Jump to content
Българският форум за музиканти

Развален потенциометър?


Recommended Posts

Здравейте на всички :)

 

Наскоро забелязах,че за да получа добър и силен звук от китарата трябва да увелича потенциометъра поне на "4",за да се получи.По принцип ли е така или е от "врътката",да си кажа от сега-свиря на афинити скуаяр :D

 

Да питам и също,някои казват,че волумето трябва да се размени с тона О.о.Защо?

 

По-здрави :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо до 11! (Благодарности на Найджъл Тъфнел за съвета!) :hysterical:

 

Друже, за кой пот говориш? :)

За волюма, за тона, на АМР-а някой пот?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

на китарите от нисък клас често им слагат линеен пот вместо логаритмичен. това води до неравномерно усилване на звука. от vikiwat.com можеш да си вземеш логаритмичен потенциометър, виждам, че са ти съграждани.

 

за размяна на volume и tone pot-а не съм чувал. най-малкото не знам на някого да му харесва да му е линеен потенциометърът на волумето... та каква размяна иде реч - на капачките, на местата, на самите потенциометри? знам, че някои махат капачката на едното волуме на стратовете, щото им пречи на palm muting-a :)

 

има една малка игра със стойностите - когато потенциометърът е усилен на макс, една малка част от сигнала все пак "пропада" - затова и китара с 500к потенциометър звучи с повече високи от 250к. някои си слагат и 1 мегаом... това се отнася както за volume, така и за tone потенциометъра - потърси в гугъл за fender no-load pot...

 

ако не ползваш тон потенциометъра, можеш да свържеш volume-то директно към жака. принципно с намаляване на волумето от китарата се докарват някои специфични нюанси на лекия овърдрайв... ако свириш яко жица и ползваш volume само да си "изключваш" китарата, можеш да го замениш с mute switch, а вместо тона можеш да сложиш killswitch (моментен бутон, който да прекъсва сигнала; том морело и бъкетхед ползват такива пинизи). не знам някой да произвежда китари с такава фабрична конфигурация, а пък в много стилове от съвременната музика файда от volume - йок...

 

[/stream of consciousness]

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това е някой път и заради некачествени потенциометри, пращят, пукат, не усилват логаритмично...

И на двете ми китари има потенциометри за по 25 лева ->

http://uk.farnell.com/bourns/95a1d-z28-ea0-302l/pot-audio-500k-knurled-shaft/dp/1546725

1546724-40.jpg

Ето и още места където казват кой е хубав потенциометър:

http://www.bourns.com/pdfs/bourns_pro_audio.pdf - обърни внимание тука!

Bourns also offers premium guitar pots with

long-life and extremely low noise. The Model

95A1D-Z28 with knurled or solid shaft is

available in an audio or linear taper, and in a

variety of standard resistance

 

http://www.beyondeleven.com/Bourns-Guitar-Potentiometers-s/89.htm

http://diy-fever.com/reviews/bourns-guitar-pots/

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Волюм пота служи за НАМАЛЯНЕ на сигнала. Нормалното състояние му е на 10, тогава и китарата свири "нормално". Чрез намаляването можеш да получиш други бленди - принципно в качествена апаратура се сваля нивото на гейна. При ниски нива падат и високите честоти.

 

За да тръгнеш да сменяш първо трябва да диагностицираш и да установиш има ли проблем и какъв. Ако имаш пукане, шумове, пращане - можеш да закърпиш ситуацията с пръскане с WD-40 или подобен спрей. Можеш да го измериш дали е линеен като го завъртиш точно до средата и с мултицет да провериш дали стойността е средната спрямо като е завъртян на 10. Принципно е кофти с линеен, ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори :godbless:

 

Най-вероятно ще си сложа mute switch,както колегата fallenblood предложи,но все пак ще обмисля нещата.Благодаря отново :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Волюм пота служи за НАМАЛЯНЕ на сигнала.

да, де :slap::cheers2:

 

Нормалното състояние му е на 10, тогава и китарата свири "нормално".

ама най-"нормално" си е директно от ключа за адаптерите към изходния жак. :yes:

 

за да има максимална яснота, ето една примерна схема за свързване на mute switch и killswitch. би трябвало да върши работа, макар че не съм я пробвал.

       | = |---| = |
вход>-----= |   | =----->изход
       | = |---| = |
         A       Б

ключ А е latching spdt (ц-к ключе, едноредово) и го играе mute. ключ Б е моментен spdt бутон (средният извод контактува в едната позиция с единия краен, в другата - с другия). когато китарата свири, бутонът прекъсва звука. когато е mute-ната, го пуска...

и понеже мърфи много ни обича,за повече надеждност може да сложиш dpdt превключватели, като свържеш изводите им два по два:

| =-= |
| =-= |
| =-= |

а в третата дупка можеш да сложиш ключе, което да включва всички адаптери наведнъж за яко жънгър. :music336:

 

а ето и една друга хитрина, която четох преди време из форума - свързваш в китарата и една една рид ампула, а на пръста си - пръстен с магнит. и никой не може да ти свири на китарата :hysterical:

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май ми просветна. при свързването, което съм показал, проводникът, носещ сигнала, остава плаващ, а, за да не шуми, трябва вместо това да се свърже към маса. :slap: да имаше повече учители като тебе... :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.