Jump to content
Българският форум за музиканти

я ся всеки китарист тука да си признае...


hellsing

Recommended Posts

  • Отговори 49
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Винаги най-тегаво ми е било заради това, че не мога да изсвиря на момента това, което ми звучи в главата и докато го нацеля, вече е изчезнало. Ей това е най-гадната работа за мен, щото записа можеш да го спреш, да го върнеш, да го забавиш, ама мисълта ходи я спри на пауза, докато си я намериш по грифа...
Ами струва ми се, че повече трябва да наблегнеш на музикалното си ухо. В смисъл ако развиеш до дадена степен слуха си ще можеш постоянно от раз да свириш това, което ти е в главата. Точно за това служи програмата Guitar and Bass Ear Trainer(GBET), но за съжаление аз още не мога да си я намера. Ако ти успееш-плс кажи ми.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Казвам се мишунгт и в музикален аспект винаги съм бил про-винциално про-тивен и про-глушен про-фан, като също така имам про-звище на про-виснало про-дажен про-паднал про-моутър на про-тотипите на про-гресив рока. Про-сто не мога да про-умея колко съм ПРО-ст.

Про-сим про-шка....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не смея да твърдя, че съм китарист, но ще кажа моите си впечатления от сблъсъка с този инструмент.

 

Дрън-н-н! Звуча криво-ляво. Най-трудни обаче ми се струваше това как някои китаристи свирят толкова бързо... Ингви Малмстийн например! Почнах да разучавам от табулатури някои негови неща, за да съм бърз и аз, разбираш ли. След третото парче обаче, това свирене ми омръзна. И то не, щото съм му изсвирил всичките ноти от репертоара, ами защото ми изглейдаше безсмислено да раучавам нечии разработки по тоновата стълбичка, без значение колко главоломно бързи са те. А то да беше само Ингви толкоз бърз, айде... ще му отделя година за разучаване на всички парчета, но имаше ги и Лейн, МакАлпайн, Муур, Вай, Сартиани, Ромео, Гилбърт, Бетънкорт, Бекър, Хален!!! Дотук стават общо 10 години. Ами Петручи, Фридман... леле, виждате ли сами безсмислицата да изсвириш ДРУГИТЕ. Просто единият, жалък човешки животец няма да ми стигне.

 

И най-лошото бе, че почнех ли да ги захапвам оттук-оттам, все намирах по нещо още по трудно за изсвирване от предното. И стигнах до глупавия въпрос (с още по-глупаво решение):

 

"Кое е най-трудното сред тези? Ще го намеря, ще го изсвиря и ще знам, че съм и аз ултра-мега-хипер бърз и техничен китарист!"

 

И сега познайте открих ли най-трудното нещо за китара... Не!

 

И си рекох накрая. Защо не оставиш собственото си творене да се излива чрез музиката? Без значение колко елементарно бавно, лесно, скучно, неритмично и куп още отрицаващи определения ще го охарактеризират.

 

Така поне ще си сигурен, че, ако един ден дал Бог, дори тези ВЕЛИКАНИ чуят твои неща, няма да си рекат:

"Е, това момче доста МЕ е свирило. И даже ми използва същия набор от ефекти!",

а ще е по-вероятно да си кажат:

"Хм, интересна идея! Я да си взема инструмента!"

 

Разбира се, това е в сферата на мечтите, но е по-добре човек да изгуби десет години, докато се опитва да изсвири това, което си е от него самия, отколкото след къртовските 10 години да му викат "българският Лукатър".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами струва ми се, че повече трябва да наблегнеш на музикалното си ухо. В смисъл ако развиеш до дадена степен слуха си ще можеш постоянно от раз да свириш това, което ти е в главата. Точно за това служи програмата Guitar and Bass Ear Trainer(GBET), но за съжаление аз още не мога да си я намера. Ако ти успееш-плс кажи ми.

