Jump to content
Българският форум за музиканти

"Напипване" на флажолет


Dark Skywalker

Recommended Posts

Наскоро ми направи впечатление, че на акустичната ми китара не се получаваха флажолетите на 12-то прагче, които като че ли бях успял да правя на електрическата. Със Showmaster-а номерът се получава, като задържам струната между 11-то и 12-то прагче -- горе-долу на мястото, на което бих я притиснал до грифа, ако искам да хвана съответната нота. Снощи установих съвсем случайно, че ако си преместя пръста точно над 12-то прагче, флажолетът се получава и... оттам започна чуденето.

 

-- Кой е "правилният" начин за поставяне на пръста при изпълняване на флажолет, т.е. дали е възприето да е над/преди съответното прагче или има характерни различия при отделните китари?

-- Може ли да приема, че бриджа на електрическата ми китара е настроен неправилно, понеже при нея флажолетът се чува при допир между 11-то и 12-то прагче, вместо точно над 12-то (което би трябвало да съвпада със средата на самата струна, ако си спомням правилно какво ми обясняваше един приятел)?

-- В крайна сметка, има ли значение цялата тази история, или да си свиря и да не се занимавам с глупости? ( :singer: )

 

Знам (какво знам... чувал/виждал съм) да се правят флажолети и на други прагчета освен 12-то, но аз не мога да ги нацеля -- явно поради това, че ми "бягат" струните на двете китари. Някой може ли да ми препоръча интересно четиво по въпроса?

 

Както винаги, благодаря предварително на отговорилите :cheers:

 

Edit: Правопис и граматика :singer:

Редактирано от Dark Skywalker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я най-добре си свири и не се занимавай с глупости,като си познаваш добре китарата няма да имаш проблеми.

Може и да бъда оплют за такива думи ,ама според мен така е най-добре :cheers::singer::singer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда най-добре е да си оплют :singer:

 

как да е :cheers:

 

ми значи на шоумастъра му е грешна интонацията идеята е флажонетът на 12то прагче и нотата на 12то прагче да са НАПЪЛНО еднакви. Ако флажонетът например е по-нисък от нотата на 12то прагче, трябва да помръднеш бриджа при съответната струна малко назад, за да се удължи струната и съответно да съвпаднат средата на струната и 12тото прагче... ама не забравяй преди да ръчкаш по бриджа да разхлабиш струните :singer:

между другото да не си сменял дебелината на струните? или просто китарата си беше така като я купи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако интонацията на китарата е добре настроена като удариш флажолет на 12-то прагче (задържаш с пръста точно над прагчето), звукът трябва да е абсолютно идентичен със звукът от струната натисната на 12-то прагче. Ако не е така - трябва да си настроиш интонацията на китарата - това става от бриджа/тремолото. Имаше някъде теми по въпроса, ако не намериш питай.

 

Това са така наречените естетвени флажолети. Когато пипнеш струната над 12-то прагче, дефакто я разделяш на две и 2-те и части (1-во до 12-то прагче и 12-то прагче до бриджа) започват да звучат с една октава по-високо от свободна струна.

 

Ето още някои натурални флажолети:

  • 12то прагче: октава над тона на свободната струна
  • 7-мо или 19то прагче: Октава плюс квинта над тона на свободната струна
  • 5-то или 24то прагче: Две октави над тона на свободната струна
  • 4-то, 9то или 16то прагче: Две октави плюс четири полутона над свободната струна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хм, това за интонацията някой ще трябва да ми го обясни, понеже не ми е ясно. Дебелината на струните не съм сменял, но смених струните, с които дойде китарата, с другия комплект (някакви Fender-ски 9-ки, не ми харесват особено, купил съм си няколко комплекта D'Addario и Dean Markley от чужбинско, ама по-нататък ще ги слагам, като проима смисъл...)

 

Edit: Видях и поста на niki123bg, благодаря за обяснението. Флажолетът на 12-то прагче съм си го обяснил сам защо се получава така като звучене, но с разбирането на термина "интонация" в контекста на китарите го закъсвам... Пращайте мат'ряли да чИта, да са обрЪзовам :cheers:

Редактирано от Dark Skywalker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, това за интонацията някой ще трябва да ми го обясни, понеже не ми е ясно. Дебелината на струните не съм сменял, но смених струните, с които дойде китарата, с другия комплект (някакви Fender-ски 9-ки, не ми харесват особено, купил съм си няколко комплекта D'Addario и Dean Markley от чужбинско, ама по-нататък ще ги слагам, като проима смисъл...)

