Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на китарен кабинет


Recommended Posts

Ами аз не съм си и мислел че ще се справя сам и че ще се науча за два дена. Затова и пуснах темата, за да помогне някой. В крайна сметка ако не се справя намерих няколко кабинета с еминенс говорители, ще изкопирам някой със същия говорител и каквото сабя покаже. А означава ли че всеки кабинет който се продава в мрежата е сметнат толкова прецизно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 145
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...А означава ли че всеки кабинет който се продава в мрежата е сметнат толкова прецизно?

В никакъв случай! Пълно е с "пръчки" от всякакъв сорт и калибър. За доказателство ще спомена, че на един "шутаут" всички харесаха дърт кабинет на Marshall 4х12, опърпан, но звукът беше истински...За сравнение с другите, по-модерни "пръчки".

Още в самото начало споменах, че преценката е субективна, и го илюстрирах с мнението на Лео Беранек, един от най-сериозните акустици в света.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами значи аз ще се помъча още малко, като в никакъв случай не съм се отказал. Тези пари които съм приготвил така или иначе съм ги прежалил. Ще пробвам да сметна с още няколко говорителя и в крайна сметка ако не стане съм намерил няколко кабинета, които са с еминенси говорители и ще изкопирам размерите и туй то. Моята работа малко с пръдня боя и затова няма да съм много претенциозен :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какво значи сега "от пр***Я боя"? Прежалил си пари за говорител. Прежалил си пари за материал за кутията. Само формата ти остава да определиш. Не е лесно, ама все пак не се опитваш да го правиш с говорителя от ВЕФ-а на баба си и дъски от стария и гардероб. Напъни се с проектирането и предполагам, че ще си доволен накрая. И вземи пусни още някоя картинка или въпрос, че ми е интересно да чета отговорите на Валяка :D

 

Поздрави,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ако не стане съм намерил няколко кабинета, които са с еминенси говорители и ще изкопирам размерите и туй то.

Не пропускай момента, че при копирането се повтарят и грешките, заложени в проектите. Този метод има смисъл само ако си Чул дадения оригинал и си се съгласил с неговите недостатъци, или по друг начин казано, те са ти "харесали" в общото възприятие на звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами и на мен ми е интересно да чета отговорите на валяка :) пробвах с още два говорителя, но работата е същата. За оптимална линейна графика кутията става голяма и неприемлива. А за грешките в проектите на другите при копирането, това ще е краен вариант. Няма да остана без кабинет ако ще на една струна да свиря :hysterical:

 

Всъщност ето това са кабинетите с еминенс говорители. Не съм чувал фирмата Palmer. С половин отворен гръб са, но каквото такова. Под всеки кабинет има видео към youtube със семпли.

 

И още нещо да добавя. В клипчетата има и честотната характеристика на кабинета, ако е вярна.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Palmer-ът не е лош, но ми прави впечатление липсата на "bottom", звучи не достатъчно плътно, което е резултатът от наклона на характеристиката в долната част . Ако обаче това е звук, който ти харесва, ОК. Не разгледах добре има ли конструктивна документация (чертеж) ?

 

Докато съм писал, се появи картинка. Дай всички параметри, иначе изглежда добре!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре. Виждаш, как с намаление на Qts от .77 на .51 и Fs свалена до 84Hz нещата идват на мястото си.

Препоръчвам портът да е един, за да е по-голяма площта му. Това ще подобри движението на въздуха и ще намали свистенето и компресията при силно налягане.

В последствие видях, че дължината на порта не е съобразена! Направи итерация на диаметъра, докато дължината на порта стане равна на дебелината на лицевата плоскост (нали не искаш тръби).

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е последно. На всеки говорител цвета на името отговаря на цвета на графиката. Единия е 10" другите 12". Не успях повече от това да изправя графиката, колкото и да гърчих кутията. После видях че на самия говорител характеристиката е такава. От тези три примера кой би препоръчал, и да минавам на следващия етап. Предпочитам и 12"-вите да са добре и да избирам, но ако не ще взема 10"-ия. Много ти благодаря че ме изтрая и за отделеното време.

 

finalxx.jpgvb x

 

Uploaded with ImageShack.us

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реда си го уцелил,отгоре надолу. Най-добър е 10", ако може да се вярва на данните и усредненната характеристика.

И двата 12" имат провали в горната част на графиката (1к5), което не е добре, но крайната оценка е само лично твоя!

Иначе добре си ги докарал симулациите, но нека да видим груповото закъснение за всеки (най-добре на една графика) и фазовата характеристика.

Друго нещо което е добре да се види е максималната мощност и амплитудата на отклонение на трептящата система.

С тези допълнения ще може да се направи по-сериозна преценка, кой ще е най-добрият избор, и надявам се този етап да приключи и да се започне проектирането на кутията. Нали не си забравил съвета за порта, за обемите на порта и говорителя, и обемите на черчеветата, които заздравяват конструкцията - всичко това трябва да се добави към общия обем.

Сигурно ще има връщане към симулациите, след като се променят някои неща - пак итерационно. А след като сДелаш дървото, е добре да се премери какво се е получило на практика. Случва се да има изненади, особено, когато се работи с усреднени, рекламни характеристики, а не измерени...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги къде са. Порта съм го оправил. На едната дванайска ако е един порт става огромен и са два. За обема на говорителя мисля че програмата автоматично го включва. Иначе след като направя дървото няма с какво да го измеря. Само на ухо :)

 

15149751.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.