Jump to content
Българският форум за музиканти

как да си направя зъбно колело


Recommended Posts

Здравейте имам един Цд плеър от старите филипс (подобни са и старите маранц) на който му нямам едно от зъбните колела от механиката което служи за изкарване на гнездото за ЦДто. Разбойника има пък маранц със същата механика и аз му зех зъбното колелце (естественно той сега не може да слуша музика) ;)

Та въпроса ми. Имам 1 зъбно колело (пласмасово е) и искам да си направя същото. Как да стане. Знам, че има начин някъв да направя калъп от пластелин и да излея в калъпа епоксидна смола и така да направя колелце от епоксидна смола..

 

Приемам всякакви предложения, че вече се чуствам гузно пред разбойника, че го моткам със маранца :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отиди по магазините(за електронни компоненти),там все ще имат нещо подобно,което би ти свършило работа.Другия вариант е да му свземеш параметритр на колелцето и да ти направят някъде.А как ще му вземеш параметрите? Ти си вече инж. :cheers:;):cheers:

Знаеш модул,брой зъби и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и 2те идеи не ме устройват

Няма колелца подобни на това, А и да има ?

ако е с 1 зъб по-малко нищо не мога да го направя или преправя ;)

 

Да му сваля данните и къде да го занеса ?

Ако някой прави колелца едва ли ще е по чертеж.

Според мен най-доброто решение е отливка на това колелце. Ако има някакви дефекти след отливката се обират с пила.

 

Пояснявам колелцето не ми трябва да е метално. Оригиналното е от пласмаса

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може да се направи отпечатък, от него - восъчен модел и след изпарение да се замести с полимер по технологията използвана за направа на стоматологични протези

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да - става и в домашни.

(1) трябва ти отпечатъчен материал (силно специализиран) и лъжица

от него се прави калъп, който се (2) запълва с восък с помоща на моделажно ножче и спиртна лампа

(3) така направеният восъчен модел се опакова с гипс в кювети (месингови рамки за калъпа)

(4) кюветата се вари в тенжера с гореща вода, за да се изпари восъка

(5) забърква се стоматологичен полимер и се поставя в калъпа - самата кювета са пресова, за да се прогонят излишъците от материала

(6) остава да се полимеризира и след това да се почисти на песъкоструйник и да се полира

 

всичко това можеш да го направиш в кухнята, като имаш под ръка отпечатъчен материал, кювета и полимер - за останалите моменти могат да се ползват и подръчни инструменти и материали

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш и с течен силикон да снемеш отпечатък, но това може да стане само ако колелото не е с много сложна форма. Слагаш колелото в гривна в-у плоскост и заливаш със силикона. Чакаш да се втвърди и след това вадиш "матрицата" от гривната, махаш колелото много внимателно за да не скъсаш част от полученият отпечатък и след това изливаш смолата.

Редактирано от Свирациус до Побъркациус
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще питам съседката, тя е зъболекарка :blink:

ами не е такова че да се извади от силикон..

то е зъбно колело с 2 реда зъби едните отгоре, другите отдолу

нещо такова

 

....о

..|||||

////////

....o

 

ама само как го нарисуваах :blink:)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднъж отливах бронз заедно с една художничка. Правихме го по метода на изгубения восък. Приготвянето на калъпите е меко казано... изнервящо.

Купи си колело - помоли в някой сервиз, заринати са с непотребни боклуци.

Може да пробваш да си отлееш колелото в домашни условия, но ще стане смешка, освен ако не говорим за некфа голяма и груба зъбчатка, при която прецизността не е от значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пишеш от къде си.Във Варна има един майстор,който правеше тези неща по поръчка.Вярно,от няколко години не съм ходил при него,но се надявам да е жив и горе-долу здрав.Единствено ме притеснява това,че си нарисувал колелото с наклонени зъби.Ако действително е така,може би по-добрият вариант е с отливане.Отивай при съседката,да ти каже при кой зъботехник да отиваш и да пазариш с него нещата.След отливането-много фина пиличка за заглаждане и молба до Дядото горе всичко да е станало като хората :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съседката вика, че не знае как да го направят. Трябвало евентуално зъботехник, ама според нея няма да стане..

Ами карай, да сме живи и здрави. Не че си нямаме Цд плеъри :)

ама пуст мерак да подкарам този :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съседката вика, че не знае как да го направят. Трябвало евентуално зъботехник, ама според нея няма да стане..

Ами карай, да сме живи и здрави. Не че си нямаме Цд плеъри :)

ама пуст мерак да подкарам този ;)

ми аз по стечение на обстоятелствата се дипломирах като зъботехник преди години, но не го практикувам :-)))

как иначе мислиш, че ги знам тия работи? ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съседката вика, че не знае как да го направят. Трябвало евентуално зъботехник, ама според нея няма да стане..

Ами карай, да сме живи и здрави. Не че си нямаме Цд плеъри ;)

ама пуст мерак да подкарам този ;)

ми аз по стечение на обстоятелствата се дипломирах като зъботехник преди години, но не го практикувам :-)))

как иначе мислиш, че ги знам тия работи? ;-)

Така на времето ми изливаха сребърни гривни и пръстени,всеки един-практикуващ зъботехник може да ти го направи!

Окажи и натиск!!! ;):headbang:;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз по стечение на обстоятелствата се дипломирах като зъботехник преди години, но не го практикувам :-)))

как иначе мислиш, че ги знам тия работи? ;-)

И аз с течение на обстоятелствата станах машинен инженер, но не го практикувам. както се казва, като знам какъв съм инженер, по-добре да не ходя на доктор ;) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.