Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то "Bias Point", има ли общо с "Grade Factor" и има ли изобщо смисъл от тия числа?


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Тук малко ще оспоря Евтим. Системите с катодни резистори поддържат по-добре режима си по две причини.

Първо, стъпалото е с автоматична обратна връзка (именно поради катодния резистор), а както се знае ООВ стабилизира режима по отношение на девиации от сорта на параметрите на лампите.

Второ, стъпалата с катодни съпротивления по своето естество работят в режими кл.А или АВ, близък до А. Там където анодно-решетъчната характеристика е линейна (за разлика от кл.В, където е в "чупката" и промените са сериозни. Няма как да се осъществи автоматично преднапрежение с нулев ток (кл.В).

 

Регулиране на преднапрежението съществува само при стъпала с фиксирано, а не автоматично (с катодни резистори) преднапрежение. Както писах по-горе, автоматичното преднапрежение се "саморегулира", и когато се конструира устройството се предвиждат допустимите отклонения.

Може да съществуват и комбинирани системи, но там въпросът е по-скоро за подобрение на качеството с въвеждане на локална обратна връзка, което никак не се връзва принципно с китарни усилватели (особено съвременните грачещо-кривящи изчадия :cheers2: )

Тример за регулиране в катода се използва само за симетриране на двете рамена, но не и за регулиране на преднапрежението.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Съгласен съм, че при лампи с що-годе близки параметри, автоматичното преднапрежение би осигурило приемлива работна точка. По-скоро говоря за случаите със значителни отклонения от параметрите.

 

Иначе имам един страничен въпрос:

В документацията на пентодите често се дават следните параметри:

Limiting Values:
 Grid Resistance:
 1M ohm(automatic bias)
 300K ohm(fixed bias)

 

Kaкво точно иска да каже това? Че трявба да 'придържаме' решетковото напрежение през не по-голямо от посоченото съпротивление, за да не започне решетката да "плава"?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само за пентодите, за всички електронни лампи се отнася. Тези "утечни" съпротивления се поставят за "оттичане" на положителните заряди, йоните, които съществуват по различни причини - неидеален вакуум, отделяне на "газ" от металните елементи в конструкцията и др.

Ако се замислиш, в стойностите ще откриеш доказателство за тезата ми от предния пост - за автоматичното преднапрежение... Когато имаш система за автоконтрол - може да си позволиш по-високи стойности на съпротивленията - ако нещо се появи по решетката, ООВ веднага ще компенсира. Когато нямаш ООВ (фиксирано преднапрежение) няма кой да компенсира подобни отклонения. За да се остане в рамките на допустимото, пътя към земя е по-лесен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ето, една извадка от един сайт за лампи. Желаещи за интерпретации? Ама, на български, де! :)

 

"Mesa amps are fixed bias and generally they are very cold. The exceptions to this are the EL84 amps like the DC2 and DC3's and also the F30 and Loan Star Specials to name a few. You can actually get the bias up where it should be with warmer grade's of tubes."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратката интерпретация е следната: Купувайте лампи само от Меса!

С части за около 2 лева се прави мод на bias секцията, след който можете да ползвате всякакви не-Меса лампи и да си нагласяте каквито режими искате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^(Vynyl Sky)

... Различните "групи" имат рзлични коефициенти на съответствие между ПРЕДНАПРЕЖЕНИЕТО и АНОДНИЯ ток. Затова когато се избере група с различни коефициенти, при едно и също преднапрежение, препоръчано от фирмата производител на усилвателя, токът на покой е различен и звукът, къде по-малко, къде повече е различен.

Това което казват за MESA е: Принципно MESA са с намален аноден ток - респективно "студено преднапрежение", по-грачещ звук. За да се "стопли" трябва да се увеличи началния анодния ток. Понеже усилвателите им нямат предвидена възможност за регулиране на тока, това може да стане, като се сложат лампи от група, която при съществуващото преднапрежение ще имат по-висок начален ток. Съответно стъпалото ще премине от клас "В" в "АВ", ще се изглади "стъпенката" в нулата на сигнала, и чистият канал, ще стане чист, а не "крънч"...

