Jump to content
Българският форум за музиканти

Директно озвучаване на баса през централното


grizzlogfob

Recommended Posts

Здравейте,

искам да си взема някакво устройство, последством което да озвучавам баса си направо към централното (предимно на концерти). Засега ми бяха предложени две възможности:

MXR M80 Bass DI Plus (http://www.thomann.de/gb/mxr_m80_bass_di_plus.htm) и
На едно място пък ми казаха, че може да ми свърши работа почти всеки ефект за бас китари. Не знам доколко това е вярно. Струва ми се важно да отбележа, че басът ми е с активна електроника. Ако някой ме убеди, че MXR-ът наистина си заслужава, ще отделя парите. Но все пак искам да разуча какви други възможности имам. Някакви предложения от ваша страна?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом басът е с активна електроника, може да се свърже директно със смесителния пулт. Линейният вход се съгласува добре с активната електроника. Това е най-евтиния вариант.

Остава обаче въпросът за звуковата (тонална) обработка на сигнала в пулта. Ако той е качествен, с добри възможности, може да се получи добър звук.

Ако обаче е евтинджан, естествено ще звучи като тараба.

Винаги е за предпочитане да се използва що годе свестен предусилвател, предназначен специално за бас, между инструмента и пулта. Ориентиран за специфичностите на баса, ще може да се нагласи най-правилно. В него обикновенно има специфични модули, като компресор, шумоподавител, графичен изравнител и разни по-специални, с които се разширяват възможностите на инструмента.

Аз малко се увличам, но не е посочено нивото, което се търси - дали да се закърпи криво-ляво за най-малко стотинки, или се търси високо качество.

Между тези дефиниции има огромен набор от варианти.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е басът ми - http://www.schecterguitars.com/international/bass/stiletto-extreme-4-detail .

Мисля, че все пак предпочитам да намеря някакво дълготрайно решение и съм навит да вкарам и повечко стотинки. Досега неведнъж съм свирил на концерт направо през централното и що-годе се е получавало. И също така не държа чак толкова на дисторжъна, който съдържа MXR-ът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Братле , баса ти хич не е лош. Като за начало ласото в пулта , особено ако има от къде да се чуваш, докато свириш ( монитори например). Иначе ,ако ти се чеша краста с настъпи-хави, е тва е

 

 

https://www.google.bg/search?q=EBS+bass+preamp&biw=1366&bih=684&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=WQgwVMm1A4bgyQOIw4GYDQ&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=yIukUQHq9BaYJM%253A%3Bm9jeThdQEuhBLM%3Bhttp%253A%252F%252Fmedia.musiciansfriend.com%252Fis%252Fimage%252FMMGS7%252FMicroBass-II-Bass-Preamp-Pedal%252F151471000000000-00-750x750.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.musiciansfriend.com%252Famplifiers-effects%252Febs-microbass-ii-bass-preamp-pedal%3B750%3B750

 

 

P.S Подкрепям мнението на инж. Манов 100%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към горните мнения бих добавил, че не е лошо да имаш устройство, с което да компресираш сигнала преди да влезе в пулта. Имаш подходящи за бас честотни корекции в активната електроника (дали са достатъчни за да покрият всяка нужда, която би могъл да имаш е отделна тема), можеш да добавиш един качествен компресор и си готов. 

 

Офтопик: Аз предпочитам винаги да нося усилвател и колона -  така давам възможност и на останалите музиканти да ме чуват по-добре, разтоварвам мониторите от нуждата да възпроизвеждат ниски честоти и по този начин освобождавам "място" за другите инструменти, освен това обичам усещането от движениета на въздуха от колоната зад мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При директни устройства като се говори за 'дисторшън' обикновено нямат предвид нарочното прекалено изкривяване като ефект - а лекото, естествено изкривяване на инструменталните усилватели, което централните системи са проектирани да НЕ правят.

 

Затова активните DI кутийки емулират усилвател, освен дето съгласуват сигнала. Класика дълги години бяха Sans Amp, но са се нароили безброй марки и модели на същия (аналогов) принцип.

 

Правят се много добри варианти и у нас - най-доброто, което съм чувал (и ползвам с китара) в BZ Amps, но вече май трудно се намира. Един съфорумник, 'Ники Фена' (отдавна не бях влизал, но се надявам още да е тук - здрасти, Ники!) - произвежда в малки серии изключително качествени и надеждни DI устройства и, понеже е басист, няма начин да няма модел за бас. Добре е да се свържеш и консултираш с него.

 

Иначе става и с директно 'мушкане' в пулта, особено с активна електроника - но ако държиш на звука си, ще се обзаведеш с нещо такова за звук наистина като от добър инструментален усилвател.

