Jump to content
Българският форум за музиканти

кубе


Recommended Posts

Та...четох доста из форума и видях доста теми като тази, но в никоя не ми стана ясно към какво да се насоча. Първо кубе...лимит- 200лв.

Първо да кажа, че живея в къща и съседите не ме притесняват много...

интересува ме като за първо кубе:

1. Колко вата ще са достатъчни?

2. Към каква марка да се насоча?

3. Кубето може и да е втора ръка, ако е запазено и звучи що годе добре.

4. Като го купя най-вероятно няма да го сменям поне 2-3 години.

5. Чичо ми(понеже и той е музикант) ми каза че 15-20-30 вата са прекалено малко и ми трябва поне едно 50W за хубав звук, но цените на този тип кубета са далеч над възможностите ми. Та това пак ме връща на първия въпрос xD.

Засега нямам парите, туку-що си купих китара от съфорумник(на който съм много благодарен) и мисля като за начало да я вържа към компа докато събера пари за това, което ще ми препоръчате (:

Благодаря за отделеното време! (=

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А то ако си мислиш, че сега от една тема ще ти се изяснят нещата... Всеки ще ти даде неговото си мнение, ама всеки човек е различен, и се кефи на различни неща. Аз бих ти дал, по-скоро, леки напътствия/съвети, никой според мен, неможе да ти каже - вземи точно ей това кубе, екстра е.

1. 30w за тези пари, ако е нещо втора ръка, ще са екстра. Също е хубаво да е със 12 инча спийъкър кубето.

2. Към марка, за която има добри отзиви.

3. Втора ръка, особено при този ограничен бюджет е правилният избор.

4. Абе, купи го ти с тази нагласа, че от сега ако мислиш вече за смяна...

5. Не знам на чичо ти музикалния вкус. Може да се кефи човека на 100 ватови класик маршали... Ама един начинаещ китарист, нито ще чуе тънката разлика между едно скъпо кубе и едно не чак толкова скъпо, но прилично направено, нито може да се разгърне в пълния потенциал на кубето. И си е излишно губене на пари де. На теб ти трябва нещо евтино, което да те кефи и на което да се научиш да свириш. Добрият китарист и на гадно кубе свири хубаво, лошият и на хубаво пак свири лишо. А и не знаеш дали няма да ти омръзне китарата след 2-3 месеца и да се чудиш какво да го правиш това скъпо кубе, което евентуално си бил си купил.

И още един съвет. Чети повечко от по-старите теми в раздела, обръщай внимание кой дава коментарите. Гледай клипчета в youtube примерно, има милиони със сръвнение на различни китари, кубета, ефекти. Стига желание и постоянство да има, много бързо ще ти се изяснят нещата.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първо да кажа, че свиря от 2 години г/д и едва ли за 2 месеца ще ми се изпари желанието (: следял съм форума доста и не спадам към онези, които искат най-хубавото за малко пари, че и да се научат да свирят за ден- два и ако не стане, да се откажат (= срещнах доста и разнообразни мнения и знам, че всеки си има мнение за W, марка и т.н. просто искам да разбера най-добрия вариант за тези пари (:

Благодаря за съветите Mairomaster. :thumbs_up: ориентирах се г/д

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже пред мен стои горе-долу същия въпрос, ще си позволя да споделя към какво съм се ориентирал аз. Смятам, че Пиви транстюб сериите и MG на Маршал са добри варианти. Аз лично предпочитам Маршала, но той е малко по скъп. Също като теб не съм притеснен от съседско присъствие, но не мисля да се влияя от мощноста на усилвателя. Разбира се ако имам възможност бих взел по мощна "машина", без това да ми е приоритед! Дано да съм помогнал! Поздрави и успех в избора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че никой, който задава подобен въпрос, не уточнява, от това, което съм прочел във форума досега, съм се убедил, че всеки начинаещ, търсещ кубе, всъщност има предвид евтино моделинг комбо, защото иска колкото може повече звуци за колкото може по-малко пари на едно място. А тези модели са дъвкани и предъвквани:

Fender Mustang

Roland Cube

Peavey Vypyr

Line6 Spider IV

Гледайте клипове в тубата, четете ревюта, последната стъпка е въпрос на лични предпочитания и моментно настроение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислих да не пиша, за да няма скандали, отново, но все пак се изпускат едни основни неща непобликувани от автора:

 

1. Какъв стил музика иска да свири? - за да се сведят до минимум предложенията! Кубе с ефекти!

2. Знае ли основните ефекти за какъв стил музика се използват? - За да знае кубето му с какви вградение ефекти да му се предложи!

3. От кой регион на държавата е за да бъде насочен към музикален магазин където да пробва на място и да "чуе" кубето?

