Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся ел. схема на електро- акустична китара.


Recommended Posts

Здравейте!

Преди известно време се сдобих с една електро-акустична китара (втора ръка), но някой е мъчил да прави по нея подобрения, като е оставил работата недовършена (т.е. добавил е допълнителен потенциометър за усилване монтиран на лицевата страна на китарата, но част от кабелите са висящи).

Ситуацията е следната:

- кутията с елктрониката и пиезо-датчика са свързани с кабел (дотук нищо нередно)

- на кутията с електрониката ВЪТРЕ в китарата има монтиран жак 3.5мм, който не знам за какво е !?!

- от пиезодатчика излиза двужилен екраниран кабел, който не е свързан никъде. Пробвах и двете жила, но сигнал няма!

До самият пиезо- датчик не мога да стигна, защото китарката е slim и не мога да си напъхам ръката и ми остава само да се надявам, че там всичко е наред.

Та... кабела, който идва от пиезодатчика ли е за изходния сигнал? Ако не е- за какво е и къде е изхода?

Изходния жак на китарата е 6.5мм и е стерео! Може би комутира захранването (батерията) или просто се ползва като моно жак?

Балгодаря на отзовалите се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да слжиш един малък жак на кабелът от пиезото и да го ръгнеш в буксата която е на кутията с електрониката.

Ако всичко друго е наред, трябва да имаш сигнал от електрониката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиезодатчикът сам по себе си сигнал няма да ти даде. Само усилвателят от кутийката може да се "разбира" с него.

Стерео жакът комутира батерията - при включено имаш захранване. Не забравяй жакът пъхнат в китарата - ще ти изветрее батерийката бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на тебе и на Ники за информацията. Днес с помоща на фенерче и огледало успях да погледна къде отиват въпросните кабели и всичко се изясни. Кофти момента е, че се оказа, че пиезодатчика липсва! И тъй като ще се наложи да купувам такъв, искам да попитам- има ли драстична разлика в качеството (и цените) при пиезодатчиците и ако "ДА"- какъв да търся? Тези, които ги продават в магазините за електронни компоненти знам, че стават за барабани, а за китара стават ли?

Закрепянето им по какъв начин става обикновено?

Отново благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква е китарата? Къде е било разположено старото пиезо? Къде аджеба отиват тия жици? Едва ли са залепени с тиксо за тялото на китарата ? :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата е Lindo, slim, електро- акустична. Идея си нямам къде е било разположено старото пиезо, не се виждат никакви следи( поне аз не мога да видя). Оказа се, че жицата е само една- от изхода на електрониката към изходния жак (6,5мм). Този кабел е закрепен със специален крепеж ( тип свинска опашка), който държи кабела настрани, за да не се вижда през резонаторния отвор. Точно този крепеж не се вижда добре и аз погрешно предположих, че това е пиезото, като останах с впечатление, че от него излизат 2 кабела(!), от което дойде и цялото объркване.

Т.е. общо- взето всичко е наред, само трябва да намеря пиезо (не знам точно какво още), да го прикрепя механически (не знам точно как още) и да навържа кабелите (тук вече съм наясно).

Благодаря за вниманието и проявеното търпение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.