 

На слука! :up:

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бицев, може ли малко инфо за устройството на BZ Amps? Не са ми познати като производител и ми е любопитно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Здравейте,

искам да си взема някакво устройство, последством което да озвучавам баса си направо към централното (предимно на концерти). Засега ми бяха предложени две възможности:

MXR M80 Bass DI Plus (http://www.thomann.de/gb/mxr_m80_bass_di_plus.htm) и

На едно място пък ми казаха, че може да ми свърши работа почти всеки ефект за бас китари. Не знам доколко това е вярно. Струва ми се важно да отбележа, че басът ми е с активна електроника. Ако някой ме убеди, че MXR-ът наистина си заслужава, ще отделя парите. Но все пак искам да разуча какви други възможности имам. Някакви предложения от ваша страна?

 

Ако ти е свястна електрониката не е нужно да минава през DI - правил съм го много пъти,бас-пулт.Едва ли ще забележиш някаква разлика,че не минава през "кутиийка" някаква.Ако искаш да имаш добър хедруум ,динамика и т.н. по-добре заложи на усливател с кабинет(и) и главата така или иначе има DI ,ако държиш да имаш такъв.Зависи за какво го искаш,ако ще си "ремонтираш" тона ок,ако е само за да си сплитнеш сигнала към пулта има и други начини.Ако си доволен от тона на адаптерите  си и искаш да го подадеш към пулта същия,без загуби и т.н. ти трябва по скоро лампов DI без еквалайзер,но трябва да се поразровиш.Има и пасивни като този ,които са супер.

.Успех. Редактирано от evernas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям предложението на rudibass за EBS preamp-a.

 

Използвам го от около година и съм изключително доволен от звука. Не оцветява звука (т. е. за да изкараш хубав тон, трябва баса ти да произвежда такъв) и е като швейцарско ножче, може доста работи да правиш с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EBS-a кърти мивки наистина! :godbless:

 

Не знам дали твърдението "активна електроника - не ти трябва DI" важи за всеки инструмент, но аз имах една активна Ямаха (модел от около 400 лева) и със смешния DI на Бери даваше значително по-добри резултати, отколкото директно. Изразяващи се в по-малко шум, по-ясен тон и повече динамика. С лампов преамп (китарен) + DI Box-а пък хептен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pit_kkpit_kk 

 

EBS-a кърти мивки наистина! :godbless:

 

Не знам дали твърдението "активна електроника - не ти трябва DI" важи за всеки инструмент, но аз имах една активна Ямаха (модел от около 400 лева) и със смешния DI на Бери даваше значително по-добри резултати, отколкото директно. Изразяващи се в по-малко шум, по-ясен тон и повече динамика. С лампов преамп (китарен) + DI Box-а пък хептен. :)

Сам си си отговорил ,че за по-евтината електроника е така,вземи си Нол,който струва колкото Ямахата ти и ще усетиш разликата,вярвай ми.Не го пиша за да споря,просто споделям.А и аз съм го написал в поста си....да си "ремонтираш" тона,което ти обясняваш с пример. :D.Вчера пращах на pit_kk един линк,в който съм записвал баса през пулт,само с активна електроника,записахме ей така с айфон и то с микрофона на ейпъла,та питайте го ,не се ли чува и т.н.Относно това дали съм прав или не,радвам се,че  сме на различни мнения,защото така нещата вървят напред,както се казва. 

Относно лампровия преамп - не съм писал китарен,така че,не знам защо реши,че такъв имам предвид.Само пускам линка и ви пиша,че почти всички навън записват с такъв - поне в гугъл и доста форуми така се твърди,та може и да е китарен-под прикритие  http://www.adesignsaudio.com/reddi-all-tube-direct-box.htm    :D

Редактирано от evernas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

1. Baby Thomas е писал "китарен преамп", защото вероятно е използвал такъв, а не защото ти си коментирал, че е китарен.

2. Споделянето на конкретни примери за това какъв звук си постигнал с някаква екзотична комбинация от устройства не помага особено, тъй като вариациите са прекалено много - нито твоят бас, нито пулта или централното ви озвучаване, нито пък вкусът ти и разбиранията за хубав звук са идентични с тези на grizzlogfob. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, използвах китарен преамп (фендъроподобен клийн канал), защото такъв имах. Така сме свирили и на концерт, колкото и да е хахаво (Ди Бокса също е китарен модел) и звучи много добре.

 

Ето в ТАЗИ тема съм пуснал семпли - само с Бери ДИ Бокса и след това с преампа включен между баса и него. За съжаление не съм записал само баса директно, но разлика определено има, особено при свирене на живо!

 

Пак казвам - за скъпи инструменти среден/висок клас с електроника за няколко стотин лева това може и да не е така. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.