Jump to content
Българският форум за музиканти

Кратък гид за начинаещи певци


Recommended Posts

Каня се тука да пусна линк към една книга за вокалисти (от начинаещи до напреднали), ама е на английски и няма да е много приемлива от всички интересуващи се.

 

Чудя се дали да не се наема и да я преведа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам какво ти пречи да пуснеш линка, па макар и на английски. А за превеждането, ако трябва помощ, казвай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Напоследък имам известен напредък с по-лекото взимане на височини, и гласа ми стана малко по-игрив. Та реших да споделя с вас какво е усещането. Когато взимате високи тонове, е добре да поставяте гласа си по-високо(все едно сте притеснен и обяснявате на жена нещо тихичко(поне при мен е необходимо, защото съм нисък глас), но като слизате надолу си смъквате нормална постановка, така, че да можете да слезето до най-ниските тонове. Въздух не се използва много, тона, който излиза е силен, но не прекалено. Резонанса, когато взимате високи тонове се качва в маската(за звънтеж и яркост), и изобщо в областта на главата, но не се пее на нос. Пее се леко, като на фалцет, понякога може по невнимание да направите прекалено тънък тон, затова е добре да се проверявате с микрофон. В главата ви ви се струва че пеете на леко-задран фалцет, но усещате, че в тонообразуването идва нещо и отдолу, от гърдите, и малко от гърлото. Тона излиза леко, не ви уморява, вибратото се контролира лесно. Акустично понякога звучи малко тънко, но с микрофон, и добре настроени ефекти е наистина добре.

Аз съм бас-баритон, предполагам, че тенорите ще звучат по-гласно и обло, и ще има по-малко проблеми. С тази постановка взимам ЛА добре, а нагоре мога чак до МИ-ФА от втора октава, но не звучи като глас, просто не изпускам постановката, като вече гласа прилича повече на фалцет. Предполагам, че за тенор е нормално да вземе СИ добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Изчетох всичко написано до тук и не мога да не се намеся. Аз никога не съм ходил на уроци, не съм учил солфеж и трябва да ви кажа, че разбрах 50% от казаното по темата. А тя живо ме интересува, защото искам да развивам гласа си и да ставам все по-добър. Мисля, че използвате твърде много терминология. Всепак не всички сме музиканти по професия. За това бихте ли дали няколко съвета (на разбираем език) за такива като мен (като пишете У, Е... и други букви от азбуката не ми говорите за нищо друго освен за букви от азбуката - прощавайте невежеството ми). Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Аз съм бас-баритон, предполагам, че тенорите ще звучат по-гласно и обло, и ще има по-малко проблеми. С тази постановка взимам ЛА добре, а нагоре мога чак до МИ-ФА от втора октава, но не звучи като глас, просто не изпускам постановката, като вече гласа прилича повече на фалцет. Предполагам, че за тенор е нормално да вземе СИ  добре.

Чакай бе човек ти ме шашна! :) Как така си бас- баритон и взимаш ми- фа от втора октава? Най- високия тон на чист глас при тенорите е С2 (до на втора) и то при високите тенори! Ти като бас- баритон трябва да стигаш някъде ми- фа на първа (максимално), а ти казваш с една октава нагоре! Искам да го чуя найстина това, което казваш! Аз си мисля, че става въпрос за някакъв микс или нещо такова! ;) Но пък ако си прав, ще ти бъда огромен фен! ;)

Редактирано от toshevski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Изчетох всичко написано до тук и не мога да не се намеся. Аз никога не съм ходил на уроци, не съм учил солфеж и трябва да ви кажа, че разбрах 50% от казаното по темата. А тя живо ме интересува, защото искам да развивам гласа си и да ставам все по-добър. Мисля, че използвате твърде много терминология. Всепак не всички сме музиканти по професия. За това бихте ли дали няколко съвета (на разбираем език) за такива като мен (като пишете У, Е... и други букви от азбуката не ми говорите за нищо друго освен за букви от азбуката - прощавайте невежеството ми). Благодаря предварително.

Ако искаш да се развиваш- уроци и солфеж!!! ;) Естествено, че трябва да се използва терминология, те са част от нещата!!! Все едно да искаш да пишеш книга, да знаеш буквите, но в граматиката да няма никои!!! ;):):)

Редактирано от toshevski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Я да го изясним тоя въпрос :)

 

Първо малко графично представяне на различните гласове (не съм сигурен но поредполагам че е правилно)

 

Instruments%20Diagram.gif

 

Моя глас също започва някъде между бас и баритон - ми - фа, като ми-то го взимам доста трудно и то само като звук, не като пеене. Аз не съм вокал и не съм се занимавал сериозно, прото си припявам като слушам музика. Предполагам че с малко уроци ще мога да взимам Ми-то спокойно. Тоест да речем че съм баритон. Но баритона има около 2 откави обхват - в това включен ли е фалцета? Аз не съм ходил на педагог който да ми даде професионална оценка на гласа, но съм си играл да издавам разни звуци със съпровод от пиано (школата на Мелиса ква беше там... за "твърдото пеене"). Там няма пеене, има упражнения на различни звуци, гласни, съгласни, преходи между тях и т.н. Там акомпанимента е разделен според гласове и ми прави впечатление че с глас мога да си взимам от бас до сопрано почти всичките упражнения.

