Jump to content
Българският форум за музиканти

Блокиране на Страт тремоло


RZArector

Recommended Posts

Много ми се спеше вчера и не писах вечерта.

 

^

Чакай, сега. Да не сме в грешка нещо? Твоя Шоумастър с Флойд ли е или с обикновенно, едно(дву)посочно Фендър тип тремоло?

 

С обикновено тремоло е. Беше направено плаващо и можеше както да сваля, така и да качва тона (естествено не чак с огромен ход, но можеше).

 

А човекът, пускал темата, питаше за блокиране на тремолото на Страт, въпреки, че аз доколкото знам, те всъщност са с ФЛОЙД, а не с обикновено тремоло. Аз му писах за блокиране на тремоло. При флойд сигурно пак е същата хавата с блокирането.

Бицев си го каза по - горе.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

... Някой правил ли е подобно нещо и има ли положителен ефект върху състейна? ...

 

Към този момент всичките ми "работни" китари са с блокирани тремола и то по точно този начин - с дървени трупчета. Смисъл има, опитай сам ...

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък бях купил китара с блокиран флойд.

След като махнах трупчетата ( бяха 2), китарата значително се подобри. Откъм свирене.

Действително, както каза Евтим, има едно леко повишаване на състейна, което е почти въображаемо и лесно може да се пренебрегне. Китарата е направена за флойд и неблокирана свири много по добре от блокирана.

А блокирането доколкото знам, го е правил пакмена, не че е някаква филосовия, всеки може да си го направи сам.

Моята идеология е такава.

Искаш блокиран бридж - вземи си страт с хардтейл такъв. Или каквато и да е друга такава.

Флойда си е флойд, флотинг тремолото също дава своите предимства.

Всичко се произвежда и продава.

Мислете и си съставяйте свое мнение. Ако нещо е добре за някой, не значи, че е добре за друг.

 

Защото иначе стават форумни легенди и трябва да повикаме Сечкова за модератор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
П.С. В рамките на митологията, срещал съм стратаджии, които се кълнат, че също махането на задната капачка подобрявало тона. Привеждат за аргумент SRV и Блеки на Клептън. Малко отнесено е, но и аз не съм фен на пластмасата като акустичен материал. Може пък и да е вярно - не съм опитвал :music336:

 

:girl_witch:

Тия градски легенди и аз съм ги чувал. Също и това, че трябва да вземеш една кръстата отвертка (може и само отверка, ако нямате такава) и да натегнеш хубаво, но не прекалено, всички болтове. (Като изключим тия за височината на адаптерите).

 

Друго, което е по-хард, като изпълнение. Евентуално да развиеш грифа и да видиш има ли материал между тялото и петата на грифа. (Карти, листи, пластмаси, други парчета дърво).

И още нещо, в стил Ерик Джонсън - да свалиш боята именно в джоба, където влиза грифа, също и лака на петата, ако има такъв. Хубаво е да контактува дърво с дръво, казват хората. Също може да се свали боята в кухината за тремолото. Отпушвало китарата.

Иначе, аз редовно си махам плочката отзаде. Е, не съм забелязал огромна разлика в звука.

 

Това, колкото и да помага, за мен е във сферата на научната фантастика. Нека да я докараме до там, че няколко кв.см. боя да ни пречат, пък тогава ще го мислил.

 

:)

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам че Ерик Клептън на "Блеки" е блокирал по този начин тремолото си :music336:

Ако това е вярно, според мен причината е в бендовете.По този начин се улесняват, като не разстройва съседната струна.

Повдигането също е по-малко в сравнение с не блокирано тремоло.С малко е разликата, но се усеща, когато човек е свикнал на инструмент без тремоло.

Състейнът се увеличава мъничко, но каква полза от това, той инструмента като е хубав, с една секунда повече или по-малко - все тая.

Абе каква е тая състейн мания?!

Като ти е кеф блокирай го, но ще е за сметка на друго.Няма перфектно положение и не очаквай чудеса.

Липсата на състейн, тон, атака, фийтбек(отговор от дървото), държане на строй, глухи тонове и т.н. си има причини и

притискането на тремолото не е универсалната панацея.

Както и да е, това е обсъждано вече много пъти. :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, аз редовно си махам плочката отзаде. Е, не съм забелязал огромна разлика в звука.

 

а все пак забелязва ли се разлика?

