Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли разлика между китаристи и китарджии


vesong

Recommended Posts

Има ли разлика между китаристи и китарджии и може ли един музикант

да свири еднакво успешно във всички стилове музика.За да изсвириш нещо

стойностно и качествено в даден стил музика нужно ли е да слушаш само него

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mи китаристи са тия, които наистина свирят. А китарджиите сме тия дето само се разхождаме насам-натам носейки една китара и се преструваме на музиканти. Аз дори да съм по-убедителен съм наредил 6, че да няма съмнение :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разликата е, че в българсия тълковен речник има думата "китарист",

а "китараджия" може би има само в турския.

 

но един музикант по-скоро има нужда от ноти, отколкото от речници :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но един музикант по-скоро има нужда от ноти, отколкото от речници smile.gif

Вдъхновение, гай Марк Антоний?...

 

Аз съм далече от изкуството, но всички все към нещо се стремимЪ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mи китаристи са тия, които наистина свирят. А китарджиите сме тия дето само се разхождаме насам-натам носейки една китара и се преструваме на музиканти. Аз дори да съм по-убедителен съм наредил 6, че да няма съмнение :P

:bravo::bravo::bravo::nono::blink::blink:

К'вот' дал Господ. А аз така само дето бройката ми е по-малка. :P:P:P:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за речниците е вярно - наставките "джия" и "чия" за вършители са турски по произход.

В популярната реч "китарджия" вероятно има дерогативно оцветяване със значение на "посредствен китарист, любител, аматьор".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ало, наставката "чий", си е чисто българска, бате, а "джия" вече е потурчения вариант. Не обърквай народа, китариссимо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли разлика между китаристи и китарджии и може ли един музикант

да свири еднакво успешно във всички стилове музика.За да изсвириш нещо

стойностно и качествено в даден стил музика нужно ли е да слушаш само него

Разбира се че да свириш готино неща в определен стил,не е нужно да слушаш само него,напротив!!!Точно гъргарата с някоко стила и характерните им похвати могат да те доведат до много блестящи идеи.

 

а китарджиите и китаристите...няма значение от кои си,щом те кефи да свириш това което свириш другото са мнения и критики:blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ало, наставката "чий", си е чисто българска, бате, а "джия" вече е потурчения вариант. Не обърквай народа, китариссимо!

Справка учебника на Стоян Стоянов - "Граматика на българския книжовен език, фонетика и морфология"

Държавно издателство "Наука и изкуство"

София 1964.

Класическа тухла, стояща на пиедестал в катедрата по българска филология във ВТУ.

Глава "Наставки от чужд произход"

страница 166:

"-джия и -чия. Тези наставки са от турски произход. Срещат се в думи като бакърджия, бозаджия, джамджия, бостанджия; геврекчия, гурбетчия, муразчия, занаятчия и др. Станали са обаче твърде продуктивни, което се доказва от обстоятелството, че дори и в най-ново време с тях са образувани думи като бетонджия, будкаджия, узкопчия, мозайкаджия, циркаджия и др.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.