Jump to content
Българският форум за музиканти

Squier, Cort Или Tyme


BPEMETO

Recommended Posts

Колкото и да се мъча ( може би лютиер може да я нагласи ), но или свободната струна е вярна и всички останали са изменени или като настроя 12тото прагче, другите са верни, но свободната е по-ниска.

 

Сега ми направи впечатление нещо - при правилна свободна струна, останалите са точни, само ако си слагам пръста НА САМАТА пластинка, а не между две или по-близо до нея. Тази информация може ли да помогне за решаването на проблема по някакъв начин ?

 

Странно е това което казваш, да не би да си с по-веисоки прагчета (jumbo подобни), въпреки че squier мисля че не ги правят с такива и да натискаш прекалено силно между прагчетата, като така допълнително опъваш струната и вдигаш съответната нота.

Според мен трябва да послушал колегата kolio_k, че знае много, даже повече от много и да си направиш настройка на височината на струните, настройка на тръсрода, запиляване на каналчетата на нъта ако е необходимо, след това интонация и да видиш как ще е. Ако не си сигурен че можеш да направиш всички неща сам, а някои като запиляването на каналчетата на нъта си е тръдно да го направи сам човек без нужните инструменти, не е зле да я занесеш китарата на човек който разбира.

Аз с времето доста клипчета за настройки съм гледал, чел съм в интернет и бих казал че си правя всички настройки на китарата сам, сравнително добре. Височината на струните можеш да измериш като примерно на квадратно картонче с прави рабове, с помощта на линийки около единия ъгъл успоредно на едната страна нанесеш деления през един милиметър (3-4 деления са напълно достатъчни). Меренето на височината нестава по принцип с обикновена линийка, тъй като деленията не започват от самия край на линийката, а малко по-навътре. Маркирането на деленията върху картончето най-лесно и точно според мен става с дупчене с пергел. Зависи колко ти е точно окото, но би трябвало да можеш да постигнеш точност до 2/10 от милиметъра, по голяма точност не ти е много нужна. Самото измерване след това с картончето става, като го сложиш да легне на прагчетата до съответната струна, така че деленията да са над 12 прагче. За 6 струна височина от порядъка на 2мм е прилична да кажем. За първа струна 1.5-1.6 мм е добре. И малко по-висок да ти е екшън не е страшно.

Запиляването на каналчетата на нъта, поради липса на инструменти, съм правил по доста селски начин - използвайки стари струни или дори тези които са на китарата. Не го препоръчвам особено, но при липса на друга алтернатива става за отбий номер :P. Там обаче трябва да се внимава, че ако се изпилят прекалено много, започва да дава бъз на 1-5 прагче. Най-добре не си играй сам със запиляването на нъта (а може и да няма нужда при твоята китара де). Замерването за определяне дълбочината на каналчетата се прави като се измери височината на струните на 1-во прагва, препоръчват го да е 0.5-0.7мм., но е малко трудно да си го измериш точно с картончето.

Тръсрода ти представлява един метален шиш в грифа и регулира извивката на грифа. Дали има нужда от настройка се определя като натиснеш струната да опре в първо и 17-то прагче и гледаш колко разстояние остава между същата струна и 7-мо прагче. Трябва да е около 0.25 мм., тоест доста малко. Ако струната се допира в 7-мо прагче, т.е. разстоянието е 0, тръдрода е прекалено натегнат и има опасност да имаш бъз на 5-14 прагче. Ако разтоянието е доста голямо, на съответните прагчета екшъна ти идва много голям. Тръсрода се регулира със ключ шестограм, правят се на малки стъпки корекциите (от по 1/8 оборот примерно) и се прави ново замерване след всяка настройка. Затягането (по часовниковата стрелка) води до изправяне на грифа и дори усукването му назад, а отхлабването води до исвиването на грифа напред и добиване на по-лъкообразна форма.

Можеш да направиш някои измервания и да ги постнеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Утре ще направя измервания, че сега не мога да намеря нито една линийка у нас.

 

Направих 2 клипчета с китарата и тунера, за да се види тази промяна в тона.

 

Тук на едно и също място между две прагчета, първо свиря с МИНИМАЛЕН натиск, а после с повече натиск и се вижда колко голяма разлика има. С акустичната ми китара, колкото и силно да натискам такава разлика изобщо няма.

