Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросче за намаляне на напрежение


Recommended Posts

Значи имам 9V стабилизирано напрежение. Кой е най-лесния и безболезнен начин да го намаля до 3V? Намерих най-различни предложения, но кой е най-верен и лесен и кой няма да промени тока? Имаше оферти за делител с резистори, регулатор чип, ценери и т.н. Сори ако е много леймърски въпроса ама girl_witch.gifthx.gif

 

Да добавя че тока е 1.2A

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма безболезнен начин. Или поне не и такъв, който ще върши реално работа. До колкото разбирам вече си минал през това, но все пак... LM317 е най-елементарното и евтино решение за което се сещам. Ще ти трябва чипа, два резистора, два кондензатора и при този ток и охлаждащ радиатор.

 

3221722019070395121305054421Hu3f79qOecScdtHQX4K6.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MCP1700T-3002E/TT SOT23 3.0V±2% 250mA, LDO 0.35V, Vinmax=6V

MCP1702T-3002E/CB SOT23A-3 3V±2% 250mA, LDO 975mV, Vin 2.7÷13.2V

MCP1702-3002E/TO TO92 3V±2% 250mA, LDO 975mV, Vin 2.7÷13.2V

TC1173-3.0VOA SO8 3.0V±2% 300mA, LDO 0,48V, Vinmax=6V

BA30BC0FP ROHM SMD TO252-3 3.0V±2% 1A,LDO 0.3V Insulated package

 

 

От Комет имат това. Има ги в пдф каталога им. Разгледай ги според изискванията на това което правиш.

 

 

Решението на MR_STENCH също е супер. Просто аз давам поле за избор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако може да развиеш част от вторичната намотка на трафа ще стане най-добре стига да може да се направи без много сериозни интервенции, разбира се ! Решението с регулатора не е лошо като идея но при този ток 1.2 А отдаваната топлина от чипа ще е много голяма и ще ти трябва сериозен радиатор.

Съвсем друг въпрос е, че може да си купиш трафче специално за целта и не си създаваш излишни занимания ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много пичове! Явно с регулатор ще е работата. Ще погледна на какви цени са целите чипове които Nikifena е предложил. Не искам да развивам намотки, не разбирам толкова (макар че в училкище съм навивал трансформатор), а и ще е по сложно. Трафа ще се ползва и на 9V. Ще работи като захранване на един апарат, който ще служи за уеб камера. Снощи мерих колко ампера харчи и резултата е около 600mA в режим снимане и видео. Покачват се до 1.2A когато се зарежда светкавицата, но аз така и няма да я ползвам. Захранването иначе е стабилизирано и филтрирано. Схемичката ще я бутна в някоя малка кутийка и ще е монтирана към отделен кабел. Намерил съм си и феритен пръстен от един VGA кабел за всеки случай. :thx::cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем друг въпрос е, че може да си купиш трафче специално за целта и не си създаваш излишни занимания ;-)

 

Абсолютно съгласен. За целта, за която ще го ползваш не ти трябва нито стабилизация, нито толкова филтриране. Няма да струва и много повече от частите, които трябва да купиш, да не говорим за отделеното време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не стане беля: от предложените от Фена чипове, само BA30BC0FP ще свърши работата. На останалите 9V входно ще им дойде прекалено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.