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

30 вата???? Стига глупости бе хора, за вкъщи и 5 вата са напълно достатъчни. И то транзисторни. 30 вата е твърде много.

 

Бих ти препоръчал VOX DA5, Roland Cube серията или Fender Mustang 1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 50 стотинки на дребно:

 

Ако търсиш бърз начин да си прецакаш слуха взимай най-мощното кубе за бюджета си. Можеш да ползваш следните мои изводи:

12" говорител звучи по-добре от 6". Под 8" гледай да не падаш.

Лампа звучи по-добре за китара от транзистор. Една лампа в преампа също е вариант.

Моделиращо кубе за домашно свирене спестява пари и проблеми.

Домашното свирене не амортизира много техниката.

По-възрастните и улегнали музиканти пазят техниката по-добре от начинаещите.

Не е грях да си смениш след 6 месеца кубето с по-харесвано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още 20 стотинки на по 2 и 1 ...

За вкъщи 30 W са ти предостатъчни, та дори и 15. Чичо ти също е прав ама човека гледа от позиция , че ще свири с него и на сцена и ще надвиква барабани - иначе за по-добрия звук е прав.

Всяко кубе звукът му излиза чак когато е понатоварено - т.е. - усилено поне до 4-5-6. Едно 30 W усилено на 5 - определено няма да се търпи в стая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак да се обадя на слабо време ... докато не се чуе "нещо" на място и 1000 вата да му кажете, че са малко, то, съществото, наречено човешко, няма да вярва и ще иска още! Понеже не се докоснало до реалното, търси нещата във виртуалното!

 

За съжаление "колега" (аз не свиря) нещата не стават така когато става въпрос за избор на музикалана "екипировка" ... Разбирам вече да си взел нещо и да питаш как да го настроиш ... ДА! Става ... ама така на сляпо да играем дартс и да мятаме боб ... НЕ!

 

Неразбранов!

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето уважение към чичо ти, но просто явно не е наясно с конкретния случай. С 15-ватово хибридно кубе свиря на клубна сцена без никакъв проблем, никога не съм го усилвал повече от средата! Разбира се, е озвучено с микрофон, но във всички клубове е така. За вкъщи имам 5-ватово кубе с вграден атенюатор, чрез който може да работи и на 1.5 и на 0.5 вата. Винаги го ползвам на 0.5 вата и то не усилено докрай. Абсолютно достатъчно, за да ме чуват и на долния етаж :) Това е личният ми опит, поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Извинявам се за :offtopic-001: -а, ама колега 15W хибрид, дай марка и спецификации!

 

Fender Super Champ XD, с неоригинален говорител и 3 лампи. Какво точно те интересува?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислих да не пиша, за да няма скандали, отново, но все пак се изпускат едни основни неща непобликувани от автора:

 

1. Какъв стил музика иска да свири? - за да се сведят до минимум предложенията! Кубе с ефекти!

2. Знае ли основните ефекти за какъв стил музика се използват? - За да знае кубето му с какви вградение ефекти да му се предложи!

3. От кой регион на държавата е за да бъде насочен към музикален магазин където да пробва на място и да "чуе" кубето?

 

Поздрави!

Герги

 

1. Мисля да свиря от рок до не чак толкова твърд метЪл...пример: от най-известните на оръжия'&'рози, и сегашните на Слаш, доо Металика, Булет фор май валънтайн, Годсмак etc...и някоя друга по-безизвесна група (:

2. след като туку-що съм си взел ел. китара и не съм я вклучвал още никъде, направи си извода колко разбирам от ефекти...вярно чел съм малко в нета, но не е нищо по-специално като инфо (=

3. от Шумен съм(където има един единствен магазин за такива работи, и то с надути цени) и нямам път към Варна за да си взема оттам някое кубе...а за да отида специално за това ще ми излезе същото, като да си го купя от този магазин в Шумен (=

мисля, че отговорих на въпросите (: а за ватове и аз не искам да сабарям къщата, питам просто колко ще ми е достатъчно...защото нямам представа колко силно звучат 10-15-20-30W. Знам ще трябва да отида и да пробвам (=

И понеже не разбирам и нямам опит в озвучаване, жичкаджийство xD и т.н. питах точно за такива насочващи работи като

 

"12" говорител звучи по-добре от 6". Под 8" гледай да не падаш.

Лампа звучи по-добре за китара от транзистор. Една лампа в преампа също е вариант.

Моделиращо кубе за домашно свирене спестява пари и проблеми.

Домашното свирене не амортизира много техниката.

По-възрастните и улегнали музиканти пазят техниката по-добре от начинаещите." Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.