Jump to content
Българският форум за музиканти

Добавяне на изход за външен Footswitch на 2 Channel Amp


Recommended Posts

Здравейте,

Не открих такава тема, а съм любопитен дали и как става такава манипулация.

Повечето "практис" усилватели се продават с два канала, но нарочно не е предвидена опция за външен футсуитч.

Искам да попитам хората по-запознати по въпроса дали биха ни дали съвет кои точно от изводите на вградения бутон за превключване между каналите трябва да се прекъснат и по какъв начин е най-удачно да се направи това.

 

Конкретно ме интересува възможно ли е от вградения футсуитч (бутон за ръчно превключване) да се "пуснат" два проводника към една допълнително поставена букса за 1/4 жак, в която при желание да се включва външен футсуитч?

Както е при повечето по-мощни усилватели, които работят и ръчно и с външен бутон, който при желание се свързва към усилвателя с 1/4 жак?

 

Става въпрос за дву-канални усилватели без да се предвиждат други опции за реверб или други вградени ефекти.

 

В краен случай и правилен насочващ линк също ще ми е от полза.

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи тази опция при такива кубета е изключена още при проектирането на платката?

 

Въпроса ми беше по-скоро принципен, иначе комбото за което говоря е GLX MGB-20:

 

111.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма общовалиден подход. Най-лесно е с дублиране на бутона с външен, после дублиране с реле, управлявано отвън. Най чисто е с оптрони, но ще излезе по-скъпо.

 

Ако имаше схема щеше да получиш по-конкретни отговори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конкретно ме интересува възможно ли е от вградения футсуитч (бутон за ръчно превключване) да се "пуснат" два проводника към една допълнително поставена букса за 1/4 жак, в която при желание да се включва външен футсуитч?

Не, не може!

 

Както е при повечето по-мощни усилватели, които работят и ръчно и с външен бутон, който при желание се свързва към усилвателя с 1/4 жак?

При усилвателите с външен контрол е предвидена схема за която контролира комутацията по аудио сигналът. При кубетата без изход за фуутсуич копчето за контрол на каналите комутира каналите. Така е в повечето случаи. предполагам и в твоя случай.

Ако е така трябва да изпълниш следната процедура:

 

Трябва да замениш бутонът с реле, защото той участва във аудио веригата. Пускане на кабели от там ще е причина най-образно за скапване на звука.

 

Трябва да направиш следното:

1. да разкараш копчето от електроческата верига. Нека си остане на платката

2. да го замениш с реле

3. да захраниш релето с нужното му напрежение през букса, така че при изкаран жак, малкото копче да управлява, пуска, релето.

 

Ето и примерна картинка

1138126501202935221712885600388SN4ea4W4LRZDtnMW9F0.GIF

 

Фуутсуича може да има и светодиод. В коя от 2те позиции ще свети избери сам. Съдеки по твоя избор направи и аудио комутацията.

 

 

 

 

Ако копчето управлява някаква верига която контролира комутацията на аудио сигналът, то тогава не ти трябва реле.

 

В крайна сметка опираме до това какво схемно решение е използвано при теб. Ако нямаш схемите на ампа, можеш да се опиташ да ги свалиш разглеждайки платката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за съветите ви

 

довечера ще взема да снимам схемата, защото не мога сам да преценя дали и как е "комутирана"

 

ако се налага демонтиране/игнориране на вградения суитч/бутон и замяната му с реле, тогава най-вероятно ще се откажа, защото не мога да съм 100% сигурен, че ще се справя правилно със ситуацията

 

ще ви помоля, като кача снимките да си кажете мнението

 

пак благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм подобна манипулация - най-хубаво е в усилвателя да се вкара една допълнителна платчица със 2 релета и малко компоненти.

Така става възможно, когато е включен педала, да работиш с него, а ключето на ампа да не работи, но когато педала е изключен, да можеш да си ползваш ключето на усилвателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а въпросното реле с какви стойности трябва да бъде?

под какво наименование да го търся по магазините за електроника?

ако предлагат различни типове релета с еднакво предназначение - кой да избера?

 

@Gregg - релето като допълнителен елемент ли да присъства или вградения бутон да се игнорира изобщо, както предлага Ники?

 

мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не на Чалгата в електрониката

 

Понякога се налага.

 

а въпросното реле с какви стойности трябва да бъде?

 

Когато се види как е организирано превключването на каналите ще стане ясно и какво реле ще е необходимо. Нарвежението зависи от това с какво разполагаш вътре в ампа.

 

@Gregg - релето като допълнителен елемент ли да присъства или вградения бутон да се игнорира изобщо, както предлага Ники?

 

Бутонът в ампа ще си работи, но вече ще превключва релето. Свързването е както е посочил Ники на схемата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси на всички за отговорите.

Най-вероятно може да се каже, че ме отказахте сам да се пробвам, защото комбото е чистак бърсак и да не взема да го окепаза нещо.

Ако се премисля ще снимам схемата, но вчера нямах възможност, тази вечер също ще съм зает.

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина много зависи от схемата. В някои усилватели(VS8080 примерно), превключвателя е SPDT ключе, което превключва сигала от средния си извод към един от крайните два. Виждал съм и варианти с DPDT ключе, което превключва 2 от пътищата на сигнала. Има и по-прости решения, където 1 реле е достатъчно. Преди да видим схемата или поне да знаем модела, че да я потърсим, не може да имаме конкретно мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо, темата дава насока и на други хора с такъв въпрос, така че ако някой желае помощ може тук да помести своята схема. :)

 

Благодаря ви пак за отговорите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.