 

Нормално ли е това при електрическите китари ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=0_lwxlnbJgA

 

 

На това клипче показвам цялата "Е" нота с МИНИМАЛЕН натиск, където си трябва - между прагчетата. Проблемът е, че не мога да свиря дори малко по-бързо без да прилагам повече натиск и съответно тона се изменя с 15-25% и всичко звучи фалшиво.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2OD_JefrRpM

 

 

Струните ли са прекалено меки в крайна сметка и заради това да се получава така ? Между другото прагчетата ми направи впечатление, че не са прави като на акустичната ми китара, ами са извити ... дъговидни почти ... особено нагоре към болтчетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да ти даде такава разлика трябва да натискаш наистина изключително силно, което е крайно ненужно. Трябва да се прилага толкова натиск, колкото да не се появява бъз (дрънченето на струната когато не си натиснал достатачно силно). Може би, ако на акустичната ти китара екшъна е бил доста висок и струните са били дебелички, от там си свикнал да натискаш по-здраво, което е от една страна хубаво че са ти заякнали ръцете и са ти свикнали пръстите със струните. С повече свирене и упражнения ще свикнеш да не започваш да натискаш така силно с увеличаване на скоростта. Също обикновено при начинаещите се наблюдава и вдървяване на дясната ръка при опит за увеличаване на скоростта, друго нещо което се изглажда с времето.

По принцип е добре да се хваща струната максимално близо до даденото прагче, но не върху него защото ако малка част от пръста ти отиде след прагчето, започва да заглушава тона. Тъй като нямаш още много опит с китарата, не се стреми чак толкова близо до прагчето да хващаш, че повече се бърка така, но можеш да гледаш пръста ти да е между средата между 2 прагчета и даденото прагче.

А що се касае до интонацията, доста добра ти е от това което се вижда на клиповете. Чак на 12-то прагче започва да мърда по-осезаемо, но в зависимост какво свириш, по-горните прагчета на 6-та струна няма да ги използваш чак толкова често.

За извивката на прагчетата, ако съм разбрал какво имаш предвид, това е радиуса на грифа, направен е така за по-удобно свирене, по принцип електрическите китари са така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво е Squier - чето, Bullet или Affinity? Дрънни някой акорд да чуем. И според мен вярвай повече на слуха си. Не мисля че китарата ти е лоша, дай на някой да ти изсвири нещо на нея и ако има нужда я занеси на сетъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На твое място аз бих си взел скуайер-а.Един приятел има такава и не зву4и зле,но също така зависи и какъв е скуайер-а,за който говориш

Редактирано от jaggerjack
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще публикувам клипче с китарата и това как точно звучи, за да кажете дали в крайна сметка има нещо нередно или цялата тази история около фалшивите ноти е била само, защото съм натискал повечко струните. Акустичната ми китара наистина има голямо разстояние между струните и прагчетата и от там явно съм свикнал да прилагам повече натиск. В сряда ще си взимам Fender Mustang 1 и ще кача клипче с него и китара, за да се види в крайна сметка тя ли е чепата или аз. : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Утре ще направя измервания, че сега не мога да намеря нито една линийка у нас.

 

Направих 2 клипчета с китарата и тунера, за да се види тази промяна в тона.

 

Тук на едно и също място между две прагчета, първо свиря с МИНИМАЛЕН натиск, а после с повече натиск и се вижда колко голяма разлика има. С акустичната ми китара, колкото и силно да натискам такава разлика изобщо няма.

 

Нормално ли е това при електрическите китари ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=0_lwxlnbJgA

 

 

На това клипче показвам цялата "Е" нота с МИНИМАЛЕН натиск, където си трябва - между прагчетата. Проблемът е, че не мога да свиря дори малко по-бързо без да прилагам повече натиск и съответно тона се изменя с 15-25% и всичко звучи фалшиво.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2OD_JefrRpM

 

 

Струните ли са прекалено меки в крайна сметка и заради това да се получава така ? Между другото прагчетата ми направи впечатление, че не са прави като на акустичната ми китара, ами са извити ... дъговидни почти ... особено нагоре към болтчетата.

 

 

 

 

нормално е да ти се повишава тона които свириш при повече натиск,защото първо:струните за ел китара са стоманени и по еластични,докато при акустичните по често са хром-фосфор , а и при тях дебелините са различни,а за разликата на звука при класическа китара с найлонови струни няма нужда дори да се споменава ,тя е очевадна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..при електрическите китари няма нужда от такъв натиск който е нужен при акустичните,там почти всичко което може да се свири става лесно,имам впредвид точно тремолото,вибратото,слайдът акорди с баре,скалите и много други неща които трудно излизат при акустичните китарки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.