Jump to content
Българският форум за музиканти

Туба


Recommended Posts

Здравейте!

Днес бях на репетиция на училищния оркестър и там ми дадоха една туба.

Учителят ми показа как да изкарвам тон с ''пърдене" и до там.

Това ,разбира се, стигна за да се зарибя.

Та искам да ви питам за някои работи , които ме интересуват.

1.Какво да правя с онези 4-ри машинки , т.е кой ноти на коя машинка съответсват.Това ми е основният въпрос...

2.Може ли човек , който до сега сега е свирил само на китара , бас и барабани да се научи да свири на такова нещо като тубата...

Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скъпи колега,Тубата е направена от хора за хора и е инструмент за свирене,не за пиене.Учителя ти е казал какво да правиш.Иска постоянство.Даже се очудвам защо ти е дал инструмента.Ако питат мен ти втривам САМО МУНДЩУКА да "пърдиш :) "докато изкараш обертоновия ред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Учителя ти е казал какво да правиш"

В интерес на истината нищо не ми е казал.

Буквално за една минута ми показа как се ''попръцква''(това беше точната дума , която използва"

Стори ми се интересно и за това ви питам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Какво да правя с онези 4-ри машинки , т.е кой ноти на коя машинка съответсват.Това ми е основният въпрос...

 

http://www.austincitybrass.com/tuba_fingering.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и аз,STAAS.Има някой-друг тон,който се взема с различна от тази комбинация.По важното което трябва да се знае е че, машинките не гарантират интонацията.Това не са клавиши!Нека нашия колега да работи върху създаването на здрав амбушур,амбажур или с други думи "джуката му да стане гьон".

Това не се получава след целуването на 1000 момичета.Пробвал съм. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравей. Хубаво е , че искаш да се научиш да свириш на туба. Ще се опитам да ти помогна до колкото разбирам.

1. разбери тубата дали е В или Еs разликата е голяма спрямо пръстовката. образно казано. "В" баса е по - голям и свири по - ниско. Първият му тон е си бемол и се свири без машинки. при Ес баса първият тон е ми бемол. Но и двата баса са С като цяло.

2. Пръстовката която ти е изпратил колегата е като за В бас но е грешна. За жалост в интернет има много грешни пръстовки :) в кой оркестър ще свириш ? ( любопитство просто)

3, опитай в началото да свириш по - дълги тонове и да се стремиш да изчистиш тона. след това започни да свириш основният тон който е ( си бемол или ми бемол в зависимост от баса) и задръж само него примерно 4 времена целта е да не се клати тона сселед това стисни малко устата все едно се усмихваш така трябва да се получи по - висок тон който трябав да е фа и ако стиснеш още малко трябва да излезне отново си бемол ( ако е В бас )

 

малко ще е интересно да се учиш по форума ( или скайп) неможе ли диригентът да ти покаже? ако.. не... питай... с каквото можем ще помагаме :crying: но.. разбери какъв е баса. :offtopic-001: успех и... ще се научиш :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми тубата е от ми бемол и горе-долу вече започнах да се ориентираам и си намерих три ноти (вероятно за това ми помогна бас китарата). Благодаря на всички ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми тубата е от ми бемол и горе-долу вече започнах да се ориентираам и си намерих три ноти (вероятно за това ми помогна бас китарата). Благодаря на всички ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Здравейте!

Днес бях на репетиция на училищния оркестър и там ми дадоха една туба.

Учителят ми показа как да изкарвам тон с ''пърдене" и до там.

Това ,разбира се, стигна за да се зарибя.

Та искам да ви питам за някои работи , които ме интересуват.

1.Какво да правя с онези 4-ри машинки , т.е кой ноти на коя машинка съответсват.Това ми е основният въпрос...

2.Може ли човек , който до сега сега е свирил само на китара , бас и барабани да се научи да свири на такова нещо като тубата...

Благодаря ви!

има школа за туба от проф.Г.Тодоров тубата ти каква е В или в Еs строй е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Еми горе съм написал , че баса е от Ми или поне така мисля..... , но със сигурност не от СИ.

Мисля че вече си открих две три ноти по слух , но не многа да свиря само с три.

Ако не те затруднява може ли да пратиш школата по сакйп.

Благодаря ти предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.