Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ


Zstefanov

Recommended Posts

^ :offtopic-001: А защо да не прочете и малко литература по въпроса??? ultramega, Уважам те за това, което правиш като музикант и съфорумник, но как би отговорил ако прочетеш само първия пост, без да прочетеш после насоките надолу. Понякога си позволявам да хвърлям боб, понякога пренебрегвам ... но след всичко изписано да "критикуваш" ...

 

Поздрави!

Герги

А защо да чете литература за нещо подобно? Аз още от първия пост схванах всичко и бях готов да отговоря, но прочетох до последния ти пост за да видя още колко ще се правиш, че не разбираш(дано да е така между другото, защото в противен случай...). Освен това изказвания от сорта на това, че да прекараш часове в овладяването на един акорд е загуба на време, никак не подхождат на човек, който се обажда във всяка тема на новобранец с изключително менторски тон.

 

Към автора на темата: Научи се да отсяваш важното от "другото". Това, че прекарваш много време в усвояване на нещо подобно е похвално(за разлика от г-н Георги Тотев, всеки по-напреднал инструменталист(включително в този форум) ще ти потвърди, че високо ниво на техника на свиренето се постига с перфектно отработване на всеки детайл. Подобни основни техники са в началото на списъка). Това, че наблюдаваш как го правят другите и !!мислейки!!(а не просто копирайки) се опитваш да го инкорпорираш в свиренето си е похвално.

 

Искам да те попитам - ти искаш да звучи и първа струна и това не ти се получава ли?

Защото можеш да свириш въпросната форма и без първа струна - имаш всички интервали за да се получи желания акорд.

Опитай така - с първи пръст не опитвай да притиснеш всички струни, а само пета, а с четвърти натискай втора, трета и четвърта, а първа само леко я докосвай, колкото да я заглушиш

Ако пък правиш така и още не ти се получава - на прав път си, просто трябва практика :)

 

поздрави

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

checho : Радвам се, че си ме разбрал. Ами не аз нямам проблем смисъл в началото ми звучеха само 5,4,3 и 2 струна ама усещам, че още 2 дена и ще си го правя перфектно, защото безименния ми пръст е много гъвкав. И аз така си мислех имам 4 тона и акорда си звучи добре, но би било още по-добре да си звучат всички струни. А относно копирането... никога не съм искал да стана "китарист", които се води такъв само по таблатури и няколко песни ;) . Просто се замислих, че така може да ми е по-лесно и си поговорих с учитела и той каза, че няма никакъв проблем стига да си звучи акорда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една последна реплика по темата и приключвам! Първо не знам къде съм се държал менторски, всеки си има мнение, дори и грешно! Второ никъде не съм казал, че е загуба на време да се тренира един акорд до пълното му осъваршенстване:

 

Упражнения, упражнения и пак упражнения. Ако искаш да го хванеш отпървия път ... нема да стане. Виж това, не знам колко е правилно но все пак може и да помогне, поразтърси се за гимнастика за пръсти.

 

И заради тоз пуст акорд ще си загубиш два часа във форума и два часа да го хванеш, вместо да си упражняваш "елементарните"

 

Рано или късно ще му дойде времето на тоз акорд, и когато пръстетата са добре тренирани няма да има проблем, но всеки с техниката си, щом е решил да го хваща с безименния.

 

Трето за литературата споменах само и единствено да има предства как се строят акорди и аджеба защо пръстите са точно на това прагче - кореспондиращо на съответен тон, освен ако вече не му е преподадено от учителя му по китара.

 

Не съм пророк, че да знам, че е ходило момчето на уроци. И последно, явно само checho го е разбрал от първия пост какво иска да каже, защото след консултация с няколко приятели, занимаващи се с музика (не казвам музиканти нарочно) се пулиха и чудеха, аджеба какво е туй животно "До диез от втора форма тоест от Ла" ...

 

Поздрави!

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не смятам да се заяждам, но все пак си погледни последните няколко мнения още веднъж, кой знае, може да видиш нещо различно

 

Нещо обаче ме тревожи - първо беше само ти, а сега и приятелите ти(които се занимават също с музика), не се досетихте, че когато начинаещ китарист, който още се учи да хваща акорди, каже "втора форма, т.е. от ла", има предвид акорд с основен тон на пета струна(да обяснявам ли първа форма кое е?)...

 

 

Както и да е, щом Зстефанов вече няма притеснения да свири така акорда, остават само многото упражнения :)

Ще добавя още един аргумент в полза на тази "пръстовка" - кутрето ти ще остава свободно и с него ще можеш да "украсяваш" акорда, да хващаш интересни нови акорди(нещо, което по начина с трите пръста трудно ще стане). В добавка на това, че явно ти е по-лесно и естествено да правиш така - не се замисляй повече :)

 

успех

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Извинявай ама съм тъп(не съм виновен аз, явно са ме правили на тъпо място), но би ли обяснил кое е първа форма, ако може и трети разряд(на лично също става).

Към питащия, така зададен въпрос не подобава на човек взел повече от два урока.И в крайна сметка за какво ти е учител, като и без това питаш тук?

П.П.Съжалявам за коментара, но глупостите по темата ми се сториха твърде малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста търсих и такава тема не намерих. Проблемът ми е, че като ми се налага да свиря акорди като До диез от втора форма тоест от Ла (където има 3 пръста в едно прагче) и ми е доста трудно да ги хвана (направо не ми се побират пръстите). За това реших да се науча да хващам и 3те струни със безименния пръст. Та ако има някой, който свири по този начин ако може да помогне да ускоря процеса. Благодаря предварително.

Е какъв е проблема -и аз ги ловя така ,важното е да имаш чисто тоноизвличане,като посвириш повечко ще се сетиш,че основния акорд може и само с показалец да се хваща на 2,3,4 струни и с останалите украсяваш..примери - дедо Кийт от стоунсите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.