Jump to content
Българският форум за музиканти

С какво да започна


Greatest

Recommended Posts

Най-добре е да си вземе китара, която сама свири! Отдавна има такива! Така ще си спести разочарования от дългогодишен многочасов, ежедневен и изнурителен труд. Ако и тогава не му се получи свиренето, да я продаде и да си купи по-скъпа и да се изфука в темата за фукане. В краен случай продава и нея за да стане български DJ, т.е. "пускач" на чужда музика и тъпи лафове, чрез натискане на някакви бутончета срещу бакшиш от 5лв на парче по сватби и банкети.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 63
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Лими, благодаря за окуражителния съвет. Много ми е интерестно как мислиш да науча нещата, които неможах да намеря след 4 дена четене,като няма кой да питам. Благодаря на всички, които ме посъветваха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А, как мислиш, че аз съм ги научил тогава, когато нямаше интернет, нямаше видеоуроци, нямаше кабелна телевизия,  нямах достъп до чужбина, нямаше добри школи, нямаше свестни китари, апаратури, нямаше и достатъчно читави учители или всевъзможни мастер-класове, нито пък каквато и да е насърчителна подкрепа от родители, учители и дори приятели? Имаше Лили Иванова, Емил Димитров и Ала Пугачова. Имаше грамофони Унитра и касетофони КОМ. Имаше две-три радиостанции и два тв канала и от време-на време Евровизия

Абе, всичко наготово искате да ви се поднесе, сдъвкано и насърчително! Сега поне има всичко, включително и мързел в изобилие.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напиши нещо повече за себе си, на колко години си, от кой град си? Ако там, където живееш наистина няма учител, защо не пробваш този твой приятел, който те е зарибил да ти покаже нещо като за начало? Вярно е, че в нета има доста уроци, но най-добре е в самото начало учител да ти нареди пръстите върху грифа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм ученик на 17 год. от град Вълчи дол съм на 50 км от Варна. Аз си мисля да отида при моя приятел, който да ми покаже основното и от там нататък къде с интернет, къде с книги смятам да вървя нагоре. Аз искам да свиря просто за удоволствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така. Дори в началото, накарай го да ти покаже нещата на неговата китара, колкото да добиеш усещане кое как е и дали няма да ти писне още на 2рия ден. Също, ако е добър китарист и си познава инструмента, ще ти обясни как да си избереш китара и ще си спестиш една тема във форума, в която ще те оплюят всички дружно, че не си потърсил как да си избереш евтина китара - нещо, за което тук гъмжи от инфо. Вслушай се в съвета на Лими - това, че в днешно време има интернет и информация колкото за целия китайски народ, това не означава, че някой ще те води за носа и ще те бута напред - ако не си изградиш хъс, дисциплина и инат относно китарата, най-вероятно след половин година ще разпродаваш техниката, която си взел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът обаче е, дали твоят приятел има педагогическа нагласа? Познавам много добри китаристи, които не могат да ти покажат абсолютно нищо, докато от други, не чак толкова добри, може да научиш много! Зависи от педагогическите умения.

Може би, макар и твърде скъпо, е най-добре първите няколко урока да ги вземеш при учител във Варна, за да ти даде правилната основа, и чак след това да се самообучаваш. Желая ти успех и късмет!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без заяждане, не вярвам да трябва педагогическа основа да покажеш как се държи китара и да научиш някой на зайченцето бяло, интрото на nothing else matters и смокът на дървото :) Не знам ако има такива, какви родители ще са и дали ще ходят на "педагог" да учат детето си да пикае в тоалетната и да яде от чиния :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Достатъчно е в началото да му покаженяколко акорда и да почне да ги сменя един след друг. Това все пак отнема известно време. Да свикне да държи китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получих първата си кухарка малко преди да навърша 12 годишна възраст. Веднага започнах сам да се опитвам да налучквам разни мелодийки от типа на зайченцето бяло, но тогава не съобразявах, че мога да използвам четирите пръста на лявата ръка (без палеца) и четирите пръста на дясната (без малкия пръст), както и , че китарата има цели 6 струни! Тогава "свирех" само на 1-ва струна, само с два пръста на лявата ръка и само с удари нагоре с перцето. При това положение нали се сещате, че вероятността да изсвиря зайченцето бяло без грешка клонеше към нула :crying:

