Jump to content
Българският форум за музиканти

Telecaster


RockoBG

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Това което съм написал по-горе може да не е 100% вярно, но е добре аргументирано

и що годе логически обосновано.Ако някой знае повече от това то нека заповяда в дискусията.

Винаги съм отворен да науча нещо ново.Уважавам хората с опит и знания.

 

Евто, ей сега е момента да подкрепиш основанията си с един чертеж с SolidWorks.

Което не означава, че не се съгласявам с това по - горе написано от теб.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 188
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Разглеждайки статии из нета ми сната ясно,че няма единодушие по въпроса, защото.

 

-И двата лагера говорят за чупливостта на единия или другия вариант, изтъквайки различни причини(правдоподобни).

-Лютиерите говорят за СВОБОДНИ струни, когата става дума за съответното предимство в състейна.

-Вариантът с водачи не се обсъжда от тези, същите лютиери.

-Други лютиери изтъкват, че наклонената глава създава неудобство, когато оставим инструмента легнал(стъпва на върха на главата).

-Когато имаме голяма сила върху нъта, струните по-лесно засядат в него и се вкопават в пластмасата(важи и за наклонена глава, и за водачи...).

 

и т.н и т.н.

 

Факт е, че LP има осезаемо повече състейн, примерно от Stratocaster, но причините са многобройни.

 

Затова, май по-добре да не обсъждаме тази тема за напред, без солидна аргументация.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да Евто, всичко е въпрос на дизайн и на схемно решение.

В дългият си пост съм описал нещата такива каквито ги виждам и нямам

претенции, че това е 100-процентовата истина.Сигурно има и още, което

аз не знам, а и както сам виждаш, трудно е да се отсее истината.Точно заради това

се осланям на практично-техническата част на нещата, до колкото ми позволяват

познанията и опитът ми, който не е завидно дълъг.

Но да ме извиняват някой хора...ако искат нека си вярват в легендите - това си е тяхно право.

 

Аз интерпретирах нещата такива ,кавито съм ги научил и съм успял да пречупя през логиката си

и нямам претенциите, че съм максимално обективен и изчерпателен.

Това какво пишат лютиерите също е субективно и трябва да се отсява много внимателно.

То ...атомонтьорите са много, но малка част имат идея за какво става въпрос.Останалото са

болтаджии а в лютиерството, да ги наречем условно, кадърни дърводелци.

 

Това е истината за мен и ако на някой не му харесва - моите извинения.

Всеки сам си прави заключенията.

 

П.П.Това да се прави сравнение между болт он и сет нек, между дълга и къса мензура си е направо абсурдно.

А причини за разликата в състейна колкото щеш.

Имам само един въпрос:

Защо ако там/ъгъла е разковничето, всеки уважаващ себе си производител на китари ще допусне компромис във звука и ще прави да кажем headless инструменти. Няма логика, нали?

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в момента ме мързи и ми се спи да превеждам всичко, но ето какво пише в една много хубава книжка, наречена "Маке your own electric guitar & bass" (аз мнение нямам по темата, само paste-вам)

 

Guitar-wwwarticle-planetcobmp1.jpg

 

а ето и обяснението в тази книжка за грифовете без глава, което ме радва :rockon: :

 

Guitar-wwwarticle-planetcobmp2.jpg

Guitar-wwwarticle-planetcobmp3.jpg

 

отново се извинявам, че не съм го превел, но в този час мисля, че можете да ме разберете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Евтиме - ти откъде ги знаеш тия работи, бе? Има нещо съмнително около тебе - ти май не си никакъв музикант :rockon:

 

Без майтап: аз очаквах, че всички са си начертали (наум) къде и как действат силите в един струнен инструмент (няма никакво значение дали е електрически или акустичен). Поне като статика, която е достъпна за всички. Хайде, динамиката (нещо за маси се говореше) и теория на хармоничните трептения (за затихване на определени честоти също ставаше дума) може да искат малко познания - но елементарните равновесия на сили са интуитивни - изненадан съм колко малко хора са си направили труда да помислят.

 

"Изправянето" на главата е продиктувано главно от технологични мотиви: за опростяване на масовото производство и икономия на материал. Което не значи, че Фендерите (и куп други, възприели тоя подход) нямат великолепен звук - просто различен. Конструкторите, 'изправили' фендерските глави, са били грамотни хора, зачели са потребността от изменение посоката на струните и са дали ъгъл - доколкото позволява дебелината на изходния материал - заготовка.

 

За да направя оф-топика още по-объркан, ще запитам: а какъв е смисълът на другия 'ъгъл' на главата: в собствената и плоскост, спрямо оста на грифа? (При несиметричните глави, разбира се). Защо при някои китари този ъгъл е значителен, а при Телекастера - минимален? Какъв есмисълът на използване на 'обратни' (леви) глави и грифове при нормално нареждане на струните? Защо има и китари, на които по дизайн главата е 'обратно' завъртяна?

 

Слаб съм в играта с 'аргументи', та предпочитам да работя с FFT (food for thought му викат някъде - храна за размисъл). Способните на размисъл нямат нужда от аргументи - сами достигат до изводи. Убедените в безусловната си правота не се и опитват - те всичко си знаят.

