Jump to content
Българският форум за музиканти

След като си набавя ел. китара какво?


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Аз съм също така начинаещ като теб, може би с няколко месеца стаж отгоре...демек нищо кой знае какво :headbang:

 

Значи, аз примерно започнах на класическа китара ( и още свиря естествено), затова няма да ти казвам какво съм правил, а как виждам нещата:

 

1. Учиш се да държиш китарата (видео-урок примерно, има този на Петручи в torrents.linkos.bg и пердполагам да свириш с перце (аз това от скоро го уча примерно).

2. Тоновете на свободните (без натиснати прагчета) струни са следните (от най- тънката към теб като свириш) - Ми Си Сол Ре Ла Ми (мда има 2 Ми-та, най-дебелата струна е просто по-ниска октава). Това като струни е 1 2 3 4 5 6. При международната нотация на тоновете съответно -> E B G D A E. За други строеве виж тук, ама за сега няма да ти трябват -> http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=9112&st=0

3. След това, всяко натиснато прагче, качва принципно половин тон. Примерно на трета струна натискаш второ прагче и от сол, става на ла, а ако натиснеш на 1-во прагче 3та струна става сол диез (което е равно на Ла бемол, тези предполагам ги знаеш от училище). Но понеже от Си до До, Ми до Фа са полутонове, като натиснеш първо, а не второ прагче на първа струна става от Ми ->Фа. На 2-ра 1-во прагче става от Си -> До. 3-та я казахме. 4-та 1-во прагче от Ре на Ре диез, а на 2-ро прагче Ми. 5-та 1-во прагче от Ла -> Ла диез, на 2-ро от Ла-> Си (Задачата сега е да помислиш на 3-то прагче пета струна, коя нота е :headbang:. 6-та струна е като първа, но по-ниско. И като научиш ко тон коя струна е, оттам нататък продължавай да определяш нагоре по струната кои са тоновете, като гледаш къде има цял, къде полутон (не нота) :happy:

4. Акорд - Акорда по определение е съзвучие от 3 до 7 тона, които могат да се построят по терци (май така беше :godbless: )... Дотук ти трябва - че е съзвучие от тониве :bravo: Оттук нататък теглиш програмка за акорди (съфорумнците ще ти препоръчат.. в download-bg има много примерно)и научаваш основните в началото на грифа, първите три прагчета... После гледаш в табовете на песните, където са наредени в последователност :D Учиш се да слагаш баре - То трябва да е максимано успоредно на прагчето. От начало е трудно, но с времето рабоата уляга, особено при електрическата :P

5. Скали - Аз не мисля, че са глупости, а едни от най-важните неща, които са мъст ду, за всеки китарист, макар и любител... От тях започва и процеса на солиране... поне при мен така започна. Учиш мажорна и неутрална минорна - те са 2 пръстовки, така да се изразя(другите минорни за начало ги остави). Оттук рабираш и как се свири гамата до ре ми фа сол ла си до на китара ;)

 

6. Хъмбъкъра е двоен адаптер, другите са единични. Има разлика в звученето и нивото на нежелан шум. В компа се включва и без устройството, което казва Оувърдрав - Колкото за начало звука бива с повечко настройки, ама после щи затъпее, затова се затърси примерно за 2-ра ръка кубе. Включването става посредством преходник от стерео жак (големия за китара) към компютърния. Питай в някой комп. магазин и виж темата на Налбантов http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1613&st=0&hl=. Драйвъра от тука -> http://www.asio4all.com/

 

Не претендирам да съм го обяснил, точно и правилно - Разчитай повече, на обясненията на по опитните. Виж тези теми ->

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%E5%F7%ED%E8%EA

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1406&st=0

http://forum.muzikant.org/index.php?act=Se...%E8%ED%E0%E5%F9

http://www.cyberfret.com/scales/index.php- За скали и акорди ;)

Аз повечето, което знам за ел. китара, от тук съм го научил.

 

Надявам се да съм бил полезен и успех ;)

Редактирано от CaptiveAlien
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко пояснение - "Строй" е подредбата на струните като тонове .

Стандартен - E B G D A E

Drop ... - Eb Bb Gb Db Ab Eb

Струна # - 1 2 3 4 5 6

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами да, към компютър може да се включи и директно, но както казах the sound sux !!! А един прос едностъпален преамп с 1 полеви транзистор излиза под 5лв, но звука вече е много по-добър. Като цяло далаверата е следната (не знам колко разбираш от такива работи) - китарите са направени да се включат към усилвател със съпротивление на входа около 1 мегаом, а на саунд картата е обикновено 47кило ома, и в следствие на това звука става ужасно глух и тъп и точно за това в случая се слага преампа - да съгласува съпротивленията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами да, към компютър може да се включи и директно, но както казах the sound sux !!! А един прос едностъпален преамп с 1 полеви транзистор излиза под 5лв, но звука вече е много по-добър. Като цяло далаверата е следната (не знам колко разбираш от такива работи) - китарите са направени да се включат към усилвател със съпротивление на входа около 1 мегаом, а на саунд картата е обикновено 47кило ома, и в следствие на това звука става ужасно глух и тъп и точно за това в случая се слага преампа - да съгласува съпротивленията

Ахам разбирам все пак уча Физика. :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като начало започни да спиш с нея.. :P:D

за да я усетиш и свикнеш.. като решиш че си и свикнал...си намери преподавател той ще ти разясни всичко :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за пореден път да вкарам рекламата. Значиж учителят се казва Димитър Марков и преподава в читалище "Райко Алексиев", на ПМ мога да ти пратя всички негови контакти. За сега разочаровани няма. Цените са си съвсем прилични, мисля че всеки може да отдели толкова кинти :nono: Но бъди готов за сериозен труд. Това не е като да отидеш за 4 ;есеца и да се научиш, особено ако си начинаещ. Ще трябва доста да се потрудиш, но и резултатите ще са чудесни. Човекът е с дългогодишен опит по китара и бас-китара, работи със всякакви възрастови групи, уроците са индивидуални без значение дали си на 5 или на 35 (и в двата случая има доказани примери :D )

 

Ако си навит, просто ми прати съобщение :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

,May 17 2006, 01:52 PM] Аз за пореден път да вкарам рекламата. Значиж учителят се казва Димитър Марков и преподава в читалище "Райко Алексиев", на ПМ мога да ти пратя всички негови контакти. За сега разочаровани няма. Цените са си съвсем прилични, мисля че всеки може да отдели толкова кинти :godbless: Но бъди готов за сериозен труд. Това не е като да отидеш за 4 ;есеца и да се научиш, особено ако си начинаещ. Ще трябва доста да се потрудиш, но и резултатите ще са чудесни. Човекът е с дългогодишен опит по китара и бас-китара, работи със всякакви възрастови групи, уроците са индивидуални без значение дали си на 5 или на 35 (и в двата случая има доказани примери :godbless: )

 

Ако си навит, просто ми прати съобщение :godbless:

За жалост не живея в София така че... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.