Jump to content
Българският форум за музиканти

Как оценявате тези щети?


Recommended Posts

Здравейте, става дума за следните пукнатини:

 

sdc11918i.jpg

 

sdc11919u.jpg

 

sdc11920.jpg

 

sdc11921c.jpg

 

sdc11924m.jpg

 

sdc11926g.jpg

 

Как мислите, дали са само на боята, или и дървото е спукано? То е ясно, че най-добре ще се види, ако се свали боята, ама все пак... Ако е спукано дървото, има ли вариант да се ремонтира и как/на каква цена? Китарата принципно не е нищо особено - Yamaha EG112 - но я ползвам чат-пат за репетиции, пък и ми е първата, от преди много луни... питая сантиментални чувства към нея :)

 

Благодаря,

Н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изглежда твърде безобидно. Най-вероятно е удряна. Мисля, че има пукнатини и в дървото.

По принцип, евва ли е невъзможно да се залепи, но имайки предвид и потенциалната цена на пребовдисването, не знам дали си струва.

Ако приложиш сила, разтварят ли се повече цепнатините?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На четвъртата снима ясно се вижда че пукнатината е в дълбочина, минава покрай плочката на пружините. Не изглежда розово положението :icon_shithappens:

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен двете пукнатини са от различен произход. До нека - от удар, а около пружините - от разсъхване на дървото.

Ако пукматините не мърдат карай така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не разстройва, няма проблем ;)

 

Единият ми бас е целият нацепен, (даже колега искаше да го дочупи с ръце) ама още не се е разпаднал и си свири супер, всъщност ;)

 

Може да се залепи (ако се налага), разбира се и дори смея да допусна, че пребоядисването няма да е супер задължително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, опускана е, падала е, веднъж даже от кола в движение... :icon_shithappens:

 

Сега пробвах и, ако се приложи сила, пукнатината до гифа се разтваря. Иначе се държи де - става за свирене, а от тези пукнатини едва ли би се разтройвала повече, от колкото от калпавите ключове :) Аз имах някви планове другото лято да взема малко отпуск и да я разкостя в дърводелното на един приятел - да сваля всички слоеве боя до дърво и да се види кво става от долу. За това се чудех дали може да се оправят пукнатините по някакъв начин - да се залепи ли, какво... ама то, ако ще се лепи, не трябва ли да се отчупи напълно преди това? А за боядисването - мислех да не я боядисвам след това, а само да я намажа с някакво малсо за импрегниране...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един стар лютиер ,бай Спас (лека му пръст)обясняваше,че трябва "нацеждане" в такива пукнатини с лепило и после със стягата,та ако имаш средства я носи на майстор,ако си струва де.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пукнатините ти са точно от пластовете дърво. Този модел е направен от три хоризонтални пласта дърво. Пукнатините отпред и отзад предполагам са на почти едно и също равнище, нали? Ако нямаш проблем може (за да не седи така) да я пребоядисаш, но едва ли това ще направи от китарата ти перфектният инструмент. Хубавото, но лошото за теб в този момент е, че тази китара е направена от истинско дърво basswood, а не от талашит или трици и т.н. Според мен си заслужава да я реставрираш, но нямай особени надежди за перфектен звук, освен ако не я залепиш наново. За тази цел не мисля, че ще помогне частично лепене. трябва на ново да се махнат пластовете, да се почистят от мазнотии, кухини и т.н. и да се залепят на ново. Това смятам аз! Поздрави и кажи какво си решил!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има няколко души във форума ,които могат да поправят инструмента професионално и в тази връзка не препоръчвам да чоплите сами!Особено както се изказа колегата ,дървото е истинско на по-старите инструменти и си заслужава уважението! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите!

 

@каменов - да, пукнатините отпред и отзад са горе-долу на едно и също ниво, като отпред се вижда само една. И аз си мислех, че най-добре ще стане, ако се отчупи и залепи изцяло наново. Пък за тази китара не гоня перфектния звук - имам и друга, що годе прилична. Искам просто да не ми се разпадне в някакъв момент в ръцете :) Пък и ми е първата, както вече споменах...

 

@rockfire - сигурно е така, въпросът е за какви парички говорим... ;) Дайте някакви ориентировъчни цифри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да ти кажа цена,мога да предположа ,но със сигурност ще бъде като нова!

 

Разгледай раздела в който пишеш,там са майсторите ,запознай се с нещата !

 

Всички бързате днес и допускате грешки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ем' да бе, аз за това писах в този раздел, със скрита надежда и някой майстор да се изкаже, ама нейсе...

 

 

Има няколко души във форума ,които могат да поправят инструмента професионално...

Моля някой от въпросните хора да се свърже с мен на ЛС, за да обсъдим дали си заслужава да се ремонтира професионално. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.