Нещата се промениха рязко, когато няколко месеца по-късно тръгнах на уроци по китара! След 5-6 урока буквално имах чувството,че пръстите ми сами си намират струните и прагчетата, и че китарата сама свири в ръцете ми! Тази история се случи в доста далечната 1981 година, когато интернет, ютуб, видеоуроци бяха все още научна фантастика.

Към днешна дата вече имам известен педагогически опит (твърде малък в сравнение с музикантския ми опит), и наблюдения, че наистина има деца със вроден усет към китарата, но болшинството имат нужда именно от учител, който да им "подреди" правилно пръстите върху грифа. Затова съветвам най-добронамерено Mihalev поне в началото да вземе уроци при професионалист!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твой избор и решение е дали искаш електрическа китара с усилвател или акустична такава.

Най-малкото, звука е до голяма степен различен. Рано или късно ще се сдобиеш и с акустични и с електрически китари, ако свириш дълго време.

За учител ти казаха - добре е да ходиш на уроци.

Аз бих добавил, че с електрическата китара трябва да имаш приличен усилвател. Някак си, на много тихичко или на слушалки и разни компютри/симулации не се получават нещата така, както на усилен китарен усилвател. Свири се по друг начин.

Това са просто съвети. Вземи това, за което имаш пари. Най-добре вземи и някой, които разбира като избираш.

След това, бъдещето ще покаже, дали ще се запалиш. Почти сигурно е че по-нататък ще си вземеш по-хубави инструменти(освен ако не вземеш нещо добро и скъпо още в началото).

 

Като човек свири отскоро, не може и да оцени много добре инструмента. Това става с практиката.

В началото и най-голямата дъска, която свири горе-долу вярно може би ще ти се струва страхотен удар.

След това, като свириш повече и пипаш други инструменти, лека-полека започваш да си изграждаш усет и вкус.

 

С практиката е като при мечо пух - колкото повече, толкова повече. Можеш да свириш виртуозно или много зле както на електрическа, така и на акустична китара. Практика, упражнения, практика, упражнения...

 

Относно звука - повечето младежи залитат по много изкривен и компресиран тон с купища ефекти отгоре, който почти свири сам.

В дейтвителност, ако се заслушаш в звука на много от изпълнителите(особено блус/рок/рокендрол/хард рок) ще видиш, че те често свирят просто с китара включена в усилвател, без кой-знае колко много овердрайв/дисторшън. Този звук дава много изразни възможности, но често е толкова суров, че звучи ужасно за китарист, който не е свикнал да борави с него.

Може би е по-добре да се стремиш да свириш с такъва тон, отколково с много изкривен и напудрен тон, който създава погрешната илюзия, че свириш прекрасно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!!! Баща ми намери някаква китара от някъде може би е 30 годишна струните не са точни, няма настройване(Според моя приятел) едното нещо, което се върти да се нагласи струната даже падна, НО все е нещо докато си купя нова!!! Значи той ми показа някой неща (без акорди) научих мила моя мамо, от nothing else matter най-лесната част, Smoke on the later също само началото, и happy birthday донякъде!!! Той ми каза като се прибера да сядам да уча някой друг акорд и да търся по-лесни песни... И така вече по-цял ден ще си дрънкам и ще се уча!!! 

Редактирано от Mihalev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да сега гледам клипчета в youtube и се мъча да свиря лесните неща. А отностно пръстите на лявата ръка трябва ли да правя някакви упражнения за да станат по-бързи или с практиката ще си дойде бързината. За дясната ръка общо взето е по същия начин като лявата и въпроса е същия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.