Това е. Който разбрал, разбрал, който не е ... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом и аз го разбрах значи не би трябвало да е проблем и за другите мисля :girl_witch::punk_guitar: Ха ха ха

 

Макар че това с частите за 2 лв. прозвуча интересно като възможност - какво точно се прави? Не смятам да го правя или прилагам - просто ми е интересно да знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Слушайте Валяка!

Това, което Ви казва научному, ще Ви го кажа така.

Когато байясът е "студен" - драйв канала грачи добре, но чистия страда и е повече крънч.

Като се байясне "топло" - чистия е ок, и драйва е добре, но може би "студеният" драйв ще Ви хареса повече.

Имам разрешение - взимате за свирене на живо два ампа - единият биаснат топло, другият студено.

Не се бъзикам, на някой, който е маниак, може да му се мъкнат по два ампа. И аб селектор.

На който не му се мъкнат, може да си направи проби по единият и другият начин и да реши за себе си, какво

го устройва.

Изказването ми е само, как аз ги чувам нещата, ако се дъня технически ме поправете.

 

ПС - внимавайте с топлия -нали не сте Ван Хален,за да си купувате нови туби всеки божи ден.

Правето го по книга, не на ухо. Ако не можете сами - има си специалисти.

 

И накрая да Ви питам - някой от Вас, ползва ли някаква средна точка за bias?

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар че това с частите за 2 лв. прозвуча интересно като възможност - какво точно се прави?

Напомня ми на анекдота за Едисон.

Викнали го да види защо един генератор (мощен за електроенергия) правил проблеми. Въртял се той, тук гледал, там потропвал, накрая поискал един чук и праснал няколко пъти на определено място...и всичко заспало.

-Колко ще ни струва?

-10000 долара.

-За едно удряне с чук???

-А, не - за удрянето 1 долар, и 9 999 долара за това , че знам къде, кога и как да чукна...

:punk_guitar::girl_witch::thumbs_up:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е сигурно :cheers2:

Аз не питам и какво се прави. По-скоро каква е идеята, но от твоето предходно обяснение, (само) мисля, че се досещам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Променя се схемата, грижеща се за преднапрежението на крайните шишета, така, че да може да се регулира (в известна степен) началният ток (на покой).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^(Vynyl Sky)
... Различните "групи" имат рзлични коефициенти на съответствие между ПРЕДНАПРЕЖЕНИЕТО и АНОДНИЯ ток. Затова когато се избере група с различни коефициенти, при едно и също преднапрежение, препоръчано от фирмата производител на усилвателя, токът на покой е различен и звукът, къде по-малко, къде повече е различен.

Това което казват за MESA е: Принципно MESA са с намален аноден ток - респективно "студено преднапрежение", по-грачещ звук. За да се "стопли" трябва да се увеличи началния анодния ток. Понеже усилвателите им нямат предвидена възможност за регулиране на тока, това може да стане, като се сложат лампи от група, която при съществуващото преднапрежение ще имат по-висок начален ток. Съответно стъпалото ще премине от клас "В" в "АВ", ще се изглади "стъпенката" в нулата на сигнала, и чистият канал, ще стане чист, а не "крънч"...

Това е. Който разбрал, разбрал, който не е ... :greenangel:

 

Ами, туй то - четете отново и отново и затваряйте темата.

 

:offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Променя се схемата, грижеща се за преднапрежението на крайните шишета, така, че да може да се регулира (в известна степен) началният ток (на покой).

 

При някои маркови усилватели дори има тестови точки на задния панел, за нагласяне тока на покой, в случай че знаете какво вършите.

Относно Едисон и генератора в случая удрянето е около 2 лева, но за знаенето къде и как има "надбавка", естествено не в същата пропорция както при Едисон. :punk_guitar:

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.