 

Edit: Видях и поста на niki123bg, благодаря за обяснението. Флажолетът на 12-то прагче съм си го обяснил сам защо се получава така като звучене, но с разбирането на термина "интонация" в контекста на китарите го закъсвам... Пращайте мат'ряли да чИта, да са обрЪзовам :cheers:

Проблемът с настройката на интонацията идва от секциите на струнника. С завиване/развиване на болтчето отзад се преместеа секцията на дадената струна в посока към грифа или към струнника. Между секцията и самата основа има една пружинка която регулира. Ако интонацията ти не е наред трябва с отвертчица да коригираш за да започне 12-то прагче флаж да звучи точно с нотата на 12-та позция. Изисква малки играчка но така ше си оправиш интонацията и правилното звучене на китарата което се проверява най-точно с тунер а иначе чрез флажолетите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ще си поиграя довечера, само нека си изясня алгоритъма:

1. Охлабвам леко струната

2. Обтягам/отпускам винтчето на съответната секция според това колко "бяга" флажолетът от 12-то прагче

3. Настройвам струната с тунера

4. Проверявам звученето на флажолета

5. Ако нещо е избягало, повтарям 1÷4 колкото пъти е необходимо

 

А настройката на секциите на бриджа дали е характерна за китарата (т.е. следва да се извърши еднократно) или трябва да си играя всеки път като сменям струните?

 

 

Edit: P.S. А защо в крайна сметка акустичната китара с нейния фиксиран бридж си е напасната както трябва във фабриката и флажолетът си е на мястото, а електрическата дава възможности за бъзик и идва ненастроена? Какво може да се постигне чрез регулация на секциите, освен корекция на интонацията? :wall:

Редактирано от Dark Skywalker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си поиграя довечера, само нека си изясня алгоритъма:

1. Охлабвам леко струната

2. Обтягам/отпускам винтчето на съответната секция според това колко "бяга" флажолетът от 12-то прагче

3. Настройвам струната с тунера

4. Проверявам звученето на флажолета

5. Ако нещо е избягало, повтарям 1÷4 колкото пъти е необходимо

 

А настройката на секциите на бриджа дали е характерна за китарата (т.е. следва да се извърши еднократно) или трябва да си играя всеки път като сменям струните?

 

 

Edit: P.S. А защо в крайна сметка акустичната китара с нейния фиксиран бридж си е напасната както трябва във фабриката и флажолетът си е на мястото, а електрическата дава възможности за бъзик и идва ненастроена? Какво може да се постигне чрез регулация на секциите, освен корекция на интонацията? :wall:

Хахах много интересни въпроси поставяш.

 

1. Насройката на бридж-а се прави попринцип един път и не е наложителна когато сменяш размера на струните ( до колкото на мен ми се струва така. )

2. Защо трябва да си настройваш бридж-а. - попринцип от завода би трябвало да е настроена както височината на струните така и секциите на бридж-а защото там си ги замерват нещата. Това че на някой китари не е прецизно настроен е въпрос на късмет щото то е конфекция... серийно производство все пак.

3. Акустичните китари естествено фиксиран бридж ( само лютиер е способен да го регулира ) Там нещата стоят друго яче. При акустиката всичко е фиксирано докато при ел китарите има опции .. височина на струните от фингърборда и други настройки които изискват раздвижена конструкция на бридж-а. ( демек всичко можеш да базикаш. ) като почнеш от секциите и стигнеш до болт-а в грифа)

Всъшност наистина не знам дали трябва да си пренастройваш интонацията ка5о сложиш много по-дебели струни. Аз от 0.9 минах на 0.11 и не съм бутал секциите но ми звучат флажовете както требе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си поиграя довечера, само нека си изясня алгоритъма:

1. Охлабвам леко струната

2. Обтягам/отпускам винтчето на съответната секция според това колко "бяга" флажолетът от 12-то прагче

3. Настройвам струната с тунера

4. Проверявам звученето на флажолета

5. Ако нещо е избягало, повтарям 1÷4 колкото пъти е необходимо

Хахаха ... още един програмист :)

 

Колега, липсва ти добро условие за изход, иначе току виж си изпаднал в безкраен цикъл. Според мен алгоритъма трябва да се пренапише така:

 

5. Ако нещо е избягало и все още съм в настроение да се бъзикам, повтарям 1-4, в противен случай спирам да се занимавам с глупости и отивам да пия бира.

