Jump to content
Българският форум за музиканти

Батериите При Басовете С Активни Адаптери


vinis

Recommended Posts

Привет,имам един въпрос за хората,които ползват активни адаптери.Аз имам бас с два активни адаптери,но сфиря само на единия.Въпроса ми е през колко време се сменя батерията,защото аз не съм е сменял повече от година и имали опастност баса да се повреди ако батерията стои дълго време без да се сменя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма правило за точен период м/у подмяната на батериите. Обикновено се мерят и така се определя състоянието им.

Ако батерията е някаква калпава има малка вероятност да изтече и да направи малка беля. 9 волтова през последните 20 години изтекла не съм виждал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Аз съм виждал, но проблема е само козметичен. На въпроса, щом батерията кара дълго значи е хубава и електрониката на баса е наред. Притеснявай се при обратния вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препорка на производителя (Ibanez в моя случай) е да се вади батерията, ако китарата не се използва дълго време (каквото и да означава "дълго време"). Нищо не пише за профилактична подмяна.

 

Така че жули яко и се не бой! :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Суичът нищо не означава - на мен ми се е случвало при бас, с активна електронка и суич да ми падне батерията (неква за 7лв) за две седмици, понеже държах кабела вътре, а суича на оф и смятах, че всичко е ок :)

 

Относно смяната - добре е да има батерии за репетиции и батерии за концерт, което се ползват само на концерт и после се слагат тези за репетиции. След известно време концертните батерии стават такива за репетиция - просто не мога да си позволя да "изгасна" на сцена :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^А изгасването става най-често на сцената, поне при мен винаги е било така, най-сигурният начин е с изключването на жака...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам зависи и тоя "суич" какво точно "суичва"... ;)

 

Щото и тук има "суич", ама той не "суичва" ОН/ОФФ активната електроника:

 

EQBIIIS.jpg

 

Най-сигурната работа наистина е вадене на кабела.

 

 

Апропо, някой да има схема или да знае с точност как е имплементирано автоматичното включване/изключване на активната електроника в буксата на жака? Замислям се дали няма начин да се модифицира някой кабел, т.е. да му се внедри такъв ключ, който да изключва (наистина!) веригата към батерията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^В моя случай превключваше активен/пасивен режим.

 

Не разбрах въпроса за кабела?

 

П.П.:

Ако се кефиш на суичове, виж в тази тема колко много има ;)

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=63351&st=0&p=463156&hl=%F4%E5%F0%E0%F0%E8&fromsearch=1entry463156

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taкъв превключвател може да се направи сравнително лесно, просто се поставя едно ключе на единият от проводниците от батерията. Аз не бих си дупчил инструмента за такава "екстра" обаче.

 

Иначе, превключвателят активен/пасивен (много полезен между другото) явно не е изключвал захранването от предусилвателя в случая описан по-горе.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам зависи и тоя "суич" какво точно "суичва"... :thumbs_up:

 

Щото и тук има "суич", ама той не "суичва" ОН/ОФФ активната електроника:

 

EQBIIIS.jpg

 

Най-сигурната работа наистина е вадене на кабела.

 

 

Апропо, някой да има схема или да знае с точност как е имплементирано автоматичното включване/изключване на активната електроника в буксата на жака? Замислям се дали няма начин да се модифицира някой кабел, т.е. да му се внедри такъв ключ, който да изключва (наистина!) веригата към батерията?

Твоя човек се подвизава тук под ника temerut, свържи се с него!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апропо, някой да има схема или да знае с точност как е имплементирано автоматичното включване/изключване на активната електроника в буксата на жака? Замислям се дали няма начин да се модифицира някой кабел, т.е. да му се внедри такъв ключ, който да изключва (наистина!) веригата към батерията?

 

Апропо схемата е класическа. Ползва се стерео женски жак. Минусът на батерията се свързва към средния активен край. При включване на китарния моно жак неговата маса (корпусът) свързват онзи среден активен край към масата на женския жак и така захранва активната електроника.

 

Ако желаеш да модифицираш кабел слагаш му стерео мъжки жак с ключе между средния (близкия до масата) активен и масата. Останалото е стандартно.

 

На практика ваденето на жака е достатъчно сигурно решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен едно ЦК кюче на + на bat. е по-удобно от намаляване на volumeто, камоли дърпане на кабела.Не става дума само за живота на батерията,ами и бързо изчезване. :thumbs_up:

 

 

 

ПП.Зависи от талпата де,дали ше модваш или не би.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен едно ЦК кюче на + на bat. е по-удобно от намаляване на volumeто, камоли дърпане на кабела.Не става дума само за живота на батерията,ами и бързо изчезване. :thumbs_up:

 

 

 

ПП.Зависи от талпата де,дали ше модваш или не би.

А самата батерия съм много съглсен каква е.Верно е едни 1год. други 2седмици.

Най-доволен съм от бат."МАРТА" ;)

varta де.

Редактирано от BLj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен има някаква слаба връзка и понякога като натисна капачето на кутииката за батерията и изключва цалата история защото и на моя бас включването на активната електроника става когато се вкара жака. Та бих искал да попитам има ли различни модели кутийки за батерии - да взема да я сменя тази направо и такива при които ваденето на батерията е по-лесно. Някъде из нета май бях виждал такива при които батериите се поставят в някаква рамака на капака ... Уф ама че ми е трудно да го обясня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.