 

Не. И да има, тя е пренебрежително малка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко :wallbash: - но се наби в очи от тая тема: не е ли време да се забрани (зло)употребата на "флойд" като нарицателно за тремоло механизъм? Има езикови прецеденти като "ксерокс" за всеки копир (примерно Канон или Минолта), но тук не става въпрос само за търговската марка Floyd Rose (използвана с малка буква като съществително), но и за съвсем друга механична конструкция: плаваща, с двойно заключване и (до)насторйване откъм магарето.

 

Макар, че Фендер имат собствен модел (разработен съвместно с Ф. Роуз) и в определен период са били дистрибутор на оригиналните ФР механизми, много малко от моделите Стртокастер са с такъв - повечето НЕ СА. Повечето Страт-ове са си с Фендер-ската класическа конструкция на тремолото и малки нейни модификации. Така са и всички евтини копия - не е редно да се говори за "флойд" при тях.

 

Други китари, от типа "супер-Страт", или Ibanez и техни имитации (дори евтини китайски модели) може наистина да имат тремоло тип ФР (лицензирано или не) - а може и да нямат. Изобщо не може да се генерализира и е добре да сепознава кое какво е.

 

Предлагам някой от корифеите тук да напише една темичка, излагайки конструктивните разлики - кое Е и кое НЕ Е "флойд" - и модераторите да я качат в раздел "ВАЖНИ", за сведение на всички.

 

:)

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прав си, но предполагам знаеш причината. :cheers2: Просто името Флойд Роуз е станало нарицателно за двупосочна тремоло система с двойно/единично заключване.

Поне аз, до колкото ги разбирам нещата, щото много много не харесвам дъски с Флойд, са такива - оригинален Флойд Роуз, е произведена от Флойд Роуз система или от друга фирма, оторизирана от пръвите, да произвежда техни продукти. Лицензен Флойд Роуз пък е система, действаща на същия принцип, произвеждана от друга фирма, под друго име. Като разбира се, си е платила за това. (Пример - Едж тремоло системите на Ибанез).

 

Бицев е прав и за това, че в един период Фендър и Ф.Роуз са си сътрудничили, но не са много Фендърите, които фабрично са излезли с оригинален Флойд. Ако видите такъв, то той най-вероятно е къстъм или системата му е била поставяна след това. (Ясно ви е защо - имат си Шарвел и Джаксън за по-тежко стилово ориентираните им клиенти).

Фендър си имат подбна тремоло система, базирана на тяхното синхронизирано тремоло, но е с горно заключване. (Самия проект пак е реализиран в сътрудничество с Флойд Роуз).

 

Калер (ако така се поризнася правилно марката) също имат подобна система, със сходен, но не точно същия принцип на работа. За това, мисля, че не е правилно тя да се причислява към графата Флойд Роуз копия или лицензни такива.

 

Моите стотинки, така както аз разбирам нещата. :butcher:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм виждал фендъри с такова тремоло,които си работят съвсем добре.Така че настройката и смазването на механиката е супер важно.Виж за състейна дали ще се повиши или не-не знам.Може би трябва да се пробва,но определено блокирването с дървените трупчета ще свърши работа .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Присъединявам се към тези, които считат подобна операция за безсмислена ... освен ако тремолото няма някакъв сериозен проблем (т.е. да е счупено, така че да не държи или и аз не знам какво ...), но в случая не говорим за това. Ако се търси плътен контакт с тялото, да се отпусне да легне върху него и толкова.

 

Също така от скорошен личен опит мога да потвърдя, че, ако си на 9-ки, преминаването на 10-ки подобрява стабилността на тона чувствително, макар и не драматично. За пружините не бих казал ... друг въпрос е, че може да се наложи броят им да се промен, за да балансира чисто механично новия сетъп.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо извинявам се, че отварям по-стара тема.

 

Застопорих най-после това тремоло. За целта съм използвал две трупчета от много твърда дървесина (мисля, че е клен). Двете трупчета съм ги разположил от двете страни на металното блокче на тремолото подобно на случайната снимка, която бях постнал в началото на темата. Само да кажа, че е от значение трупчетата да са с абсолютно точни размери и когато се поставят да не влизат свободно, а да се проложи и малко сила, за да има максимален контакт.

 

Резултата: първото нещо, което ми направи впечатление, е че когато настроя тънките струни, а след това и дебелите, тънките не се разстройват. Този номер ми го правеше редовно.

 

Относно тона: определено мисля, че стана по-плътен. Върху състейна също има положителна разлика. Разликата разбира се не е голяма, но от дотук направения опит мисля, че ако човек не използва тремолото смисъл има то да бъде застопорено с добре изработени трупчета!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.