Jump to content
Българският форум за музиканти

Домашна изработка на педалчета от серията Rat


Recommended Posts

3315391K.jpg

 

Неотдавна, благодарение на колега от форума, се сдобих с Pro Co You Dirty Rat и останах потресен от качествения кривоч, който вади.Затова не издържах на изкушението и го отворих да видя що за чудесии има вътре - оказа се, че схемата му е учудващо проста и ми се струва напълно по силите на любител-електрончик да я реализира в домашна обстановка ето какво има в педалчето:

 

http://prikachi.com/images/401/3315401S.jpg

 

Поразрових се из специализирани форуми и намерих схеми и на други педалчета от тази серия, така че постепенно ще ги качвам тук, за да събираме база данни, мисля че си заслужава.Всеки може да се чуства свободен да допълва в тепака каквото намери за полезно.Ако пък някой вече е опитвал на да направи някой от педалите Rat, би било страхотно да сподели своя опит.

 

Не съм в течение за цените на компонентите, но ми се струва, че изработката на You Dirty Rat в домашни условия ще е много по-евтинка от покупката на нов такъв, което във времената на криза и безпаричие е чудесно решение човек да се сдобие с наистина супер качествен дисторшън :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм ProCo Rat 2 преди няколко години, но без буферните стъпала (беше за вграждане като мръсен канал за един лампов усилвател). Тогава не намерих същия ОУ (мисля че LM308 трябваше да бъде)и използвах друг , не помня вече какъв. Свиреше приятно , но лично за мен има прекалено много дисторшън, който след половината маже прекалено много и е направо неизползваем. Също така има много специфично звучене , което вероятно на едни ще се хареса доста , на други хич.

Самите електронни компоненти излизат под 10 лв. без кутията и ключето за байпас, ако въобще намериш такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разходите за изработката на китарен ефект, не са просто сбор от цената на компонентите му. Дори да приемем, че вече имаш необходимата измервателна и друга апаратура и инструменти (те струват доста повече от един такъв ефект, само един качествен поялник е колкото ефект), калкулирал ли си времето, което ще отделиш за направата? Ако става въпрос за хоби, времето не се калкулира, но ако целта е да просто да имаш ефект... Не забравяй и други неща, като изработка на платки, боядисване и печат върху кутията.

Не забравяй също, че продажната цена на така направени ефекти е много ниска, т.е. ако решиш да го продаваш, надали ще му вземеш и себестойността на компонентите.

С една дума, ако целта е да се сдобиеш с ефект, не очаквай спестявания. Ако става въпрос за хоби, вече всичко си заслужава.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разходите за изработката на китарен ефект, не са просто сбор от цената на компонентите му. Дори да приемем, че вече имаш необходимата измервателна и друга апаратура и инструменти (те струват доста повече от един такъв ефект, само един качествен поялник е колкото ефект), калкулирал ли си времето, което ще отделиш за направата? Ако става въпрос за хоби, времето не се калкулира, но ако целта е да просто да имаш ефект... Не забравяй и други неща, като изработка на платки, боядисване и печат върху кутията.

Не забравяй също, че продажната цена на така направени ефекти е много ниска, т.е. ако решиш да го продаваш, надали ще му вземеш и себестойността на компонентите.

С една дума, ако целта е да се сдобиеш с ефект, не очаквай спестявания. Ако става въпрос за хоби, вече всичко си заслужава.

По принцип си прав, но що се отнася до конкретния дисторшън не мога да се съглася. Въпросното ефектче струва 150 лв в thomann (говоря за Rat 2). Схемата може да я налепи и ученик в средно училище в часа по практика , като едва ли ще ти трябва друга измервателна апаратура освен мултицет, а сложността и не изисква особени компетенции в областта на проектирането.

Когато се търси търговски вид и се целят продажби цената може да скочи доста, но целта на темата не е такава.

 

Има неща, които излизат по-евтино да се купят от магазина , но това не е едно от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момент, ами ситопечат и прахово боядисване на кутията.Поръчка на кутията + части + поръчка на платки.Цената ще дойде почти толкова.Ако се правят компромиси от визия е друг въпрос, но за тази разлика в цената има ли смисъл?

Ако вече се иска нещо къстъм е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако става дума за собствено ползване, едва ли ще се наложи прахово боядисване и т.н може да се сложи в обикновена метална кутийка за до 10лв или пластмасова такава за 3-4лв. Все пак ако е само за вкъщи, едва ли ще е проблем. Ако не е с цел продажба, схемата е лесна и няма да е проблем да се налепи и на универсална платка. Ако вече всичко това е с цел продажба, нещата казани по-горе важат със пълна сила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като човек който е направил много ефекти ще кажа следното:

 

1. За да го направиш перфектно на нивото на оригинала или по-добро ще ти трябват: много време, доста пари, опит и много нерви. Ако живееш в София, приготви се за още повече нерви, повече пари и време.