 

Аз не съм много в час, но доколкото разбрах това е нещо невъзможно? Микс - ако може да обясните малко повече по тоя въпрос, може би там се крие отговора...

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ако искаш да се развиваш- уроци и солфеж!!! ;)  Естествено, че трябва да се използва терминология, те са част от нещата!!! Все едно да искаш да пишеш книга, да знаеш буквите, но в граматиката да няма никои!!! :unsure:  ;)  :P

И все пак като за начало може ли да се изразявате по-простичко, моля? Представете си, че аз съм първокласник - далече съм от писане на книга. Хай help-нете малко, де! Мерси.

Редактирано от DaInsane
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@LOE, табличката е много прегледна и полезна точно за изясняването на диапазона! ;) Значи според това, което казва Evtim Djerekarov, може да окаже исключително редък екземпляр, наречен контра- алтино. Веднъж присъствах на изпълнение на един такъв оперен певец и ми скри шапката, както се казва- долу ниските ги владее, обаче качи ли се нагоре, тогава му идва голямата сила в тоновете. Същият имаше огромен диапазон и е работил 20 години за да изгради този глас!!! :unsure:;):P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да се развиваш- уроци и солфеж!!! ;)  Естествено, че трябва да се използва терминология, те са част от нещата!!! Все едно да искаш да пишеш книга, да знаеш буквите, но в граматиката да няма никои!!! :P  ;)  ;)

И все пак като за начало може ли да се изразявате по-простичко, моля? Представете си, че аз съм първокласник - далече съм от писане на книга. Хай help-нете малко, де! Мерси.

Ами кажи какво точно те интересува и ако можем, ще помагаме!!! ;):unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи според това, което казва Evtim Djerekarov, може да окаже исключително редък екземпляр, наречен контра- алтино. Веднъж присъствах на изпълнение на един такъв оперен певец и ми скри шапката, както се казва- долу ниските ги владее, обаче качи ли се нагоре, тогава му идва голямата сила в тоновете. Същият имаше огромен диапазон и е работил 20 години за да изгради този глас!!! :unsure:;):P

E ако почна сега на стари години може да изкарам нещо смислено ;)

 

А някой може ли да ми обясни защо когато пея високо и тихо гласът ми си е нормален, а като викам високо почва да дрезгавее от самосебе си. Точно все едно премодулира. И също така като викам си имам един тон до който мога да стигна и той е като тухлена стена, ако съм викал не мога да го мина, а ако не съм мога да взема още 2-3 полутона отгоре...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@LOE, има три варианта: 1)Напрягаш гърлото (което е грешно)!; 2) Не подпираш достатъчно, т.е. дишането ти е неправилно; 3) Достигаш до прага на височините си (мостта), след който гласа преминава във фалцет, а може да има и микс... Та това мисля аз! :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

О, не не, ми-фа на втора октава ги взимам само при добро разпяване, и то на писклив микс. Не на гръден глас. На гръден глас мога да взема си от първа октава, и то със страшно напъване(не бих го правил на живо). Иначе гласа дори при тенора е до около ФА диез, нагоре е по- заоблен и смесен с фалцета.

 

Иначе напоследък се справям добре с ла на първа октава, но все още гласни като И и У, понякога Ъ, ми създават главоболия. При мен, всичко над фа-фа диез го пея вече сравнително миксирано. Има глас в него до ла-ла диез, но тона е объл, не го викам с гърло.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
@LOE, има три варианта: 1)Напрягаш гърлото (което е грешно)!; 2) Не подпираш достатъчно, т.е. дишането ти е неправилно; 3) Достигаш до прага на височините си (мостта), след който гласа преминава във фалцет, а може да има и микс... Та това мисля аз! :unsure:

Добре де, има ли начин да изкараш по твърд, рязък глас без да се напрегнеш малко?

 

То това дрезгавеене понякога звучи доста добре, но проблема е че не мога да го конторлирам и ползвам само когато искам. Може би компресор би помогнал да изравни нивата между нормалния и по твърдия ми глас? Тогава ще си пея тихо, а като искам "драйв" ще давам повече зор. Само дето след извесна доза от това дране изобщо губя способност да изкарвам чисти високи звуци...

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да ти кажа- всичко е въпрос на техника, постановка, дишане. Когато се работи по тях, след време идва и резултатът! B) Обобщаващо е това мнение защото нещата стоят така и са комплексни, не може да се каже с две думи и от втория път да си в час вече с нещата! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.