Jump to content
Българският форум за музиканти

Лак при китарите и отношението му към звука!


bulby

Recommended Posts

Добре направените разцепват. :) Тези направени от "каквото ми падне"... са друга тема.

 

Мисля, че се отклонихме доста от основния въпрос... за дупките. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както един китарист, който преди няколко дни разцепи българската сцена от свирня, каза в едно интервю! "Всичко е в ръцете" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Инспириран от една подтема в темата реших да отворя такава отделно за лаковото покритие на електрическите китари.

 

На мен са ми известни три вида лак. Полиестерен, Нитроцелулозен (доста податлив на времето и най-неустойчив от 3те вида), полиуретанов. Към това добявам и китари на които телата не са лакирани! Значи имаме 4 варианта, Кой, Защо, И Как? ;)

 

Това което бих се радвал някой да сподели е: има ли наистина разлика в звуково отношение. Чувал съм легенди, че лака е тайната на скъпите цигулки.... и е много важна част от редица акустични интрументи.

 

предварително Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна не съм писал във форума, но скоро се бях зачел по подобни теми и стигнах до извод, че нещата по веригата усилвател, ефекти, адаптери, гриф, дърво на тялото, имат далеч по-голямо влияние за звука на електрическата китара. Едва след като другите неща са ми безкомпромисни бих се замислил за това с какъв лак ми е китарата. Изобщо в търсенето на по-добър звук хората са склонни да прекаляват :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах Кремона (китара, с двата хъмбъкера), с много дебел лак (не знам как се водеше, но давам пример с нея, понеже нали е "нисък клас", а резултатът беше повече от чувствителен), който махнах.

Звукът се отпуши (извинявам се за "вокалния" израз :)) и всичко стана много кристално. Невероятно дори :)

Може би звучи абсурдно, но щом ми е направило впечатление преди 11-12 години и го помня още, явно има нещо.

 

Един приятел се хвалеше, след като махна лака на страта си и сложи нитроцелуозен с нещо подобно :D

(Кремоната я оставих без никакъв лак.)

 

От друга страна, подозирам/чувствам, че ако махна супер дебелия лак от хонера си В2В (без глава и тяло), звукът няма да стане по-добър...

Мисля си, че и ако лакирам дебело НК-то (7-струнно чудовище-бас, със съвсем тънък, прозрачен лак в момента - все едно няма никакъв) звукът ще се съсипе...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към това добявам и китари на които телата не са лакирани!

Само съм чувал за такива, а ми е любопитно. Някой може ли да каже нещо повече по въпроса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Наскоро се продаваше във форума един телекастър със свален лак. Но не знам доколко е практично това и как би изглеждала една такава китара след години употреба.

 

Аз лично, както вече писах, съм почитател на нитроцелулозния лак и съм решил ако ще купувам още китари от висок клас те задължително да са с такъв. Основната причина е, че съм фен на винтидж визията и усещане на един инструмент, в последно време изобщо не ми допадат инструменти с лъскав и дебел като стъкло лак. За разлики в звука е много спорна темата - за мен я има, обаче тя е във фините нюанси и със сигурност не се усеща ако се свири само със здраво набримчен хай-гейн и компресия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нитроцелулозният ми харесва повече. Напомня ми за класическите инструменти, с които съм свирил. И миризмата му ми харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също като булби и ЛК съм фен на Нитроцелулозният! При мен обаче е субективно просто по ме кефи на вид.

Много хора говорят за акустика в електрическите китари и колко е важна тя. Е ако наистина е важна значи лака би трябвало да има значение, тъй като е един от основните компоненти при акустичните китари и други струнни инструменти. Ясно е също, че колкото по-висок е аутпута на адаптерите толкова по-малко значение има всичко останало :cheers2:

Да разбира се това са дреболий и едва ли някой би гу чул на живо както отбелязаха някой от колегите, И при все това е много интересна тема за дискусия.

Редактирано от Stivy_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече темата бе дискутирана в изработка и ремонт. Един лютиер настояваше(всъщност не дефинира какво точно настоява), че е правил опити с различни лакове и не намира разлика, докато друг лютиер настояваше, че е правил такива опити и има осезаема разлика. Трети човек каза, че е правил подобни експериметнии намира разлика.

Мненията се различават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.