 

Аз бях дотук в тая тема - чао :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един телекастер, ама той не е съвсем телекастер, къстъм...и не е съвсем фендер - скуаяр е..обаче като видях как Телекастер създаде повод да се говорят такива хай левъл теми, стигнах до извода, че Телекастер е много яка китара. Един мой приятел преди време вика, абе..що си си купил такава обикновена китара, вземи нещо по-пънкарско..по-така..викам - абе мен..Кийт Ричардс свири на такава китара, а Джими Пейдж и той едно време...и Жоро от Остава и той...Тогава още не бях разбран напълно, обаче сега когато темата за Телекастер премина през космоса и през съпротивлението на материалите, аз мисля че Телекастер е велика китара и с много як състейн, и яка динамика дори..много се кефя, че най-после и тази китара се доближи до достойнствата, които по презумция заслужава...евала на темата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за шест в редица бях чул, че държели по-добре строя... :rockon:

 

Шегата на страна. Май ъгъла на глава е едно от последните неща, които трябва да вземаме в предвид. Пък и както сме тръгнали, ще го докараме до Gibson vs Fender. (Може и на Mercedes vs BMW).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

надолу описвам случай с незаключващ нът

---------------------------

от написаното на английски изглежда, че 6 в редица е добра комбинация за "държане на строй", но само ако държат струните "относително прави(непречупени)".... което не се отнася за "експлорър/чоФковидни" глави ... по- скоро за страт/теле

 

ако се абстрахираме от заключването и ключовете, би трявало 3+3 да е по- добре от 6 в редица(на картинката)

headless2.jpg

 

 

друго: ъгъла на главата има значение само при СВОБОДНИ СТРУНИ => дизайнерско решение е колко да е ъгъла на главата стига да не пречи,при добра механика(ключове/нът и т.н.) би трябвало да не е това основното ....

 

--->тоест да имаш състейн при свободни струни сравним с този на нависнато на произволно прагче(или малко повече) не ме нападайте че състейна е различен на всички позиции (грубо казано празна струна да не заглъхва за 2сек)

--->като си сложиш китарата на плоскост да легне (да кажеш на масата) китарата да изглежда по- скоро вертикална(отвесна) отколкото хоризонтално(водоравна) и това само защото главата има такъв ъгъл, че навдига китарата и тя не може да "легне".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Telecaster sucks, още като гледах Crossroads не ми хареса, то и Strat-а не ме кефи, ама по-приемлив. Телето с тая метална джунджурийка при бриджа така ме дразни, същи и при нобовете. Вярно не е кофти от към звук, но ще ме е срам да държа тая китара, както ме кефи по-тежка музика, с тая тенекия никакав случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ха-ха :greenangel:

 

Нямам нищо смислено да кажа повече по темата (то, като гледам, малко хора имат:hysterical:), обаче, като я погледнах сега отново, ми стана много забавно под какво заглавие сме се разписали всички тук: "Telecaster: странна китарка". А говорим за една от класиките в света на електрическите китари ... въобще много е яко в един момент експлоръри, стрели, шред машини от типа Ibanez RG / ESP M и т.н. да се считат за нормална, а телекастъра - за "странна" и "смешна" китара, не мислите ли:)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...времената се променят, разбиранията и възгледите също. Така е с абсолютно всичко, особено що се отнася до външен вид (което е най-характерното на тази китара). Сега вече са на мода облите форми, но съчетани и с резки ръбове и издатини, които придават по-агресивен вид - говоря по принцип (автомобили, архитектура...), не толкова при китарите и китарната техника, където все още има голяма доза консерватизъм и отказ да се избяга от старото (китари с дизайн от 50те, лампова техника и т.н.). А и няма и как да е по друг начин, тъй като все още има много хора, които слушат музика още от 1960те, 1970те и още са трогнати от очарованието на музиката и самото време. Затова и тези китари са още актуални.

 

И на хората преди им е било меко казано странно, като се е твърдяло, че земята е кръгла и не всичко се върти около нея :wacko:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

sevenstring, разбира се, че е странно. Нали за това се правя на хамав в предния си пост, то не че не съм си по принцип...но това ще го обсъдя в друг форум. :wacko: И все пак заглавието трябва и да провокира, а гледайте колко поста се изписаха, от които научихме и много полезни неща.

Но наистина, когато мой познат с претенции да разбира от музика, ми каза, че телекастера изглеждал много смешно и някакси "НЕагресивно", направо му се изсмях. И когато случайно в "Ютюб" се натъкнах на едно соло на Пейдж, който стимулираше своя телекастер с лък за контрабас и вадеше звуци подобни на музика към филм на ужасите правен някъде на друга планета или кой както иска да си го разбира, но в никакъв случай не и смотаняшко....веднага му изпратих този клип, придружен и с линк към списък с известни китаристи, които са свирели или свирят с Телекастър. Той млъкна, взе си бележка. Но оттогава просто избягвам да си говоря с него за музика. Просто нямаме какво да си кажем. И това не е само за Телекастерите, това е в много области. Просто последните 20 години се навъдиха някакви хора, които карат останалите да им вярват, че именно те откриват топлата вода. Смешно е, некултурно е....пуснете си МТВ и вижте всеки втори клип с китарна музика е изпълнен с Телекастер..

 

Поздрави

 

П.С. Моля да бъда извинен ако поста ми е прекалено абстрактно изнесен, просто не мога да говоря конкретни неща, тъй като не съм нито суперспец нито супер музикант.

Редактирано от jrahnev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като гледах това вече съм фен на телекастър . Ричи също бичи на теле. Следващата ми китара ще е такава :wacko:

 

davek.jpg

 

 

DK_ClassicT_01.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата си е агресивна и без да има някакви странни ръбове и много изпълнители с Telecaster го доказват, но за мен китарата не е красива, Les Paul също е доста стара, но е невероятно красива за мен, а и в YouTUBE има клип на Лес Пол и бившата му жена как свирят на Les Paul-ове и са далеч от агресивният стил, но пък просто за мен е съвършената китара.

 

Eто нагледен материал:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.