 

2. За да го направиш колкото да звучи нещо си ти трябват: опит, време и нерви.

 

И в двата случая обаче седи и въпроса: А дали ще тръгне? И следващия въпрос: Какво да правя като не работи?

 

 

Правено срещу купешко.

В единия случай при купешкото имаш гаранция и хубава визия. Факторът време не влияе. В другия случай правиш нещо къстъм с уникална по твоя вкус визия, различна от оригинала, при желание, и без гаранция. Ти си носиш последствията. И в двата случая обаче даваш пари :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, аз до момента само тюб скриймър съм си правил, там нещата са доста по-овъртяни така, че правенето на платка беше задължително и съответно се обърнах към фирма... това беше най-скъпата част (докато тук не ми изглежда чак толкова фатално и спокойно могат да се ползват алтернативни варианти)

Ако искаш да го направиш качествено и най-вече с хубави части, компонентите няма да ти излязат толкова евтини. Да, би трябвало да бъде по-тънко отколкото да си го купиш от магазина но винаги, преди да започнеш трябва да имаш предвид, че не всичко може да бъде намерено и да погледнеш именно кое-откъде-как-защо, в повечето случай хората подценяват качествените потенциометри, бутони за включване и изключване, жаковете, но за да се направи ефекта читав и тези неща са важни и не са никак евтини... в Китай ги произвеждат в съседния град и им ги карат на кило... докато тук за да напазаруваш всички части, трябва да вземеш предвид надценките по магазините и пътни разходи за всяка една част поотделно :) теглиш чертата и не ти се вярва, че само частите (без кутията и подробности като прахово боядисване) ти излизат колкото да си го купиш нов от магазина :Р не винаги е така разбира се, но според мен в тази тема не става дума да си направим RAT и да седнем да се сравняваме с ProCo - на кой му се е получил по-добре, а по-скоро човек да си напазарува някакви чаркове от магазина и да си го събере в домашни условия без да има някакви страшни познания... пък може и да се получи яко - знае ли човек :)

Що се отнася до кутийката, ако някой иска да изглежда като оригинала - най-добре да си го купи от някъде и да ръчка направо вътре :) По-добрия вариант е да се вземе метална кутийка от магазина за десетина лева и човек сам да си избере как точно да процедира с нея, но е хубаво да бъде метална за да е здрава и също така да не се нуждае от допълнително екраниране.

Специални измервателни уреди и прочие може да си набавя и аз някога като почна да правя телевизори :D Не искам да обидя никого разбира се, но не смятам, че в такъв ефект има нещо чак толкова сложно, че да си превърна стаята в лаборатория :) Аз си бачкам с едно поялниче за 5,90 от Конрад и всичко е ток, друга специална апаратура с която разполагам е мултицет - жълт цвят закупен от същото място за 12,69 :D Казвам го защото направих една идея по-сложен ефект и ми се получи от първия път в такива условия... значи все пак ставало :)

Естествено като изскочи някакъв проблем наистина ще е необходима не само апаратура ами и познания... но ако всички ги имахме - смятам, че нямаше да пишем тук :Р

Опит задължително се иска, дори и в самото начало като отидеш да пазаруваш в магазина трябва да знаеш какво искаш да купиш и съответно като ти предложат разни други варианти защото това точно го нямат - да знаеш какво не искаш да купиш :Р

Последеният и най-важен извод! След като дълго време имах проблеми с разни грешни схеми из нета, а и навсякъде хората пишат и говорят глупости на кило, колкото да им обръщат внимание (в това число и по магазините)... таа, най-важният извод до който достигнах бе - винаги слушай Nikifena, тоя човек каже ли нещо - винаги се оказва прав :godbless: респект :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе човекът му е интересно сам да си го направи. Защо го отказвате???Има ли по-голям кеф от това , да го чуеш, сътворен от собствените си ръце?И да му се кефиш?! Момчето не пуска серия за продажби, че да му излиза скъпо.Аз лично съм направил 2 такива преди време и ти заявявам, че не е никаква философия специално този ефект. И от раз си става като оригинала. Почвай и се кефи!Напрви си платката сам, може и на универсална. Ключа може да се смени с какъвто намериш,и една евтина кутийка си вземи . Това е ,успех!!! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.