 

Мисля, че е станало малко недоразумение. Значи с такива програмки съм си играл отдавна и то много и мога със абсолютна сигурност да ти кажа, че в конкретния случай не помагат.

Аз нямам предвид да ми хрумнат 4 акорда и някакъв риф от 6 тона и аз да не мога да ги изсвиря, ами говоря за пасажи като тия тук, които ми звучат в главата и ако не ги хвана съвсем точно и ги изтървам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тоз голем гъзар :) с 27 прага

 

BTW забелязах че докато свири бавно и мелодично нещата звучат добре, но като почне да свири скали наизуст нещата не са толкова розови. Предполагам че е въпрос на вкус, но най бързите му пасажи хич не ми звучат добре на фона на това което се чува като ритъм

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та направо по темта....

Аз вчера се сетих за нея(темата) ама нямах нет...направи ми впеъатление и ме накара да се замисля.По принцип знам какво мога и докъде ми стигат вьзможностите, кое, като го чуя мога да го изсвиря, но колегата, който постна темата ме амбицира и реших да пробвам обратното...та реших да извадя Holy Thunderforce на Rhapsody. Когато го почнах си мислех че няма свирене ама със всеки изминал момент мислите ми се насочваха в обратна посока и сега песничката е ясна...остава неясен гения на автора й - Luca Turilli.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

LOE, точно това пък му е хубавото, точно тези бързите моменти са интересното, на места звучат по-различно, но не и грешно и точно човек, който си праска само по съответните скали, едва ли би го направил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно :)

Аз колкото и да се мръщя на китарни герои, като си хвана китарата, едно от първите неща, които правя, е да пожуля малко гами :) Не че съм голяма работа в тва отношение (изобщо не звучи изчистено), но идеята е, че има едно такова китарно его у мене дето ме подтиква...чикийки..хехе.

Но като цяло въообщее ми е през... впечатлявам се от интересни аранжименти най-вече и от цялостната диамика на музиката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да спомена за нещо, което наистина ме кара да се чувствам малък и нищожен в музикално отношение, и това е например инструментала на Dream Theater-Erotomania. Макар, че въобще не сам им фен и даже тоя инструментал не го харесвам изобщо, просто ме поразява начинът, по който преминават неусетно от отвратително немелодични пасажи към неща, които просто са невероятни като мелодия и идеи. Та понякога си мисля дали из ще мога да измисля нещо подобно ... ?! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако става думи за конкретни примери, ще дам и аз един. Отдавна мога да го свиря и на повечето ще им се стори смешен, но винаги съм се чудил как от 4 акорда Sublime са направили началната мелодия на Santeria и как може солото да е толкова приятно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... аз в момента гледам да страня от бързите солови изпълнения и се радвам на по-бавните и доста приятни такива... за пример давам Pantera с Planet Caravan също така имат още една много приятна песничка Floods се казва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе да ви кажа, наистина има какво още да уча(даже още много неща имам да уча), и наистина ме кефят бавните неща на китара(които, всъщност, каквото и да си говорим, пак изискват техника, макар и друг вид техника), но от друга страна, какво е музиката без бързите и готини фрази. Определено има китаристи, които свирят доста по-бързо и точно от мен, и не мога де ги настигна за сега(е, разликата вече не е в пъти, все пак не свиря от вчера, но в някои екстремни случаи е над 50-60% като скорост).

 

За мен на първо място си остава стремежът ми да ЗНАМ какво свиря, и какво да изсвиря на китарата, както и това, да се науча да знам КЪДЕ съм в музиката. Мисля си, че това е най важното, а бързите пасажи се правят. Дори аз(който не съм бърз китарист изобщо) имам свои бързи пасажи, които съм си заучил механично, и ги слагам наляво-надясно, които някои бързи китаристи намират трудни за свирене. Изобщо, за мен не това е важното.

 

И най-прецизния ПИЛАТОР, според мен си остава дрънкач, без да знае какво прави, както и без да е свирил много, с различни хора, и различни неща, били те бързи или бавни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.