Jump to content
Българският форум за музиканти

Къде си слагате палеца?


adXok

Recommended Posts

А да ви е хрумвало, че тоя палец може да се ползва за заглушаване на дръпнатата преди малко струна ? Аз моя го местя по струните, така че винаги да ми спира предния тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Аз моя палец обикновено го държа по адаптерите (то зависи от звука, който се цели).

А специално за заглушаването - по удобно ми е да си качвам кутрето до бриджа и с него да заглушавам, докато с показалец и среден (евентуално и трети пръст, ама става мазало) бича триоли. Ако е невъзможно заради скоростта, оставям част от дланта върху струните, точно над седълцата.

Към момента ми е противоестествено да слагам палеца пред другите пръсти по струните...

Редактирано от Pandemonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Като много колеги, аз също често подпирам палеца си на адаптера, но не винаги.
В зависимост от това на коя част от струната свиря, палеца ми се озовава също така подпрян на грифа, или просто "залепен" за тялото на баса.
Като цяло смятам, че ако си "закотвим" палеца на едно място, после се налага твърде много "чекнене" на ръката насам-натам.
Смея да отбележа, обаче, че свиря на P-bas, което значи че имам само един адаптер, който е повече или по-малко центриран. Прдполагам, че ако имах втори, който се намираше по-близо до бриджа, щях да ползвам и него за опора, вместо да се залепям за тялото, когато свиря по-назад по струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По подразбиране палецът не трябва ли да се ползва за най-дебелата струна? Наскоро и аз почнах да дрънча на бас (като си играем в бандата с чуждите инструменти :D ) и си слагам пръстите по същия начин като на акустичната китара, затова ми е интересно да го разбера правилно ли е само с палеца да се дърпа най-горната струна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да ви е хрумвало, че тоя палец може да се ползва за заглушаване на дръпнатата преди малко струна ? Аз моя го местя по струните, така че винаги да ми спира предния тон.

Забелязал съм Стив Харис да ги заглушава по томно този начин. Или греша?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.