 

 

Сега по-сериозно. Така е както си го описал, но обтягането/отпускането не се прави с гадаене и хвърляне на боб, а се ползва правило. Аз бих подходил по следният начин:

 

1. Настройвам струната с тунер да е абсолютно вярна

2. Измервам и преценявам какво трябва да се направи - натискам на 12-то прагче и гледам тунера какво показва (независимо, че това е с 1 октава по-високо, повечето тунери ще го отчетат правилно).

 

Тук идва правилото:

Ако тонът е по-висок, тогава трябва да се отпусне струната от винтчето на бриджа (т.е. да се развие винтчето), в противен случай трябва да се обтегне от винтчето на бриджа.

 

Ако тона е перфектен и няма отклонение си отдъхвам и продължавам със следващата струна докато не се справя със всичките.

 

3. Натягам/отпускам винтчето без да се занимавам с отпускане или натягане на струната откъм ключовете - излишно усилие е - шансът да скъсаш струна от пренатягане по този начин е много малък, а след това така или иначе струната трябва да се пренастройва от ключа.

 

Защо трябва да се регулира ли - ами по много причини - една от които е именно смяната на дебелината на струните, измятане на грифа и т.н.

 

За акустичните китари и на мен винаги ми е било много чудно защо не са замислени с някаква регулируема конструкция, макар че съм виждал някои акустични китари, на които бялата пластмаса на магаренцето е заострена в единият си край и там котактува със струната, ако се завърти на 180 градуса предполагам ще се промени дължината на струната, но това ще е в рамките на 1 - 2 мм, което ми се струва малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук идва правилото:

Ако тонът е по-висок, тогава трябва да се отпусне струната от винтчето на бриджа (т.е. да се развие винтчето), в противен случай трябва да се обтегне от винтчето на бриджа.

Ам..когато тонът е по-висок, не трябва ли да затегнеш болта, така че бриджа да се измести по-далеч от грифа, разстоянието между съответното прагче и бриджа да стане по-голямо и респективно тонът да падне? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има една много хубава книжка - Joe Satriani Guitar Secrets

 

Там има графика на всичките флажолети по целия scale length (не само грифа). Това всъщност си е чиста физика, та тая картинка е много добра за тия като мен дето са мноооого зле със физиката. :)

Даже съм си я лепнал на стената.

 

Та ако ми попадне къде да я сканна, ще го направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има една много хубава книжка - Joe Satriani Guitar Secrets

 

Там има графика на всичките флажолети по целия scale length (не само грифа). Това всъщност си е чиста физика, та тая картинка е много добра за тия като мен дето са мноооого зле със физиката. :)

Даже съм си я лепнал на стената.

 

Та ако ми попадне къде да я сканна, ще го направя.

Е то щом има такива книжки къв е смисъла.. дай да затваряме форума той Сатриани си го е написал... ахахах :P

Сега сетриозно.. нека му се обясни на човека ( барем и аз го схвана ) а не да го препращаме към литературни съчинения. И без това темата за настройката на секциите малко хора я познават мен наското едно момче ( китарджийче ) ме пита абе тия болтчета що са направени да се разхлабват... тъй че е убаво да се знае за кво се разлабват джаджите.

Един приятел се побрка доакто си настрой интонацията на фретлесс баса наскоро ( може би щото му държах тона на клавира ам нямаше тунер наблизо )

Ползвйте тунер деца :) ако не искате след 20 минутно връткане на ключовете и болтчета...всичко да ви звучи фалшиво.... ида ви бръмчи тиквата. ( личен съвет ) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре е обяснено от Ники, но аз ще си позволя да добавя малко нагледни материали:

http://www.ibanez.com/support/manuals/

http://www.ibanez.com/support/howtos.asp

 

Дарки, дръпни си тия работи, не са много големи. Някои от нещата се повтарят в част от .пдф-ите, но пък всичко си е описано перфектно, а има и снимки. Да не ти дреме, че е за Айбънец - работи са всякакви китари!

 

П.П. А при смяна на размера на струните ТРЯБВА да се оправи интонацията наново...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук идва правилото:

Ако тонът е по-висок, тогава трябва да се отпусне струната от винтчето на бриджа (т.е. да се развие винтчето), в противен случай трябва да се обтегне от винтчето на бриджа.

Ам..когато тонът е по-висок, не трябва ли да затегнеш болта, така че бриджа да се измести по-далеч от грифа, разстоянието между съответното прагче и бриджа да стане по-голямо и респективно тонът да падне? :)

Охх.. спя...

 

Мерси за поправката - точно така - ако е по-висок трябва да се отпусне струната - т.е. да стане по-дълга, но това става като се натегне винтчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.