Jump to content
Българският форум за музиканти

Dr.boogie- криви малко!


Recommended Posts

Здравейте!

Най- после се снабдих с транзистори J201 и имах намерението да завърша започнатият преди повече от година дисторшън, но нещо не се получи както трябва! Още като направих платката сложих транзистори BF245, но кривенето беше твърде малко, по- скоро като на бустър- овърдрайв, което отдадох на транзисторите. След това от една верига магазини за ел. компоненти в Пловдив си купих 2sk117, но се оказаха пълни ментаци, и сега когато най- после се снабдих от Farnel с J201 се оказа, че и с тях звука не е това, което трябва да бъде!

Сменях места на транзисторите, пробвах на различни напрежения- 9в.; 12в.; 17в., взимах изход от всяко едно стъпало на схемата. До 3-тото е о.к. , но след Т4 започва да реже ниските нива ( тонът не отзвучава плавно, а бива прекъснат при дадено ниво), което е адски дразнещо, а на всичкото отгоре кривоча е далече по- малко от очаквания (просто няма нищо общо с главоотрезната тресня, която слушах по семплите на този ефект). Отклонения от стойности на елементи почти няма и те са наистина минимални.

Мерих напреженията м/у гейта и сорса на всички транзистори J201- всички са в границата от 0.67- 0.82.

Някой ако има някаква идея защо се получава така, нека помага, схемата съм я проверил доста пъти, мисля че нямам грешка в монтажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за напрежението м/у гейта и сорса при дрейнов ток <10uА, иначе настройката на преднапреженията Uзахр./2 ми беше първата работа при оживяването на схемата, но не е там проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами промени биаса на всяко стъпало да отпушва максимално, като почнеш от последното напред.За ориентир ползвай микрофония от китарата ти - колкото по-силна по-добре.

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами там от кадето е схемата има разяснения и съвети от хора,които са го правили вече.Споменават за джъмпери за кондензатори,които се елиминират и тн.Виж там мисля че ще ти помогнат.Ако трябва пиши и в форума им.Гледам че за този ефект доста пишат изглежда е проблемен.

 

Успех

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за напрежението м/у гейта и сорса при дрейнов ток

 

Ами, J201 имат отсечка около 0.6V и Idss около 600uA.

Можеш да измериш какъв дрейнов ток на покой се получава.

Обикновено може да се коригира с тример или съпротивлението в сорса(с което се мени тока на покой), или тримера е в дрейна(при даден ток на покой мениш напрежението на дрейна). Поиграй си и виж.. можеш и да прослушаш схемата стъпало по стъпало.

Транзисторите, които си купил не са менте - нито тези, нито предишните. Просто имат различни параметри, а отделно параметрите на всеки екземпляр се различават, в някои случаи с до 50%. Накратко - при J201, когато гейта е по-отрицателен от сорса с около 0.6V, дрейнов ток престава да тече.

Когато напрежението на гейта е равно на напрежението на сорса, тока е максинален и се нарича Idss и е около 0.6mA. като мениш напрежението между гейта и сорса (Ugs) в границите от около -0.6 до 0V, тока ще расте от 0 до около 0.6мА. Ако гейта стане по-положителен от сорса, тогава ще започне да протича ток през гейта към дрейна, което е нежелателно. Накратко - провери си транзисторите, може да си направиш уредче с потенциометър и 2 мултицета, с които да си свалиш точка по точка кривата Ugs/Id. Инче както ти кзах, променяйки Ugs мениш тока на покой, a променяйки дрейновото съпротивление Ud мениш напрежението на дрейна без да мениш тока на покой(освен ако не увеличиш дрейновото съпротивление толкова, че да влезеш в режим на насищане).

 

Ето картинка.

idvgs.jpg

 

Тя се отнася за друг транзистор, но принципа е същия, просто при J201 транзистора се запушва при Ugs не -4, а -0.6V, а Idss не е 14, а 0.6mA.

От измерената крива на конкретния транзистор можеш да получиш колко ще ти е Id при даден Ugs, а като имаш Id, можеш да изчислиш какъв пад на напрежение ще имаш върху Rd, съответно какво ще е напрежението в дрейна. Стига Rd да не е твърде голямо(транзистора да иска да издърпа по-голям ток, отколкото може да премине през Rd при даденото захранващо напрежение), настройвайки Rd ще получиш желания резултат, а именно - на дрейна да имаш около половината захранващо напрежение при липса на входен сигнал. Полевите транситори работят така, че ако не са в режим на насищане, дърпат един и същи ток на покой, без значение какво е напрежението на дрейна. Ако в конкретната схема Ugs е такова, че дрейновия ток е примерно 100 микроампера, дрейна ще дърпа точно 100 микроампера от захранването, без значение дали дрейна е свързан направо към захранването или има съпротивление в драйна. В режим на насищане ще влезе тогава, когато съпротивлението в дрейна е твърде голямо и не позволява през него да протекат 100 микромапера. Функцията на съпротивлението в дрейна(Rd) е да превръща тока, който дрейна дърпа, в напрежение, което има смисъл, тъй като следващото стъпало се управлява с напрежение. Надявам се, че ти помогнах.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно утре вечер ще имам време да почовъркам още малко по схемата и да я постна, че в момента съм на бач. Ще "поразбутам" сорсовите резистори да видим дали не е в тях проблема, явно някой от транзисторите не е в подходящия режим.

