все пак човек слуша и с двете уши едновременно. Не забравяй, че когато панваш даден инструмент трябва да подбереш нивото му подходящо,даже ако искаш си направи експеримента да запазиш панорамата а да дадеш различни нива на различните томове и виж какъв ще е ефектът. Томовете които са централно може да пуснеш с по-високо ниво,а тези в края на панорамата с малко по-ниско.

Каквото и да правиш няма да откриеш топлата вода,така че по добре си подбери няколко диска които те кефят,слушаи ги много внимателно и се опитай да наподобиш направеното в тях а слушателят ще каже "мауе копеуеее" ако преди всичко си постигнал баланс и хомогенност на звука, иначе всички знаят как се въртят копчетата.... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДФХ цепи мрака!!! Респект!

Аз събирам кураж да подкарам съпириър, от извесно време го имам ама като знам ква играчка докат се опрая 9 двд-та... инъче има готини инструменти, аз не съм голям фен на сонор по принцип, а в съпириър чувам имало тама, пърл....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.