Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос


Recommended Posts

Имам Мюзик мен аксис, маслено зелен... под боята се виждат шарките на дървото... Естествено, без да искам, от колани и т.н. малко се е излющил :rolleyes:

Мисля да му сваля боята и да си е с натуралния цвят на дървото...

 

Истината е, че не съм сигуен точно как да го направя, а и се страхувам да не я "окепазя". ;)

Моля, ако има хора които са го правили, да ми обяснят.

Благодаря ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;)

 

:stop:

 

Като гледам май ще я "окепазиш" :cheers: Олющил се е лака предполагам, а не боята. Дай я на някой, който се занимава с такива работи, да ти я прелакира. Няма нужда да се сваля и боята. А дори и да решиш, че така по те кефи, не можеш просто да свалиш боята и да я оставиш така - пак трябва да се лакира...от някой който може да го прави, щото не е въпрос просто да й хвърлиш 1 слой лак. Има си технологии и тънкости.

При всички положения не се захващай сам - послушай ме и няма да съжаляваш :cheers:

Виж в раздел "Изработка" (закъдето е и тази тема) темите за боядисване на китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шкурка-почваш с по-едрата и като стигнеш вече до дървото минаваш на финна.

 

Владо

Това не е от най-изчерпателните отговори ;) А и за този начин, май няма какво повече да науча. :cheers:

Казаха ми, че може да сваля боята със специален пистолет. Интересува ме с горещ въздух, може ли да се наруши структурата на дървото, да се надуе, изметне или нещо такова? Този въпрос съм го задавал в по-тесен кръг от хора, но искам да науча от "препатили"!

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шкурка-почваш с по-едрата и като стигнеш вече до дървото минаваш на финна.

 

Владо

Това е вероятно най-добрият вариант. Аз така свалих лака на пълдина ми. Разликата е, че пълдина струва в много пъти по-малко от мюзикмена и не бях особено притеснен от възможният резултат. Въпреки това свалянето на лака се получи доста добре.

 

Само един хинт - не ползвай твърде едра шкурка (60, 80, 120), защото ще надереш доста дървото покрай свалянето на лака. По-добре е да действаш с по-финна шкурка - примерно около 200 в началото и после можеш да стигнеш до към 400 - 600 ако искаш да стане много добре.

 

Замислял ли се, че после трябва да се лакира? Операцията не е много проста за качествено изпълнение - най-добре е да се ползва шприц пистолет с качествена дюза и е добре да се прави в камера, иначе ефекта няма да е особено впечатляващ. Освен това са необходими междинни шлайфания с доста финна шкурка и с доста голяма доза търпение ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казаха ми, че може да сваля боята със специален пистолет. Интересува ме с горещ въздух, може ли да се наруши структурата на дървото, да се надуе, изметне или нещо такова? Този въпрос съм го задавал в по-тесен кръг от хора, но искам да науча от "препатили"!

 

Благодаря!

абсолютно точно са ти отговорили - ако нямаш опит в работа с такъв пистолет като нищо да се промени стуктурата или поне цвета на дървото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на твое място щях да я оставя така с олющеното :D може някой ден да ти нарпавят сигничър модел и в завода да ги лющят :D а пък така си има и по винтидж вид ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам Мюзик мен аксис, маслено зелен... под боята се виждат шарките на дървото... Естествено, без да искам, от колани и т.н. малко се е излющил ;)

Мисля да му сваля боята и да си е с натуралния цвят на дървото...

 

Истината е, че не съм сигуен точно как да го направя, а и се страхувам да не я "окепазя". :D

Моля, ако има хора които са го правили, да ми обяснят.

Благодаря ви предварително!

A пък аз бих използвал търсачката :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шкурката задължително се слага върху квадратно дървено блокче, за да шкуриш равномерно със самото блокче. Шкури се навсякъде едновременно, не първо да изшкуриш еднот място, после друго, а боята равномерно трябва да изчезва от всички места, и дървото леко да започва да личи отдолу. Не натискай със блокчето, трябва да се шкури със съвсем лек натиск, все едно чистиш нещо от прах. Ако използваш шлайф-машина можеш да използваш и по-едра шкурка - 60-100, Но след това трябва да позагладиш дървото с по-фина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

 

 

Олющил се е лака предполагам, а не боята.

Напротив! Не само лака е излющен, а и боята! Не е много,... само там където се е опирала в катарами... По този начин, не мисля че изглежда vintage. ;) ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:exclaim: :exclaim: :exclaim: Прахта от дърветата и лака е канцерогенна при вдишване, затова работи е маска, и по възмобност ръкавици! :exclaim: :exclaim: :exclaim:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че след такава операция цената на инструмента ще падне, ако решиш да го продаваш някой ден. Бих дал съвет, ако олющването не те дразни наистина много да свириш така - по-малко разправии и повече музика ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По всичко личи, че китарара е с "transparent finish".

При този вид оцветяване не се ползват бои, а байцове, върху които се нанася прозрачен лак. Правят ги и върху голо дърво с цветни лакове. Тези методипозволяват да се виждат шарките на дървото отдолу.

Ако е правена с байц, пистолетът с горещ въздух няма да го свали, защото той е попил в дървото - ще махне само прозрачния слой лак върху него.

Опасност от изкривяване на дървото няма, но може да прегориш повърхността и да стане като пърлена с бензинова лампа.

 

В твоя случай вероятно се е износил/излющил цветният лак - намери си такъв, зашкури износените места и ги прелакирай. Много ще е трудно, да не кажа невъзможно, да намериш цветен лак с абсолютно същия цвят.

Друг вариант е да пробваш да месиш байцове до получаването на цвета, да зашкуриш засегнатите места, да нанесеш новополучения байц и да запечаташ с безцветен лак.

 

Най-добре е цялостно прелакиране/пребайцване на китарата, за да си сигурен, че няма да стане на петна като леопард.

Ако искаш да се вижда натуралният цвят на дървото - шкурене до голо, после прелакиране с прозрачен лак.

 

PS:

След прелакирането не пипай китарата поне за две седмици, нищо, че на лака ще пише "засъхва за 24 часа". ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ако искаш да се вижда натуралният цвят на дървото - шкурене до голо, после прелакиране с прозрачен лак.

Точно това искам да направя! Искам да остане с натуралниа цвят, но не искам да остане светла като дървото, а да е с няколко нюанса по тъмна. Нещо като телекастера на Брус Спрингстийн! ;) Освен това лака искам да е матов, и да не остават отпечатъци от пръсти. Нямам намерение да я "правя" аз, а мисля да я дам на майстор! И тук май трябва да попитам, лютиер ли да търся, или да си я разглобя, и да я дам на майстор дърводелец? ;):headbang:;)

 

Благодаря! ;)

Редактирано от Passkalero
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една течност, която се ползва за "засилване" на шарките, демек - да изпъкват отдалеч и да се виждат по-добре.

За потъмняване - нали ти казах: или байц, а върху него прозрачен лак или направо оцветяващ лак.

Със сигурност ще ти се наложи да шкуриш цялата китара - друг вариант няма.

Добре е, че си решил да я дадеш на специалист. Свържи се с pacman от форума. <_<

 

PS:

Има матови лакове, но не съм сигурен дали матовият лак ще е достатъчно прозрачен и дали шарките ще се виждат добре под него. Много е вероятно да се виждат като замъглени. :think:

Със сигурност гланцът е много по-готски като външен вид, а за петната от пръсти просто ползвай кърпика с микро влакна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.