На всеки транзистор (без буфера) съм подавал сигнал поотделно и звукът на изхода на всеки си е о.к. (след настройка на преднапрежението). След това тествах стъпало Т1+Т2, Т1+Т2+Т3 и т.н. и до Т3 си е о.к., но след Т4 всичко се сго... разваля се...

Ако пак нищо не се получи ще правя установка и ще свалям параметри (всъщност имам такава за напр. на отсечка, трябва само да я доработя да мери и Idss) и по тях ще пресметна резисторите, но честно казано не ми се навлизаше чак в такива подробности. Мисля, че в runoffgroove имаше готов калкулатор ще потърся пак, ще почовъркам още малко и ще се похваля/ оплача тук.

Благодаря на всички за съветите и на Евтим за изчерпателното инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eдинственият транзистор, който има някаква връзка по прав ток с друг транзистор(ако схемата е същата) е петият транзистор.

Друг вариант е някой от компонентите да е повреден или да има ресетократно по-голяма/по-малка стойност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да премахнеш Т5, и тогава виж какво излиза на D, Т4. Също на S, Т4. Там ще се разбере дали има проблем с кондензатора. Може да се окаже грешка в ориентирането на Т5 или дефект в него, което да води до неправилно натоварване на Т4. Дай стойностите на напреженията на S, D T4. И не мери на G, защото променяш режима/нивото с влиянието на DMM. Предполагам, че не си с аналогов уред, но ако си, той влияе още повече.

Така ще може да се ориентираме все пак, какво е положението около Т4.

Имаш ли с какво да подаваш стабилен сигнал? Например тонгенератор? И нещо с което да измериш нивото на сигнала в отделните точки на схемата?(миливолтметър). С евтин DMM няма да стане. Необходимо е да се определят коефициентите на усилване на всяко стъпало от Т1 до Т4/Т5 и след тонконтрола. За тази цел е добро решение това, което си споменал - да се подава сигнал на всяко стъпало поотделно. Но предното трябва да се отдели, за да не влие! Нивото на сигнала трябва да е толкова, че да не навлиза стъпалото, което се мери в режим на ограничение. Иначе няма да е вярно измерването.

Дай стойностите на подаденото звуково напрежение на входа и полученото на изхода на всяко стъпало. Работи с честоти от обхвата на китарата - например 80Hz до 800Hz. 200-400 e добре.Така резултатите ще са меродавни.

Доста се събра за домашно, дано се справиш с всичко.

ПП. Ако работиш с осцилоскоп, дай картинки, за да се види сигнала. Може и от това да се открие нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че може да ползваш и осцилоскоп/генератор - саунд карта. За съжаление, това няма да ти позволи да видиш напреженията, защото звуковите карти имат входни кондензатори, които правят невъзможно измерването на прав ток, но можеш да видиш променливотокова осцилограма на 440 херца, примерно. Можеш от саундкартата да си пуснеш тестов сигнал, а на входовете да вземеш сигнали от разни точки в схемата и да ги наблюдаваш.

Разбира се, трябва да си направиш буфери(примерно с операционни усилватели с JFET входове) и да им настройш усилването така, че при 9Vpp синусоида, саунд картата да не навлиза в ограничение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

http://www.runoffgroove.com/fetzervalve.html

От тук взех схемата за установката за снемане параметрите Vp и Idss на транзисторите. След като ги снех чрез дадения по- долу калкулатор установих, че сорсовите резистори в отделните стъпала трябва да са със стйности м/у 1-1.2 кОма при стойности 1.8 кОма в схемата. Намалих ги на 1.2, а на стъпалото с 3.9 кОма го свалих на 3.3к. Настроих тримерите първо на слух по указанията на Марин, след това ги настроих и с волтметър Ud=Uзахр/2. Сега има гейн колкото искаш, че и още, но средите и високите отидоха по ангелите. Мно-о-о-го бас и малко среди и високи. Това още преди тонконтрола. След него е малко по- добре, но звукът е все едно излиза от гроб. Имах останал един брой 2sk117а и го сложих на входа- звукът малко се поизбистри, но не е това, което трябва да е. Да не говорим за едни хъркащи звуци, които излизат при допирна струните, когато гейна е в повече!

Това беше лошата новина. Хубавата е, че подкарах един друг дисторшън с полеваци - симулация на триодно ограничение:http://www.rusblues.ru/php/index.php

Тук също има калкулатор, който бях ползвал по- рано, но бях премерил само Vp на транзисторите (2sk117a), а за Idss бях приел приблизителни стойности, взаимствани от други типове транзистори. Оказа се, че тези транзистори при Vp=0.7-0.8V имат Idss=2.5-3.5mA (при 0.6-0.7mA за J201 напр.) Сложих резистори със стойностите, които излязоха по сметките с приложения калкулатор и дисторшъна засвири доста добре. Иска ми се да го "насъскам" още малко- за целта съм поръчал КПС104А, но да видим дали ще ми ги доставят в понеделник. Пробвах леко да го бууст- на с предусилвател на входа- получава се, но и шумовете стават осезаеми, затова ще пробвам да "напомпя" някое от последните стъпала да видим какъв ще е резултата.

За сега толкова при нови (не)успехи ще пиша какво е станало.

 

п.п. руският сайт=>статии=>техника=> в ляво ПТ емулация триодного ограничения

Редактирано от Linchpin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко помня правилно мисля, че J201 са нещо близко до KПС104A, като изключим това, че 104А е двоен.

КПС104А Има Vp в диапазона 0.2-1V и Idss в диапазона 0.1-0.8мА.

http://www.ok1rr.com/rustr/KPS104A.pdf

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.